تفاوت های اسکلتی و آناتومی میان زنان و مردان

وزن و مرد هر دو چه به لحاظ فیزیولوژیک و چه به لحاظ ساختار اسکلتی و آناتومی تفاوت‌هایی باهم دارند و همین منجر به متمایز شدن آن‌ها و برخورداری از ویژگی خاص خود شده است. در این مطلب ما به برخی از تفاوت های اسکلتی و اناتومی میان زن و مرد می‌پردازیم. با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

تفاوت های اسکلتی و آناتومی میان زنان و مردان

در بین زنان و و مردان به لحاظ ساختار اسکلتی و عضلانی تفاوت‌های زیادی وجود دارد. تفاوت‌های اسکلتی میان مردان و زنان در بخش‌های شانه، قفسه سینه، لگن و جمجمه می‌باشد.

به عنوان مثال در اسکلت مردان نسبت به اسکلت زنان کتف‌ها عریض‌تر و قفسه سینه طویل‌تر می‌باشد. استخوان‌های بدن مردان سنگین‌تر از کل استخوان‌های بدن زنان می‌باشد. همچنین پای مردان اندکی از پای زنان بلند‌تر است.

دندان‌های مردان بزرگتر، قوس فوق ابرویی بزرگتر و برجسته تر، پیشانی پایین‌تر و شیب دار‌تر می‌باشد. استخوان فک تحتانی در زنان گردتر و در مردان چهار گوش می‌باشد. استخوان گونه در مردان برجسته‌تر است. جمجمه مردان حجیم‌تر و بزرگ‌تر است.

جمجمه زنان گردتر و در فرق باریک است. بینی زنان تیزتر، باریک‌تر و دارای برجستگی کمتری می‌باشد. استخوان‌های کل بدن مردان سنگین‌تر از استخوان‌های کل بدن زنان می‌باشد. مردان بطور متوسط ۱۰ سانتی متر بلند قامت‌تر از زنان می‌باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا