گیاه ماکا چیست و چه فوایدی دارد

گیاه ماکا مزایای دارویی بیشماری است که از جمله خواص ماکا می توان افزایش سطح انرژی و تقویت سیستم ایمنی بدن، افزایش میل جنسی و قدرت باروری در مردان، بهبود خلق و خو، کاهش علائم یائسگی و افسردگی را نام برد. با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

گیاه ماکا چیست و چه فوایدی دارد

ریشه گیاه ماکا که به اسم جینسینگ پرویی معروف است در حقیقت یک گیاه دارویی بومی پرو بوده که در یکسری شرایط سخت و بد و در ارتفاعات بسیار زیاد رشد می  کند. ریشه آن قسمت خوراکی اش می باشد که در زیر زمین رشد کرده و به رنگ سفید و سیاه بیشتر دیده می شود. خواص ماکا در طب سنتی برای تقویت باروری مردان و افزایش انرژی روزانه ورزشکاران و بدنسازان مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه همراه مجله آرگا باشید تا بیشتر با فواید جینسینگ پرویی برای سلامتی بدن و نحوه مصرف آن اطلاعات کسب کنید.

انواع خواص گیاه ماکا

گیاه ماکا یا جنسینگ پرویی یک گیاه خوراکی از خانواده کلم ها می باشد که تقویت کننده قوای جنسی است. مهمترین بخش این گیاه ریشه اش است که در خاک قرار می گیرد که رنگ های متفاوتی از قبیل زرد سیاه سفید دارد. با این که رنگ زرد آن بیشتر در دسترس قرار دارد ولی رنگ مشکی و قرمز آن با ترکیبات فعال تری وجود دارد. ریشه گیاه ماکای خشک شده به صورت پودر مورد استفاده قرار می گیرد ولی در قالب کپسول و در فرم های مایع هم وجود دارند.

خیلی از اشخاص پودر این گیاه را به شیرینی ها خوراکی ها و اسموتی هایشان اضافه می کنند. که طبق مطالعات انجام شده این گیاه هنوز در مرحله اولیه بوده و در خصوص مکانیسم دقیق عملکرد در بدن هنوز اطلاعات کافی وجود ندارد. ماکا سرشار از خواص و مواد مغذی بوده که حاوی مواد ریز مغذی مثل مس، آهن، کلسیم، منگنز، پتاسیم و ویتامین هایی از قبیل؛ C، B3، B6، ۱۲B که حاوی ترکیباتی مثل پلی فنول و گلوکوزینولات می باشد.

 • افزایش میل جنسی:

طبق مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۰ در این زمینه نشان می دهد که تاثیر ماکا روی سطح میل جنسی تایید شده است. مصرف جینسینگ پرویی برای حداقل یک ماه و نیم می تواند میل جنسی را در آقایان و هم خانم ها افزایش دهد.

 • افزایش سطح باروری مردان:

بر اساس تحقیقات انجام شده بر روی گیاه ماکا نشان می دهد که ریشه آن می تواند قدرت باروری مردان را زیادتر کند. جینسینگ پرویی می تواند کیفیت مایع سیمن را در آقایان نابارور و سالم افزایش دهد که طبق مطالعه ای که انجام شد ماکا موجب زیاد شدن حجم و تعداد و حرکت اسپرم ها می شود.

 • کاهش نشانه یائسگی:

با کمتر شدن هورمون استروژن در زمان یائسگی می تواند سبب بروز علائم ناخوشایندی مثل نوسانات خلقی و تحریک پذیری و گرگرفتگی و مشکلات خواب شود. که طی یک مطالعه روی بانوالن یائسه نشان می دهد از فواید ماکا توانسته موجب بهبود علائم یائسگی شود. که همچنین در این خصوص اثری از محافظت کننده در برابر پوکی استخوان بعد از یائسگی نشان می دهد.

 • بهبود خلق و خو:

خاصیت گیاه ماکا با اثر ضد افسردگی و ضد اضطرابی که دارد به خصوص در خانم های یائسه با اثر مربوط به فلاونوئیدها در آن موجود است.

 • افزایش انرژی و عملکرد ورزشی:

جینسینگ پرویی در بین ورزشکاران و بدنساز ها پرطرفدار بوده که با استفاده آن بهتر از پس تمرینات ورزشی برمی آیند. همچنین برخی مطالعات نشان داده که ماکا می تواند عملکرد در ورزش استقامتی را بالا ببرد. که همچنین با تایید اثرات در افزایش توده عضلانی و قدرت فرد وجود ندارد که سطح انرژی را هم افزایش دهد.

 • افزایش قدرت یادگیری:

بر اساس تحقیقات و مطالعات انجام شده ماکا قدرت حافظه و یادگیری را بهبود بخشیده که نوع سیاه رنگ آن سطح یادآوری را بیشتر افزایش می دهد.

 • کاهش سایز پروستات:

با بالارفتن سن در آقایان بزرگ شدن خوش خیم پروستات بیشتر شایع است. طبق مطالعات و بررسی های حیوانی اثرات مثبت ماکا بر اندازه پروستات تایید شده است. که خواص ماکا قرمز بر سایز پروستات به خاطر ترکیبات گلوکوزینولاتی با کاهش خطر سرطان پروستات همراه است.

 • درمان افسردگی:

مطالعات زیادی در رابطه با جینسینگ پرویی به خاطر مقدار بالای فلاونوئید ها می تواند به بهوبد روحیه و خلق و خو افراد کمک کند. که از دیگر خواص ماکا در رابطه با درمان افسردگی و کاهش اضطراب و استرس موثر است.

 • تقویت سیستم ایمنی:

به خاطر داشتن مواد ریز مغذی زیادی که در این گیاه وجود دارد می تواند به بهبود عملکرد در تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند.

ماکا را چگونه مصرف کنیم؟

می توانید از مکمل های حاوی گیاه ماکا در کیک ها، اسموتی ها، انرژی بارها و اسنک ها استفاده نمایید. دوز مناسب آن با فاکتور مختلفی مثل سن مصرف کننده و شرایط بالینی و وضعیت سلامتی آن در ارتباط باشد. دوز پیشنهادی برای مصرف ان از یک و نیم تا پنج گرم متغیر می باشد.

توصیه های ایمنی در موقع مصرف

 • برای اکثر اشخاص مصرف ماکا به صورت خوراکی در مقدار اندازه و متعادل ایمن است. مصرف روزانه تا سه گرم برای چهار ماه ایمن می باشد. اطلاعات کافی در رابطه با مصرف آن در زمان بارداری و شیردهی در دسترس نیست پس مصرف در آن زمان توصیه نمی شود و باید اجتناب کرد.
 • خواص گیاه جینسینگ پرویی مثل انواع دیگر اعضا خانواده کلم ها یک گواتروژن بوده که موجب اختلال در تولید هورمون های غده تیروئید می شود. این گیاه برای افراد مبتلا به تیروئید باید با احتیاط مصرف شود و یا مصرف نشود.
 • به خاطر داشتن اثر شبیه استروژن مصرف ماکا در شرایط و بیماری های حساس هورمونی مثل سرطان سینه، رحم، تخمدان، اندومتریوز توصیه نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا