روش استفاده از زمان استراحت بین ست ها برای چربی سوزی

در حال حاضر مانند اکثر مردم حرکات تمرینی، تکرارها و میزان وزنه معمول خود را انجام می‌دهید اما بخش اساسی برنامه تمرینی و چربی سوزی‌تان را نادیده می‌گیرید! یعنی فواصل زمان استراحت و ریکاوری بین تمرین. خوشبختانه، توصیه‌هایی وجود دارند که شما را به مسیر کاهش چربی بدن و پیشرفت در برنامه‌های تمرینات‌تان باز می‌گردانند. با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

روش استفاده از زمان استراحت بین ست ها برای چربی سوزی

دور از انتظار به نظر می‌رسد، اما فواصل استراحتی بین تمرینات و ست‌ها تأثیراتی قابل توجهی بر میزان چربی سوزانده شده توسط بدن شما دارد (به شرطی که سایر بخش‌های برنامه تمرینی شما به درستی و به شکل معقولی برنامه‌ریزی شده باشد).

تمرین شما باید با اهداف شما بخواند تا به نتایج دلخواه‌تان دست یابید. در مورد به حداکثر رساندن چربی سوزی، باید از انواع طول فواصل استراحتی برای تمرین ایمن و حداکثر چربی سوزی استفاده کنید. همانگونه که گفتیم مدت زمان استراحت بین ست ها و تمرینات بر میزان چربی سوزانده شده توسط بدن فوق‌العاده تأثیر دارد.

فواصل استراحتی در فعالیت‌های بدنی و ورزشی، منابع انرژی آنی سیستم فسفاژن را جبران و از نو پر می‌سازند. در حین انجام تمرینات با شدت بالا مانند جا به جایی وزنه‌های سنگین یا دوی سرعتی، منابع انرژی‌تان به سرعت تخلیه می‌شوند. با اعمال فواصل استراحتی مناسب، به بدن خود فرصت ریکاوری و سوخت گیری مناسب را می‌دهید.

این فواصل همچنین به ریکاوری سیستم عصبی مرکزی شما کمک می‌کنند و شما را برای حداکثر توان خروجی و داشتن تکنیک مناسب‌تر در حین تمرینات آماده می‌کنند. هنگامی که ورزش می‌کنید، سیستم عصبی شما پیام‌هایی را از مغز به عضلات می‌فرستد. بدون ریکاوری کافی، مغز شما نمی‌تواند به همان سرعت و شدت به حفظ انقباض عضلات‌تان ادامه دهد و سیگنال‌هایی را برای ادامه تمرین به همان میزان به عضلات‌تان ارسال کند.

هنگامی که در حال تمرین هستید، فرآورده‌های جانبی حاصل از فعالیت‌های شدید بدنی شما احساس سنگینی و درد را در عضلات شما ایجاد می‌کند و مانع از انجام تمرینات پیشرفته یا حفظ انقباض و قدرت عضلات در تولید نیرو در طولانی مدت می‌شود. با اعمال فواصل استراحتی مناسب، بدن شما متابولیت‌های سیستم بدنی شما را پاکسازی می‌کند و به کاهش سوخت شدن عضلات شما کمک می‌کند.

در نهایت، استراحت مناسب، ضربان قلب شما را منظم می‌کند. حفظ ضربان قلب در سطح بالا (اما نه خیلی بالا) در طول تمرین به شما کمک می‌کند کالری بیشتری در حین تمرین و بعد از تمرین بسوزانید. اما این فقط در مورد ورزش‌های کاردیو و هوازی صدق نمی‌کند.

 قدرت شما را حتی زمانی که در حال چربی سوزی هستید حفظ می‌کند.
 سطوح هورمونی مانند تستوسترون و رشد را حتی با وجود کمبود کالری حفظ می‌کند، منجر به حفظ عضله خواهد شد. یعنی با چربی سوزی عضلات‌تان را از دست نخواهید داد. و توده عضلانی خالص را برای حفظ متابولیسم شما حفظ می‌کند.

بسته به هدف شما، مدت زمان استراحت‌تان متفاوت خواهد بود. برای حفظ یا بهبود قدرت، به تمریناتی نیاز دارید که با کار با وزنه‌های متوسط تا سنگین شروع شود. این همچنین به این معنا است که فواصل استراحتی شما باید به اندازه کافی طولانی باشد تا سیستم عصبی شما تقویت شود و توانایی چندین ست سنگین و تکنیک انجام مناسب در هر تمرین را برای شما فراهم کند. اگر مدت فواصل استراحتی خیلی کوتاه باشد، سیستم عصبی و خستگی عضلانی شما قدرت‌تان را محدود می‌کند و منجر به تکنیک ضعیف می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا