بتابلوکر چیست؟ عوارض ورزش بعد از مصرف بتابلوکرها

اگر از مسدود کننده‌های بتا استفاده می‌کنید، احتمالاً گرفتار فشار خون بالا می‌باشید یا سایر علائم ریسک خطر بیماری قلبی را دارید. احتمالاً پزشک‌تان به شما گفته است که ورزش برای شرایط فعلی شما مفید می‌باشد. اما ورزش و مصرف هم‌زمان بتابلوکرها چطور؟ با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

بتابلوکر چیست؟ عوارض ورزش بعد از مصرف بتابلوکرها

در حین فعالیت ورزشی، شدت و سرعت ضربان قلب شما افزایش می‌یابد تا همراه با جریان خون سراسری اکسیژن مورد نیاز را به عضلات در حال فعالیت شما برساند. این تلاش برای اکسیژن‌رسانی بیشتر فشاری را که خون شما بر دیواره عروق‌تان وارد می‌کند، افزایش می‌دهد.

مسدود کننده‌های بتا شدت ضربان قلب شما را محدود ساخته تا میزان فشار روی دیواره عروق شما را کاهش دهند. علاوه بر این، این داروها عروق را برای بهبود جریان خون گشاد می‌سازند. در نتیجه، ضربان قلب شما دیگر به میزان طبیعی حین فعالیت ورزشی بالا نمی‌رود. ضربان قلب چه هنگام استراحت چه هنگام ورزش در حد پایین باقی می‌ماند.

سوالی که در اینجا پیش می‌آید اینست که حالا که ضربان قلب به میزان طبیعی قبل از آغاز مصرف دارو افزایش نمی‌یابد آیا ما می‌توانیم به اندازه گذشته از تایم ورزش خود بهره ببریم؟ به عبارتی بعد از مصرف قرص می‌توان همان فواید حاصل از تمرین ورزشی را انتظار داشت؟  جواب کوتاه بله است اما…

عوارض مصرف بتابلوکرها

دو خطر اصلی برای انجام فعالیت یا تمرین ورزشی بعد از مصرف بتابلوکرها وجود دارد: کم آبی بدن، و فعالیت بیش از حد یا بیش تمرینی.

کم آبی بدن با پدیداری علائم زیر مشخص می‌شود:

تشنگی مفرط

خستگی

کاهش تعریق

برای رفع هر یک از این عوارض جانبی باید هوشیار باشید و اگر در حال تمرین و فعالیت بدنی هستید، همیشه یک بطری آب در نزدیکی خود داشته باشید!

خطر دوم یعنی فعالیت بیش از حد در افرادی که از ضربان قلب هدف برای تعیین شدت فعالیت ورزشی استفاده می‌کنند، بیشتر مورد توجه است. همانطور که در ابتدا نیز ذکر کردیم، مسدودکننده‌های بتا می‌توانند میزان افزایش و شدت و سرعت ضربان قلب شما را محدود کنند. همچنین مهم است که بیش از آنچه لازم است نباید به خودتان فشار بیاورید.

علائم هشدار دهنده‌ای که نشان می‌دهند ممکن است بیش از اندازه کافی به خود فشار آورده‌اید عبارتند از:

درد قفسه سینه

تنگی نفس

سبکی سر

ناتوانی در صحبت کردن

اما به خاطر داشته باشید که ناتوانی در رسیدن به ضربان قلب هدف و مورد نظر قبلی به این معنی نیست که شما از فواید سلامت قلب حاصل از ورزش بهره‌مند نمی‌شوید. هیچ راه دقیقی برای پیش بینی اثر مسدود کننده‌های بتا بر ضربان قلب شما وجود ندارد.

درک ضربان قلب هدف

این عدد یعنی ضربان قلب هدف شما با استفاده از درصدی از حداکثر ضربان قلب برآورد شده‌تان یعنی با کم کردن سن شما از ۲۲۰ تعیین و محاسبه می‌شود. یکی از راه‌های اندازه‌گیری شدت فعالیت ورزشی، ضربان قلب هدف است. این یک شیوه محاسباتی محبوب برای افرادی است که از تکنولوژی‌های پوشیدنی استفاده می‌کنند.

همانگونه که گفته شد اگر از مسدود کننده‌های بتا استفاده کنید، ضربان قلب هدف شما کمتر از ضربان قلب فردی است که این دارو را مصرف نمی‌کند. با این حال، مسدودکننده‌های بتا و ضربان قلب هدف برای نظارت و بررسی شدت فعالیت ورزشی، مطابق با مقاله‌ای در ماه مه/ژوئن ۲۰۱۹ که توسط مجله سلامت و تناسب اندام ACSM منتشر شد، مناسب نیستند.

حال که مشخص شد ضربان قلب هدف برای تعیین شدت فعالیت ورزشی گزینه مناسب و دقیقی نیست در عین حال که بتابلوکرها نیز میزان آن را در حالت استراحت و هم فعالیت ورزشی کاهش می‌دهند پس گزینه مناسب چیست یا حداقل گزینه دیگر برای برآورد میزان شدت تمرین چیست؟

و نیز میزان شدت مناسب همزمان با مصرف بتابلوکرها چه میزان است؟ در ادامه خواهیم فهمید… خب باید گفت که ورزش یک روش بسیار معمول است، و نه تنها به عنوان یک روش سالم برای ازبین بردن استرس عصبی زمانی که شروع به از دست دادن کنترل می‌کنید و یا می‌خواهید از کوره دربروید می‌باشد، بلکه در واقع، تحقیقات نشان داده است که حتی فقط پنج دقیقه فعالیت هوازی می‌تواند سطح اضطراب را کاهش دهد و به شما کمک کند تا احساس آرامش بیشتری داشته باشید.

برای اینکه از تمرینات هوازی حداکثر بهره را ببرید، معمولاً باید ضربان قلب خود را حداقل برای ۳۰ دقیقه در تقریبا کل روزهای هفته در یک سطح با شدت متوسط قرار دهید. شدت متوسط به این معناست که با ضربان قلب ۶۰ تا ۷۵ درصد حداکثر تمرین کنید.

طبق توصیه وزارت بهداشت و خدمات انسانی، در هفته حداقل ۱۵۰ دقیقه فعالیت یا تمرین هوازی با شدت متوسط ویا ۷۵ دقیقه تمرین هوازی شدید مانند دوچرخه سواری و یا تردمیل همراه با شیب انجام دهید. علاوه بر این، حداقل دو بار در هفته تمرینات مقاومتی را انجام دهید که تمام گروه‌های عضلانی اصلی را هدف قرار می‌دهند.

حتی با این وجود باید نشانگر ایده آل و متفاوت از ضربان قلب برای نمایش شدت فعالیت انجام شده وجود داشته باشد.  خبر خوب این است که روش‌های دیگری نیز برای اندازه گیری شدت فعالیت ورزشی بدون بکارگیری ضربان قلب هدف و حداکثر وجود دارد. یکی از روش‌های آسان و کاربردی، استفاده از مقیاس فشار درک شده «بورگ» است، همانطور که هاروارد T. H دانشکده بهداشت عمومی توضیح می‌دهد.

این مقیاس از میزان ۶ تا ۲۰ متغیر است و برای تخصیص یک مقدارعددی به میزان سختی تمرین شما استفاده می‌شود. این مقیاس همچنین شامل کلمات توصیفی برای هر سطح از شدت تمرین می‌باشد. به عنوان مثال، نمره ۶ معادل فعالیت‌هایی نظیر تماشای تلویزیون است، که در آن سطوح فعالیت به عنوان «بدون فعالیت» توصیف می‌شود.

رتبه‌بندی مقیاس بورگ از فشار درک شده از میزان ۱۱ تا ۱۲ نشان‌دهنده سطوح تلاش «نسبتاً سبک» است. فعالیت‌های این طبقه می‌تواند شامل قدم زدن در فروشگاه باشد. بدن شما تلاش می‌کند، اما سرعت و تعداد تنفس شما تغییر نکرده است.

فعالیت ورزشی در سطح شدید، مانند دوچرخه سواری یا رفت و برگشت‌های شنا، در مقیاس بورگ به میزان ۱۵ تا ۱۶ می‌رسد، با سطوح تلاش «سخت» این مقدار توصیف می‌شود. میزان عددی ۱۹ تا ۲۰ نشان دهنده تلاش بسیار بسیار سخت و فعالیت‌هایی می‌باشند که نمی‌توان آن‌ها را برای مدت طولانی حفظ کرد – مانند دوی سرعت تا خط پایان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا