عضله پسواس چیست و چرا می‌تواند مکانیک بدن‌تان را بهم بریزد؟

در بدن انسان حداقل ۶۵۰ عضله‌ی اسکلتی وجود دارد و برخی منابع این عدد را حتی بیشتر از ۷۰۰ می‌دانند، عضلاتی که ممکن است تا الان اسم آن را نشنیده باشید، مانند عضله پسواس ! تعیین دقیق تعداد این عضلات کار سختی است زیرا در آناتومی عضله، متغیرهای زیادی وجود دارد. با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

عضله پسواس چیست و چرا می‌تواند مکانیک بدن‌تان را بهم بریزد؟

مثلاً ما بعضی از عضلات را به بخش‌هایی چون دلتوئید جلویی، کناری و پشتی تقسیم می‌کنیم و هر کدام از این قسمت‌ها را می‌تواند عضلات جداگانه‌ای محسوب کرد.

برخی از عضلات بدن شما کوچک هستند، مانند عضلات چشم و بقیه هم نسبتاً نامشخص. آن عضلاتی که در دنیای فیتنس بیشتر از همه مطرح هستند، عضلاتی‌اند که قسمت‌های مختلف بدن را حرکت می‌دهند و ستون فقرات را تثبیت می‌کنند.

ما برای عضلات بزرگ بدن‌مان مانند عضلات سرینی، اهمیت خاصی قائلیم چون این عضلات نقش بسیار مهمی در حرکات ما دارند. حفظ این عضلات برای سلامتی و فیتنس و پیشگیری از آسیب حیاتی است. یکی از گروه‌های عضلانی که به اندازه‌ی کافی درباره‌اش نشنیده‌اید، فلکسورهای لگن هستند. در این گروه عضلانی، عضله پسواس (psoas) قرار دارد؛ عضله‌ای که در خم شدن لگن و استحکام و ثبات ستون فقرات نقش اساسی دارد.

چیزی که عضله پسواس را منحصر بفرد و خاص می‌کند، چند مفصلی بودن آن است و اینکه، عضله پسواس، یکی از تنها دو عضله‌ای است که ستون فقرات را به استخوان ران ربط می‌دهد. عملکرد اصلی این عضله، خم کردن لگن یا کوتاه کردن فاصله‌ی بین ران و لگن خاصره است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا