چرا ماست یونانی مصرف کنیم ؟

ماست یونانی یکی از مواد غذایی مغذی و ترش مزه می باشد که دارای فواید بسیار مفیدی برای بدن است. این ماست حاوی پروبیوتیک بوده و سرشار از مواد مغذی مانند کلسیم و پروتئین می باشد. در ادامه با خواص ماست یونانی بیشتر آشنا شوید. با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

چرا ماست یونانی مصرف کنیم ؟

ماست یونانی یکی از انواع ماست ها می باشد که دارای مقدار فراوانی از مواد مغذی به ویژه کلسیم به میزان بالا می باشد. کلسیم عنصری حیاتی در بدن است که باعث حفظ مقاومت کششی قاب اسکلتی بدن می شود. علاوه بر این ماست یونانی دارای خواص دیگری برای سلامت بدن می باشد.

انواع خواص ماست یونانی

ماست یونانی که به شکلی متفاوت از ماست های معمولی تولید می شود، یک غذای ساده نیست که فقط بخواهیم از روی علاقه به سمت آن برویم، این ماست دارای مواد مغذی به مقدار فراوانی می باشد که در سلامت بدن نقش بسزایی دارد. تولید این ماست از سال ۲۰۰۸ تا سال ۲۰۱۳ حدود ۴ برابر بیشتر شده است. برای تهیه این ماست در روند تولید یک مرحله اضافه تر وجود دارد. در این مرحله آب اضافه، لاکتوز و مواد معدنی را از ماست خارج می نمایند و ماست باقی مانده خامه ای غنی است که قند کمتری داشته و کربوهیدرات های بیشتری دارد و البته دارای طعمی ترش می باشد. اسیدی بودن ماست یونانی باعث می شود تا سایر مواد مغذی راحت تر جذب بدن شوند.

همانطور که اشاره شد ماست یونانی یک میان معده مغذی می باشد که فوائد بسیاری برای سلامت بدن به همراه دارد. برای آشنایی بیشتر با خواص ماست یونانی در ادامه مطلب همراه ما باشید.

دارای فیبر بالا

یکی از خواص مهم ماست یونانی دارا بودن فیبر بالا می باشد. مصرف این ماست روشی عالی برای کنترل مشکلات گوارشی می باشد. محتوای فیبر اغلب باعث بهبود و آسان شدن سیستم گوارش بدن می شود و در این مورد بسیار کمک کننده است. این خاصیت ماست یونانی مثل حبوباتی مانند جو و عدس می باشد که حاوی فیبر بالایی هستند.

تسهیل گوارش با ماست یونانی

همانطور که اشاره شد ماست یونانی باعث بهبود گوارش می شود و در این مورد شهرت دارد. همچنین ماست یونانی باعث بهبود حرکات گوارشی در روده ها خواهد شد. در ضمن مصرف ماست یونانی می تواند عمکلرد روده را در حال جذب و گذراندن آن بهبود دهد. مواد پروبیوتیک موجود در ماست یونانی باعث بهبود سلامت روده ها خواهند شد.

کنترل کننده وزن

بالا بودن فیبر در ماست یونانی و آسان شدن هضم با این ماست، می توان گفت که ماست یونانی برای کنترل وزن بدن مفید می باشد. افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند می توانند از این ماست بدون نگرانی در رژیم غذایی خود استفاده نمایند و وزن خود را کنترل کنند. با خوردن مکرر این ماست می توان از جذب انواع چربی که باعث افزایش وزن می شوند جلوگیری نمود. این خواص ماست یونانی مانند پروتئین موجود در نخود فرنگی می باشد که باعث کاهش وزن می شود.

حاوی چربی کم

ماست یونانی مثل برخی دیگر از ماست ها دارای چربی بسیار کمی می باشد، یعنی هر چه از این ماست مصرف شود باعث چاقی نخواهد شد. البته در این مورد مصرف زیاد می تواند باعث اسهال در فرد شود. به همین دلیل توصیه می شود تا ماست یونانی را یه مقدار مناسبی در طول روز مصرف نمایید. بعلاوه نباید ماست را جایگزین وعده های اصلی غذای خود کنید. بهتر است در میان وعده از این ماست مصرف نمایید.

کمک به باکتری های خوب

ماست یونانی دارای مواد پروبیوتیک می باشد، مواد پروبیوتیک با عنوان باکتری خود در معده شناخته می گردند. همچنین این ماست باعث بهبود عملکرد سیستم گوارش شده و جذب را بهبود می دهد. ماست یونانی باعث تعادل در هورمون های گوارشی خواهد شد و باعث بهتر شدن گوارش به ویژه در داخل روده می شود. بهبود باکتری های خوب و کمک به آن ها از دیگر خواص ماست یونانی می باشد.

تسریع گوارش

ماست یونانی علاوه بر بهبود گوارش باعث سریعتر شدن گوارش می شود و از این روش باعث کاهش وزن خواهد شد. با خوردن ماست یونانی سیستم گوارشی بهبود یافته و فرآیند گوارشی بهتر و سریعتر انجام می شود. در کل ماست یونانی سیستم گوارشی بدن را مدیریت کرده و به جذب بهتر مواد مغذی در بدن کمک زیادی می نماید.

بهبود سطح سوخت و ساز در بدن

یک انتخاب عالی برای بهبود سطح سوخت و ساز در بدن مصرف ماست یونانی می باشد. ماست یونانی باعث بهینه سازی تولید انرژی از غذای جذب شده می شود و کمک زیادی به این موضوع می کند. ماست یونانی با افزایش سطح اکسیژن، تبدیل غذا به انرژی را افزایش می دهد. این فرآیند باعث داشتن بدنی سالم خواهد شد و از تجمع چربی در بدن جلوگیری خواهد نمود. سطح سوخت و ساز در بدن با مصرف ماست یونانی افزایش می یابد.

ایجاد کننده حس سیری در فرد

یکی دیگر از خواص ماست یونانی ایجاد حس سیری و اشباع معده می باشد. ماست یونانی را می توان به عنوان یک میان معده با صبحانه سالم مصرف نمود و از خاصیت های آن بهره برد. البته در مصرف ماست به دلیل ترش بودن آن نباید زیاده روی شود، زیرا می تواند حساسیت برانگیز شود و برای معده ناراحتی ایجاد نماید.

حاوی پروتئین بالا

ماست یونانی را می توان یک منبع پروتئین خوب برای بدن نام برد. ماست یونانی نه تنها باعث تحریک روند کاهش وزن می شود، بلکه می تواند سبب سلامت ماهیچه ها شده و شکل گیری آن ها را بهبود بخشد. اشخاصی که به دنبال کاهش وزن هستند در رابطه با ماهیچه های خود به مشکلاتی برخورد می کنند، که با اضافه نمودن این ماست و پروتئین آن به بدن می توان شکل گیری ماهیچه ها را تثبیت نمود.

حاوی ید

ماست یونانی منبعی از ید می باشد که دارای ید مناسب برای بدن می باشد. ید عنصری مهم در بدن است که باعث تحریک هورمون تیروئید می شود و کاهش وزن بهتر را به دنبال دارد. وجود ید در ماست یونانی باعث شده تا این ماست در کاهش وزن بهتر عمل کره و گزینه مناسبی باشد.

بهبود سلامت استخوان ها

با مصرف ماست یونانی می توانید تا حدی سلامت استخوان های خود را بهبود دهید. ماست یونانی سرشار از ماده معدنی کلسیم و پروتئین می باشد. همانطور که می دانید کلسیم باعث بهبود و ارتقاء سطح استخوان ها می شود و باعث می شود ریسک پوکی استخوان و بیماری های نابود کننده استخوان کمتر شود. علاوه بر کلسیم مصرف پروئین برای سلامت استخوان ها ضروری می باشد که در ماست یونانی به میزان کافی وجود دارد.

تثبیت کننده سلامت روانی

برخی از تحقیقات نشان داده اند که ماست پروبیوتیک به منظور سلامت روانی اشخاص مفید می باشد. با توجه به مطالعه انجام شه بر روی برخی از کارگران مشخص شده است که، کارگرانی که ۱۰۰ گرم ماست پروبیوتیک در روز مصرف کرده بودن، استرس، افسردگی و اضطراب کمتری نسبت به دیگران تجربه نموده اند. این موضوع می تواند به دلیل ارتباط بین روده و مغز در افراد باشد. این موضوع توانایی روده برای به وجود آوردن ناقل های عصبی مثل سروتونین و دوپامین را نشان می دهد.

کاهش فشار خون با ماست یونانی

همانطور که گفته شد ماست یونانی دارای پروبیوتیک می باشد، این شکل از پروبیوتیک موجود در ماست باعث کاهش فشار خون می شود. شیر ترش شده با پروبیوتیک ها باعث کاهش فشار خون خواهد شد.

کاهش ریسک ابتلا به دیابت نوع ۲

یکی دیگر از خواص ماست یونانی کاهش ریسک ابتلا به دیابت نوع ۲ می باشد. ماست یونانی می تواند تا حدی ریسک ابتلا به دیابت نوع ۲ را کمتر کند. دیابت نوع ۲ شرایطی است که فرآیند قند بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. اغلب دانشمندان بین خوردن ماست و کاهش ریسک ابتلا به دیابت نوع ۲ ارتباطاتی را مشخص نموده اند.

تامین ویتامین B12 بدن

بدن هر فرد به مقدار کافی از ویتامین B12 برای تولید گلبول های قرمز خون و همچنین عملکرد مغز و همانند سازی DNA نیازمند است. ماست یونانی منبعی سرشار از ویتامین می باشد که می توانید از آن بهره ببرید.

غذایی مناسب بعد از تمرین

ماست یونانی یک غذای سالم و رضایت بخش بعد از انجام یک تمرین سخت روزانه می باشد. مصرف این ماست باعث می شود تا فرد تا وعده غذای بعدی تامین شود و علاوه بر این پروتئین موجود در ان می تواند آسیب های ناشی از تمرین را نیز ترمیم خواهد نمود. همچنین ماست یونانی دارای مقدار فراوانی از آمینو اسیدهایی می باشد که پروتئین را شکل می دهند و پروتئین ها نیز کانال هایی برای بازسازی بافت های ماهیچه ای و ترمیم آسیب ها ایجاد می کنند.

استحکام قلب

همانطور که گقته شد ماست یونانی باعث کاهش وزن می شود، ماست یونانی باعث می شود تا قلب نیاز به پمپاژ زیاد خون در سراسر بدن نداشته باشد. افرادی که ماست یونانی مصرف می کنند سطح سوخت و ساز مناسب و سطح متعادلی از کلسترول در بدن دارند. مصرف ماست یونانی می تواند فشار خون را تنظیم نموده و ریسک ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش دهد.

درمان سندروم کیست تخمدان

داشتن یک رژیم غذایی سرشار از پروتئین می تواند باعث بهبود علائم سندروم پلی کیستیک تخمدان و التیام آن شود. ماست یونانی سرشار از پروتئین می باشد. تحقیقات نشان داده اند که بین این سندروم و میکروب های مفید در روده ارتباط هایی وجود دارد، میکروب های مفید چیزی هستند که در ماست یونانی به میزان فراوان یافت می شوند.

مبارزه کننده با آکنه

همانطور که گفته شد ماست یونانی دارای مواد پروبیوتیک می باشد که این مواد خواص مقابله با التهاب و آکنه ناشی از التهاب را دارا می باشند. ماست صورت با ماسک یونانی یک روش عالی برای مبارزه با آکنه می باشد که می تواند آن را درمان نموده و از انتشار آن پیشگیری نماید.

حاوی اسید لاکتیک

اسید لاکتیک یک آلفا هیدروکسی اسید می باشد که باعث نابودی سلول های مرده پوست می شود. سلول های مرده در پوست باعث بسته شدن منافذ پوست خواهد شد و ایجاد جوش و آکنه می کنند. اسید لاکتید دارای خواص پاکسازی پوست می باشد که پوست را درخشان نموده و لکه های رنگی پوست را درمان می نماید.

ارتقا سلامت مو

یکی دیگر از خاصیت های ماست یونانی ارتقاء سلامت پوست می باشد. پروتئین موجود در این ماست باعث بهبود رشد موها می شود و استفاده از ماسک مو این ماست می تواند در سلامت موها موثر باشد.

روش تهیه ماست در خانه

با توجه به خواص بسیار ماست یونانی بهتر است این ماست را در رژیم غذایی خود قرار دهید. می توانید به راحتی در منزل این ماست را تهیه کرده و نوش جان نمایید. برای تهیه این ماست حدودا یک ساعت زمان نیاز داریم. در ادامه با طرز تهیه ماست یونانی آشنا می شویم:

  • در ابتدا شیر را در یک ظرف مناسب بر روی حرارت نسبتا بالا به جوشانید تا وقتی که بخار کرده و حباب هاب کوچکی بر روی آن شکل بگیرند. مراقب باشید تا شیرتان بعد از جوشیدن سر نرود.
  • شیر جوشیده شده را در ظرفی کاملا تمیز ریخته و اجازه دهید تا دمای شیر کم شود. تا وقتی که دمای شیر کمتر شود آن را دائم هم بزنید.
  • ماست را در ظرفی دیگر با نصف فنجان شیر با دمای ۴۳ درجه سانتی گراد مخلوط نمایید. سپس ماست و شیر مخلوط شده را در ظرف اصلی حاوی شیر ریخته و مخلوط کنید.
  • ظرف حاوی شیر را با دستمال تمیز و مناسب بپوشانید تا گرم بماند. به مدت ۸ تا ۱۲ ساعت ظرف را در مکانی گرم و مطمئن نگهداری نمایید تا ضربه ای ناگهانی به آن وارد نشود و ماست تان غلظت لازم را پیدا نماید.

  • بعد از گذشت زمان لازم ماست را به مدت ۲ ساعت در یخچال نگهداری نمایید تا در یخچال غلیظ تر شود.
  • در ادامه کار یک پارچه دو لایه تنظیف را روی یک صافی با سوراخ های ریز قرار داده و صافی را روی کاسه ای قرار دهید.
  • ماست سرد شده را روی پارچه بریزید و به خوبی بپوشانیدش و با توجه به مقدار غلظتی که می خواهید از ماست داشته باشید آن را به مدت ۸ تا ۱۲ ساعت در یخچال قرار دهید. ماست یونانی شما بعد از زمان لازم آمده است.
  • این ماست تا یک هفته در یخچال قابل نگهداری می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا