چگونه بدانیم چه رژیم غذایی برای ما مناسب است؟

جستجویی در رژیم غذایی کوتاه مدت تا حاصل شدن سریع یک نتیجه خاص و مدت دار تا ایجاد یک سبک زندگی و غذایی، برای یافتن آنچه که برای شما بهترین است. با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

چگونه بدانیم چه رژیم غذایی برای ما مناسب است؟

رژیم‌های غذایی که مد می‌شوند از زمانی که هر یک از ما به یاد داریم وجود داشته‌اند. یک دوره مد می‌شوند یا با یک تغییر جدید در یک رژیم غذایی قدیمی همیشه همراه با ادعاهایی مبنی بر اینکه نه تنها کاهش وزن خواهید داشت، بلکه فواید سلامتی به خصوصی را نیز برای شما به ارمغان می‌آورد.

برخی از انواع رژیم غذایی نه تنها به عنوان یک رژیم غذایی قدیمی، بلکه به عنوان یک تغییر در سبک غذایی ارائه می‌شوند یا سبک ویژه خود را برای شروع عادات غذایی جدید و تغییر سبک زندگی دارند.

با وجود اینکه انواع رژیم غذایی جدید امیدوارکننده به نظر می‌رسند، اما اغلب آنقدرها هم شما را در رژیم غذایی به سمت شکست در دستیابی به اهداف‌تان هدایت نمی‌کند، یا در فاز پیشرفت سبب شوند دوباره وزن خود را به دست آورید و در نهایت به تعویض رژیم غذایی‌تان اقدام کنید.

کلید یافتن رژیم یا برنامه غذایی مناسب تان، پیدا کردن برنامه غذایی است که ماندگار باشد به این معنا که در تناسب با شما و با نیازها و اهداف منحصر به فردتان مداومت داشته باشد و تا مدت‌ها بتوانید از آن استفاده کنید و پا به پای شما، شما را به سمت دستیابی به اهداف‌تان هدایت کند.

بسیاری از رژیم‌های غذایی بر حذف برخی غذاها یا کل گروه‌های غذایی تمرکز دارند. قند، غلات و به طور کلی کربوهیدرات‌ها اغلب در بسیاری از رژیم‌های غذایی حذف می‌شوند یا به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابند. آیا با محدود کردن کربوهیدرات‌ها وزن کم خواهید کرد؟ احتمالاً – حداقل در ابتدا.

کربوهیدرات‌ها به شکل گلیکوژن در کبد و عضلات ذخیره می‌شوند. به ازای هر ۱ گرم گلیکوژن ذخیره شده، ۳ تا ۴ گرم آب ذخیره می‌شود. هنگامی که کربوهیدرات‌ها محدود می‌شوند، ذخایر گلیکوژن و آب ذخیره شده با آن تخلیه می‌شود.

به همین علت است که در ابتدا در یک رژیم غذایی با محدودیت کربوهیدرات، مانند کتوژنیک، افراد ممکن است کاهش وزن اولیه چندین کیلوگرمی را تجربه کنند – این تا حد زیادی کاهش وزن آب مربوط می‌شود.

موارد دیگری که باید هنگام حذف غذاها و گروه‌های غذایی در نظر بگیرید – آیا غذاهایی وجود دارند که از آن‌ها لذت می‌برید که حذف یا محدود می‌شوند؟ محدود کردن غذاهایی که دوست دارید در طول زمان اغلب منجر به پرخوری یا کنار گذاشتن رژیم غذایی می‌شود، شاید وزن کم شده را مجددا به دست آورید یا فقط احساس کنید که نمی‌توانید به اهداف خود برسید. علاوه بر این، غذاها و گروه‌های غذایی مختلف دارای مواد مغذی مختلف، ویتامین‌ها و مواد معدنی مختلف هستند. حذف یا محدود کردن این غذاها می‌تواند منجر به کمبود مواد مغذی شود.

آیا از غذاهای موجود در رژیم غذایی لذت می‌برم؟

ممکن است یک رژیم امیدوارکننده به نظر برسد، اما اگر غذاهای موجود در این رژیم غذایی یا کل برنامه غذایی را دوست ندارید، احتمالاً به آن پایبند نخواهید بود. همانطور که محدود کردن یا حذف غذاهایی که دوست دارید اغلب منجر به شکست یک رژیم غذایی می‌شود – اگر مجبور هستید به اجبارغذاهایی را می‌خورید که معمولاً تا چهار روز بعد از داشتن رژیم تمایلی به خوردن آن‌ها ندارید – به احتمال زیاد این رژیم غذایی کوتاه مدت خواهد بود و به احتمال زیاد آن رژیم غذایی نیست شما را به هدفتان برساند.

آیا این رژیم/برنامه غذایی به راحتی با سبک زندگی شما مطابقت دارد؟

شروع یک رژیم غذایی جدید شامل ایجاد عادات جدید و ایجاد تغییرات در عادات غذایی و سبک موجود است. اگر می‌خواهید از چند بار پخت و پز در خانه آن هم در هفته به تهیه تک تک وعده‌های غذایی خود بطور روزانه بپردازید، این یک تغییر بزرگ است که به افزودن عادت‌های جدید زیادی نیاز دارد.

تغییر عادت به زمان نیاز دارد و اگر رژیم غذایی شما به تغییرات گسترده‌ای در نحوه برنامه ریزی، خرید، آماده سازی، یا زمان و نحوه غذا خوردن نیاز دارد – احتمالاً برای انجام آن چالش سختی در انتظارتان خواهد بود.

اگر سبک، عادات غذایی و نحوه زندگی شما به عنوان مثال شامل خوردن وعده‌های غذایی بیرون با دوستان یا خانواده، مسافرت، آماده‌سازی وعده‌های غذایی کاری یا درگیر با سایر فعالیت‌های اجتماعی است، در نظر بگیرید که چگونه یک رژیم غذایی کنترل‌شده در این گونه نحوه زندگی و برنامه ریزی‌ها کار می‌کند.

این ممکن است به معنای تغییر کامل نشستن در خانه، تماشای دوستان خود به هنگام غذا خوردن و لذت بردن از غذا خوردن آن‌ها باشد، یا همراه داشتن ظروف با غذای آماده با خود در هر موقعیت اجتماعی که در آن حضور خواهید یافت باشد. اگر انجام اینکار برایتان چالش برانگیز است – احتمالاً این رژیم غذایی کارساز نخواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا