۶ نمونه از منابع گیاهی افزایش تستوسترون

تا به حال اسم سوپرفودها یا غذاهای عالی را شنیده‌اید؟ هیچ چیز برای یک ورزشکار که وزنه‌های سنگین بلند می‌کند، بهتر از غذاهایی کمک کننده به روند تولید تستوسترون نیست! و اگر فکر می‌کنید که گوشت تنها گزینه پیش روی شما است، کمی بیشتر فکر کنید! چون در این مطلب ما منابع گیاهی افزایش تستوسترون را معرفی می‌کنیم. با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

۶ نمونه از منابع گیاهی افزایش تستوسترون

خود شما قطعاً می‌دانید که تستوسترون برای کسب بیشترین نتیجه از ورزش حیاتی است. همانطور که می‌دانید، تستوسترون مهم‌ترین هورمون آنابولیک در بدن است. هرچه این هورمون بیشتر در بدن شما جریان یابد، راحت‌تر به بدنی عضلانی و بدون چربی دست می‌یابید. هرچند بدن بانوان کمتر از مردان هورمون تستوسترون را تولید می‌کند، اما پیدا کردن راهی طبیعی برای افزایش سطح تستوسترون برای فیزیک مردان و زنان مفید خواهد بود.

خوشبختانه برای علاقه‌مندان به باشگاه، هرگاه سخن از ساخت عضله می‌شود، هیچ شروعی بهتر از گذری کوتاه به سوپرمارکت نیست. دلیل این امر در نتایج تحقیقات نهفته است. تحقیقات نشان می‌دهند که برخی مواد خوراکی مشخصی شامل افزایش دهنده‌های طبیعی تستوسترون هستند و برای عضلات شما بسیار مفید خواهند بود  در اینجا فهرستی از منابع گیاهی افزایش تستوسترون را برای شما مهیا کرده‌ایم!

۱. تخم مرغ منابع گیاهی افزایش تستوسترون

خیلی پیش‌تر قبل از آنکه همه جا بحث بین کراس فیت و بدنسازی و وزنه برداری در همه فضای مجازی پر شود، موضوع دیگر در جامعۀ تناسب اندام بر سر زبان‌ها بود: آیا زرده تخم مرغ را می‌خورید یا خیر؟

بحث بر «خوردن سفیده تخم مرغ، دور انداختن زرده آن» به دلیل چربی‌های اشباع، کلسترول یا به طور کلی موضوع چربی بود. طرفداران خوردن زرده تخم مرغ، با اشاره به نتایج مطالعات بیان دارند که تخم مرغ کامل منجر به عضلات بیشتر و قدرت عضلانی بیشتر می‌شود -حتی طبق یک تحقیق، این میزان تا سه برابر بیشتر است.

دکتر جیم استاپانی، یکی از نویسندگان معتبر در زمینه ساخت عضلات، در ویدیویی با عنوان «اهمیت تخم مرغ‌ها» توضیح می‌دهد که «فواید تخم مرغ کامل شاید به دلیل کلسترول آن باشد». هرچند، اگر هدف شما کمک به تولید طبیعی تستوسترون باشد، به طور واضح زرده تخم مرغ برای شما مفید است.

۲. تخم کدو

تخم کدو منبع خوبی از زینک است. زینک یک ماده معدنی است که در هزاران واکنش آنزیمی متفاوت در بدن همچون واکنش‌های درگیر در تولید تستوسترون، نقشی اساسی ایفا می‌کند. بنابراین جای تعجب نیست که چرا تحقیق چاپ شده در مجله نیوتریشن بیان داشت مردانی که به اندازه کافی زینک مصرف نمی‌کنند، تجمع تستوسترون در بدنشان کمتر است.

با افزودن تخم کدو به جو دو سر، ماست و سالاد یا حتی مخلوط کردن آن‌ها در شیک‌های پروتئینی خود، این منابع گیاهی افزایش تستوسترون را وارد رژیم غذایی خود کنید.

۳. نارگیل

شاید تعجب کنید که نارگیل از منابع گیاهی افزایش تسوسترون است. نارگیل نه تنها طعم تعطیلاتی گرمسیری را به رژیم غذایی شما می‌دهد، بلکه به حفظ سطح تستوسترون شما در میزانی سالم کمک می‌کند. زیرا این مغز بزرگ منبعی از چربی اشباع است که در تولید تستوسترون ایفای نقش می‌کند.

مطالعه‌ای در مجله بالینی غدد درون ریز و متابولیسم به چاپ رسید. طبق این تحقیق، محققان دریافتند که مردان سالمی که رژیم غذایی با چربی بالای (با ۱۳ درصد چربی اشباع) خود را به رژیم غذایی کم چرب (با ۵ درصد چربی اشباع) تغییر داده‌اند، شاهد کاهش چشمگیری در سطح تستوسترون خود بوده‌اند.

افرادی که به فیزیک خود اهمیت می‌دهند، بدون آنکه نگرانی مهمی در خصوص افزایش خطر مشکلات انسداد رگ‌های قلبی داشته باشند، می‌توانند ۱۰ درصد از کالری مورد نیاز خود را از طریق چربی‌های اشباع به دست آورند تا به حفظ تستوسترون در بالاترین سطح آن کمک کنند.

۴. سبوس گندم

چه کسی فکرش را می‌کرد که سبوس گندم از منابع گیاهی افزایش تستوسترون باشد؟ اما سبوس‌های غنی از فیبر مغز گندم منبعی عالی برای منیزیم معدنی است. طبق مطالعه‌ای که دانشمندان ترکیه انجام داده‌اند، افرادی که منیزیم بیشتری مصرف می‌کنند، هورمون تستوسترون بیشتری دارند.

همچنین این نکته قابل ذکر است که نتایج این مطالعه نشان می‌دهند که مصرف منیزیم در کنار ورزش‌هاس با شدت بالا، تاثیر بیشتری در تقویت تستوسترون دارد. در حال حاضر کار با وزنه روشی مشهور در افزایش تستوسترون است، اما این افزایش هورمون با شدت و حجم همراه است و در دسترسی بودن مواد مغذی ارتباطی با آن ندارد.

منیزیم ویتامینی ضروری برای صدها واکنش بیوشیمیایی در بدن است، و تولید تستوسترون یکی از آن‌ها است. با مخلوط سبوس گندم در جو دو سر، خمیر پنکیک و شیک‌های پروتئینی، مصرف این ویتامین را در رژیم غذایی خود افزایش دهید.

۵. پنیر ریکوتا

پنیر ریکوتا، ماده اصلی لازانیا، یکی از بهترین منابع پروتئین وی در دسته لبنیات است و وجود این پروتئین، پنیر ریکوتا را ماده غذایی مفیدی برای طرفداران عضله تبدیل ساخته است. محققان دانشگاه کانکتیکت طی پژوهشی دریافتند که  سطح هورمون استرس کورتیزول طی ریکاوری وزنه برداری، در افرادی که پروتئین وی مصرف می‌کنند کمتر است.

وی نوعی پروتئین شیر است که به ویژه در آمینواسیدهای زنجیره‌ای یافت می‌شود و به کاهش پاسخ هورمون کورتیزول طی تمرینات پر فشار کمک می‌کند. با در نظر گرفتن این موضوع که کورتیزول مانع از تولید هورمون جنسی می‌شود، این ویژگی پروتئین وی بسیار مهم است زیرا آن را به یک هشداردهنده تستوسترون تبدیل می‌کند که شاید باعث تقویت ذخیره چربی نیز بشود.

البته تا زمانی که طرفدار پروپا قرص غذاهای ایتالیایی هستید، پنیر ریکوتا در دسترس‌ترین راه کسب وی برای شما به شمار می‌آید. در غیر این صورت، بهترین راه کسب پروتئین وی، شیک‌های پروتئینی است که یکی از بهترین راه‌های افزودن پروتئین به رژیم غذایی بدون مصرف گوشت است.

۶. توت فرنگی و دیگر میوه‌های خانواده بری‌ها

این بری‌های به رنگ رز منبعی اصلی برای ویتامین C هستند. در کنار توت فرنگی، فلفل‌ها، مرکبات و میوه‌های بسیار دیگری نیز منابع این ویتامین به شمار می‌‌آیند. (آیا می‌دانستید که فلفل‌ها هم از دسته میوه‌ها محسوب می‌شوند؟)

این خبر برای افزایش عضلات شما خبر خوبی است. چرا که مصرف بیشتر این آنتی اکسیدان قوی در پاسخ به تمرینات سنگین با کاهش سطح هورمون افزایش دهنده تستوسترون یعنی کورتیزول همراه است. این ماده همچنین در فرآیندهای بی شماری در بدن مشارکت دارد که برای اشاره در اینجا بسیار طولانی هستند، مگر آنکه در کنار برق انداختن ظرف بری‌های خود وقت اضافه داشته باشید.

کورتیزول یک هورمون کاتابولیکی است که توسط غدد فوق کلیه در پاسخ به موقعیت‌های استرسی از جمله تمرینات سخت و پر فشار ترشح می‌شود. متاسفانه کورتیزول با تستوسترون در تضاد است، بنابراین میزان بالای کورتیزول قادر به از بین بردن تستوسترون است و به همین دلیل فواید آنابولیکی آن را کاهش می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا