مصرف بیش از اندازه شیک پروتئین چه اثر منفی دارد؟

شیک پروتئین، یکی از رایج‌ترین مکمل‌های فیتنس است. اگر درست مصرف شود، مانع از اضافه وزن شده و کالری‌های اضافی را حذف می‌کند همچنین به فرد کمک می‌کند تا به اهدافش در تغذیه برسد، توده عضلانی را افزایش داده و چربی ذخیره شده در بدن را کاهش می‌دهد. زیرا به‌عنوان یک مکمل، مواد مغذی مهمی را برای سالم ماندن ضروری است تأمین می‌کند. اما مقادیر بیش از اندازه یک چیز خوب هم می‌تواند به ضرر سلامتی باشد که شامل محصولات پُرمصرف در فیتنس مانند شیک پروتئین‌ها می‌شود. در این مطلب مجله علم ورزش نگاهی عمیق‌تر به تأثیرات منفی مصرف زیاد شیک پروتئین دارد. با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

مصرف بیش از اندازه شیک پروتئین چه اثر منفی دارد؟

تغذیه ناکافی

بعضی از افراد، برای متناسب ماندن، زیاد به شیک پروتئین‌ وابستگی پیدا می‌کنند، آن‌ها فراموش می‌کنند که این تنها بخش کوچکی از یک رژیم غذایی سالم است. مصرف شیک پروتئین برای تأمین تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن، کافی نیست و نباید به‌عنوان جایگزین یک وعده غذایی کامل، مورد استفاده قرار گیرد.

این محصول برای افزایش مصرف پروتئین با کیفیت در فرد طراحی شده است. بله، شیک پروتئین در رده مکمل‌های غذایی است اما تمام مواد مغذی را که منابع غذایی خالص ارائه می‌دهند، تأمین نمی‌کند. ضمناً غذاهای طبیعی، کمتر فرآوری شده‌اند و حاوی مواد مغذی بیشتر و نگهدارنده‌های کمتری هستند. بنابراین، همیشه به شیک پروتئین‌ها برتری دارند. به مرور زمان، مصرف زیاد این محصول، می‌تواند منجر به کمبودهایی در مواد مغذی و مقوی شود.

احساس سیری کمتر

سیری به احساس ِ پُربودن و رضایت بعد از خوردن غذا یا نوشیدنی برمی‌گردد. به‌طور طبیعی، غذاهای مقوی، بیشترین احساس سیری را در بردارند و همچنین از نظر کالری، در پایین‌ترین رده قرار می‌گیرند. پروتئین، سیرکننده‌تر از چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها محسوب می‌شود، اما این ویژگی شامل پروتئین‌های مایع  نمی‌شود.

مطالعه‌ای که در سال 2012 در the Obesity journal منتشر شد، اعلام کرد در میان شرکت‌کننده‌ها در این پژوهش، فرایند جویدن غذاها، به میزان رضایت و سیری در این افراد مربوط بوده است. همچنین جویدن پروتئین، احتمال مصرف کالری بیشتر را به حداقل می‌رساند. نتایج مطالعه‌ای مشابه می‌گوید، شرکت‌کننده‌هایی که به‌جای نوشیدن پروتئین، آن را جویده بودند، 20 درصد کالری کمتری مصرف کرده بودند. اگر شما با یک وعده سیر نشوید، مایلید بیشتر بخورید و این منجر به پرخوری و اضافه وزن می‌شود.

مطلب مرتبط: به چه میزان پروتئین بعد از تمرینات ورزشی نیاز دارید؟

اضافه وزن

بیشتر غذاهای غنی از پروتئین، کم کالری هستند. پروتئین مایع یک استثناست. برای بهبود طعم و مزه شیک پروتئین‌ به آن‌ها مواد نگهدارنده، شیرین‌کننده و سایر افزودنی‌های خوراکی را اضافه می‌کنند. تمام این مواد، باعث افزایش ظرفیت کالری در این محصولات می‌شوند. اگر بیشتر از میزان توصیه شده از این پروتئین مصرف کنید، روند افزایش وزن را در پیش خواهید گرفت و هدف اصلی از مصرف شیک پروتئین برباد خواهد رفت.

شیک پروتئین‌ها، به‌غیراز احساس سیری کمتر و همچنین مواد مغذی کمتر، میزان قندشان بسیار بالاست. قند زیاد موجب تسریع فرایند پیری و چاقی می‌شود، همچنین سیستم ایمنی را تضعیف کرده و میزان انسولین را افزایش می‌دهد. بنابراین هرگز شیک پروتئین را جایگزین یک وعده نکنید تا منتهی به دریافت کالری زیاد نشود.

حاوی پروتئین فراوان بودن

شیک پروتئین‌ بیشتر از نیاز بدن پروتئین دارند. بنا به گزارشی که در the Physicians Committee for Responsible Medicine منتشر شده، آمریکایی‌ها دو برابر مقدار مورد نیازشان، پروتئین مصرف می‌کنند. با نوشیدن شیک پروتئین بیشتر، میل‌تان به نوشیدن آن بیشتر هم خواهد شد. پروتئین زیاد هم ریسک مشکلات گوارشی را بالا می‌برد و منجر به بیماری‌های کلیوی و پوکی استخوان می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا