افزایش قد با تغذیه مناسب

ژنتیک و عوامل محیطی نقش تعین کننده ای در افزایش رشد قد افراد دارند، اما در این میان نمی توان نقش خوراکی ها و مواد غذایی را نادیده گرفت؛ استفاده از رژیم های غذایی مناسب و تمرینات ورزشی خاص نقش به سزایی در میزان رشد قد ایفا می کند. از این رو در این مطلب در رابطه با موضوع رژیم افزایش قد بحث خواهیم کرد. با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

افزایش قد با تغذیه مناسب

در این مطلب قصد داریم شما را با رژیم افزایش قد آشنا نماییم. تغذیه مناسب و استفاده از منابع غذایی مفید نقش موثری در میزان رشد قد افراد ایفا می کنند؛ مصرف غذاهای حاوی پروتئین، کلسیم، روی، آهن و منگنز منجر به ترشح هورمون های رشد شده و بستر لازم برای استخوان سازی و افزایش قد را فراهم می کند.

معرفی رژیم افزایش قد مناسب

تغذیه، عامل مهم و تاثیر گذاری بر روی رشد قد اشخاص می باشد. بنابراین با دنبال کردن یک یک برنامه تغذیه ای مناسب طول استخوانها تغییر کرده، در نتیجه میزان قد نیز افزایش می یابد. پروتئین از جمله مواد مغذی مورد نیاز بدن است که تاثیر زیادی در رشد قد می گذارد. این ماده غذایی مفید را می توان در خوراکی هایی مانند تخم مرغ و گوشت جستجو کرد.

کلسیم یکی دیگر از مواد مغذی است که برای استخوان سازی بسیار مهم می باشد، از این رو مصرف لبنیات به خصوص شیر و همچنین کلم و مرکبات به منظور دریافت کلسیم مورد نیاز توصیه می شود. علاوه بر این دو عنصر استفاده از ویتامین ها و مواد معدنی مانند آهن، منیزیم، روی و فلوئور به منظور رشد و استحکام استخوان ها لازم و ضروری است. در کنار این عوامل انجام تمرینات ورزشی و کششی مناسب نظیر بارفیکس و مدیتیشن تا حد زیادی می تواند به افزایش قد کمک نماید.

داشتن قد مناسب تاثیر زیادی در بالا بردن اعتماد به نفس افراد می تواند داشته باشد که این فرایند از زمان تولد شروع شده و تا پایان سن بلوغ می تواند ادامه پیدا کند؛ در دوران بلوغ جهش رشد قد در بین دختران (سنین ۱۵ تا ۱۷ سالگی) و پسران (۱۶ تا ۱۸ سالگی) متفاوت است؛ برای دختران در حدود ۲۰ تا ۲۵ سانتی متر بوده و پسرها نیز حدودا ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر به مقدار قدشان اضافه خواهد شد، البته بعد از این سنین نیز ممکن است رشد ادامه داشته باشد، ولی به طور کلی بعد از این سنین از سرعت آن کاسته می شود.

مواد غذایی مفید برای رشد قد

در ادامه مطلب رژیم افزایش قد توصیه می شود از خوراکی ها و مواد غذایی مانند تخم مرغ در رژیم غذایی خود به خصوص کودکان استفاده کرده، زیرا این ماده ارزشمند غذایی در تامین ویتامین روی نقش مهمی داشته و در رشد و بلوغ افراد، همچنین حفظ سلامتی پوست و مو مفید می باشد.

امروزه متخصصان تغذیه عقیده دارند که که یکی از دلایل کوتاه قدی می تواند مربوط به کمبود عنصر روی باشد، از این رو آنها تاکید دارند، حتما از مواد غذایی مفیدی مانند تخم مرغ که غنی از این ماده ارزشمند بوده در برنامه غذایی مدارس ابتدایی و مهد کودک ها استفاده شود. جالب است بدانید که همه روی ذخیره شده در تخم مرغ در زرده آن قرار گرفته و این ماده معدنی با پخته و یا آب پز شدن از بین نمی رود.

کمبود و یا کاهش عناصری مانند آهن، ویتامین A، ید و کلسیم در بدن نیز در کوتاه قد شدن کودکان تاثیر فراوانی دارند، بنابراین مصرف مقادیر مناسب گوشت حبوبات پخته شده، شیر، لبنیات دیگر و سبزیجات به طور روزانه نقش مهمی در افزایش قد دارد. همچنین مصرف مکمل های ویتامین، آهن و املاح نیز اگرچه می توانند برای رشد قد کمک کننده باشد ولی تاثیر گذاری مواد غذایی را ندارد.

مکمل ها در واقع مقادیری از ویتامین ها و مواد معدنی بوده که بدن در دوران خاصی از زندگی خود نیاز به مصرف آنها پیدا می کند، اما مصرف این مواد مقدار مشخصی داشته و در مواردی که بدن بیشتر از نیاز خود دریافت کند، به جای تاثیر گذاری مثبت می تواند اثرات سویی برجای گذاشته و عوارض خطرناکی را به دنبال داشته باشد، بنابراین مصرف این دارو ها حتما باید توسط پزشک و تحت نظر آنها صورت گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا