علت افزایش وزن پس از ترک سیگار

علت اصلی افزایش وزن پس از ترک سیگار چیست؟ آیا تا به حال شده است که نگران افزایش چند کیلوگرم وزن اضافی به محض ترک سیگار باشید؟ ترک سیگار کار آسانی نیست، به خصوص اگر به صورت دوره‌ای سیگار کشیدن مداوم به عنوان بخشی از عادت روزمره شما شده باشد. کسانی که قادر به ترک سیگار هستند اغلب عارضه جانبی ناخوشایندی را گزارش می‌کنند که آن افزایش وزن پس از ترک سیگار سیگار است. با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

علت افزایش وزن پس از ترک سیگار

بیایید بطور شفاف و صحیح این مسئله را توجیه کنیم، ترک سیگار بهترین عملی است برای سلامت عمومی شما ضروری و مناسب است، با وجود بروز هرگونه عوارض جانبی نامطلوب.  طبق گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC)، ترک سیگار می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های مرتبط از جمله بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) و بیماری‌های قلبی عروقی را تا حد زیادی کاهش دهد. با این حال، اگر متوجه و نگران این موضوع شده‌اید که پس از ترک مصرف پاکت پاکت سیگار برای همیشه وزن اضافه می‌کنید، مطمئن باشید که شما تنها نیستید.

همچنین یافته‌های علمی محکم و قاطعی در مورد اینکه چرا برای شما چنین اتفاقی رخ می‌دهد وجود دارد. یافته‌های پژوهش علمی اخیرا در مجله «اعتیاد به مواد مخدر و الکل» منتشر شده است که نشان می‌دهد که وابستگی مغز شما می‌تواند علت اصلی تمایل به فست فودها و مواد غذایی فرآوری‌شده باشد، زیرا مغز با اینکار می‌تواند کمبود و فقدان نیکوتین را جبران کند.

دکتر مصطفی العبسی، روانشناس و پروفسور، نویسنده و محقق این پژوهش، می‌گوید: مصرف مواد غذایی ناسالم پر از نمک، چربی و قند؛ میزان درگیر شدن گیرنده‌های استرس‌زا در سیستم افیونی را افزایش می‌دهد.

دپارتمان پزشکی خانواده و بهداشت زیستی رفتاری در دانشکده پزشکی دانشگاه مینی سوتا، Duluth، در بیانیه‌ای گزارش می‌دهد؛ محققان گروهی از افراد سیگاری و غیرسیگاری بین ۱۸ تا ۷۵ سال را مورد بررسی قرار دادند. به همه داوطلبان گفته شد که سیگار را برای یک دوره ۲۴ساعته کنار بگذارند. همچنین به آن‌ها ۵۰ میلی گرم نالترکسون (دارویی که معمولاً برای درمان اختلال مصرف مواد افیونی و اختلال مصرف الکل استفاده می‌شود) یا دارونما داده شد.

محققان خاطرنشان کردند که دلیل تجویز این دارو این بود که ببینند آیا میل به غذای فست فود و جانک فود در افرادی که سیگار می‌کشند می‌تواند با مهار مواد شیمیایی افیونی طبیعی بدن کاهش یابد یا خیر.

سپس از داوطلبان در پژوهش خواسته شد تا از میان چندین میان‌وعده، خوراکی را برای خودشان انتخاب کنند، که شامل گزینه‌های خوراکی مغذی و ناسالم بود. این مطالعه نشان داد که افراد سیگاری که این دارو به آن‌ها داده نمی‌شود، در مقایسه با افراد غیرسیگاری گروه، بیشتر به سراغ گزینه‌های میان‌وعده ناسالم می‌رفتند.

وی نتیجه گیری میکند که نتایج تحقیقات پیش بالینی و بالینی نشان می‌دهند که سطح استرس می‌تواند تمایل فرد را به غذاهایی که هم چربی و هم قند بالایی دارند افزایش دهد. تحقیقات دیگر نشان داده‌اند که خوردن غذاهای ناسالم می‌تواند باعث ترشح ناگهانی دوپامین در مغز شود که مشابه مواد مخدری مانند نیکوتین است.

چگونه از افزایش وزن پس از ترک سیگار جلوگیری کنید؟

ورزش منظم به عنوان یک فرصتی دوباره، این امکان را برای شما فراهم میکند تا میل به نیکوتین خود را کنترل کنید و همچنین متابولیسم بدن خود را بالا نگه دارید. برای رفتن به محل کار یا مرکز خرید به جای سوار اتوبوس شدن یا استفاده از آسانسور، پیاده‌روی کنید. علائم خماری و میل به سیگار در طول ورزش کاهش و تا ۵۰ دقیقه پس از ورزش در سطح بسیار پایین باقی می‌ماند.

با داشتن ذخایری از میان وعده‌های سالم و مغذی با گرسنگی مبارزه کنید. آجیل، میوه‌های تازه و سبزیجات تازه ایده آل است. تا زمانی که متابولیسم شما تثبیت نشده است، وعده‌های غذایی کوچکتر میل کنید. ۲۰ دقیقه طول می‌کشد تا شما پس از صرف غذا احساس سیری کنید، بنابراین بعد از صرف غذای اصلی خود استراحت (نشستن پیاده روی آرام) کنید و ببینید آیا بعد از نیم ساعت هنوز احساس گرسنگی می‌کنید یا خیر. اگر چنین است، مصرف خوراکی‌های سالم را جایگزین کنید.

فقط به این دلیل که غذا طعم خوشمزه‌تری دارد، به این معنا نیست که باید بیشتر بخورید. غذای خود را به آرامی بجوید و از هر لقمه آن لذت ببرید.  مطمئن شوید که داروهای ترک سیگارتان را به طور منظم مصرف می‌کنید تا به سرکوب هوس و اجتناب از میل به خوردن کمک کنید. هر چه کمتر میل به نیکوتین داشته باشید، راحت‌تر وزن کم می‌کنید.

برای جلوگیری از افزایش وزن پس از ترک سیگار ورزش کنید

مطالعات نشان می‌دهد که حتی دوره‌های کوتاه فعالیت بدنی، به ویژه ورزش‌های هوازی، میل به بازگشت مجدد به سیگار را کاهش می‌دهد. ورزش ایروبیک فعالیت بدنی است که باعث می‌شود عرق کنید، تند‌تر و دشوارتر نفس بکشید و ضربان قلب شما تندتر شود. قلب و ریه را همزمان تقویت می‌کند. پیاده روی، شنا، دویدن، رقصیدن، دوچرخه سواری و بوکس چند نوع ورزش هوازی هستند. این ورزش‌ها اشت‌ها را کاهش می‌دهند و به کاهش افزایش وزن افراد در هنگام و پس از ترک سیگار کمک می‌کند.

ورزش به شما کمک می‌کند تا استرس را مدیریت کنید و انرژی بیشتری داشته باشید.  ورزش می‌تواند خلق و خوی شما را بهبود بخشد. اگر احساس ضعف می‌کنید، پیاده روی کنید، طناب بزنید یا تمرین پله انجام دهید. پس از ترک سیگار، بدن شما کالری را آهسته‌تر می‌سوزاند. حتی اگر بیشتر از زمانی که سیگار می‌کشیدید غذا نمی‌خورید، ممکن است مقداری وزن اضافه کنید.

اما فعال‌تر بودن می‌تواند سودمند باشد. ورزش منظم تقریبا از نیمی از افزایش وزن مورد انتظار پس از یک سال ترک سیگار جلوگیری می‌کند. کالری سوزی و میل به سیگارکشیدن مجدد را کاهش می‌دهد.  هر هفته حداقل ۱۵۰ دقیقه (۲.۵ ساعت) ورزش هوازی با شدت متوسط، مانند پیاده‌روی سریع، شنا یا دوچرخه‌سواری انجام دهید.

فعالیت با شدت متوسط به این صورت که به اندازه کافی سخت تمرین کنید تا تنفس دشوارتری از حد معمول داشته باشید و دمان داخلی بدن‌تان را کمی گرمتر از حد معمول حس کنید. هر چه بیشتر ورزش کنید، کالری بیشتری می‌سوزانید. سعی کنید بیشتر روزهای هفته ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی داشته باشید. ۳۰ دقیقه نیز وقت ندارید؟ مطالعات نشان می‌دهد که ورزش به مدت ۱۰ دقیقه و سه بار در روز فوایدی مشابه ۳۰ دقیقه ورزش بدون وقفه را دارد.

فعالیت‌های بدنی را انجام دهید که از انجامشان لذت می‌برید. پیاده روی یکی از راه‌های افزایش تحرک بدنی است. همچنین ممکن است به انجام ورزش‌هایی مانند دوچرخه سواری، شنا، رقص یا یوگا فکر کنید.  حتی کارهای خانه یا رسیدگی به گل و گیاهان می‌تواند فواید مشابه با انجام ورزش را به همراه داشته باشد. پخش موسیقی در حالی که قفسه‌های اتاق خود را تمیز می‌کنید به شما کمک می‌کند تحرک خود را افزایش دهید.

ورزش را در ترکیب با فعالیت‌های دیگر بگنجانید. در محل کار به جای آسانسور از پله‌ها استفاده کنید. در مرکز خرید به جای پله برقی از پله‌ها استفاده کنید. هر جا که می‌روید، ماشین خود را دورتر پارک کنید و به سمت مقصد پیاده بروید.

فعالیت‌هایی را با خانواده، دوستان یا همکاران برنامه ریزی کنید که شامل حرکات بدنی متنوع باشد. شاید یک بازی والیبال با دوستان.  برنامه تمرینی خود را تغییر داده یا هر از گاهی یک فعالیت جدید را امتحان کنید تا خسته و دلزده نشوید.

اگر نمی‌توانید بدوید چه ورزشی انجام دهید؟

اگر ناتوانی جسمی دارید، انواع دیگری از فعالیت‌های بدنی و ورزش‌ها وجود دارند که می‌توانید امتحان کنید.  این‌ها شامل:  شنا و ایروبیک در آب برای کاهش استرس و فشار روی مفاصل شما و کالری سوزی بیشتر.

ورزش‌های کم یا بدون فشار، مانند یوگا، پیلاتس و تای چی، به‌ویژه اگر متناسب با نیازهای افراد دارای انواع ناتوانی‌ها به صورت هماهنگ و اختصاصی همان شرایط ویژه باشند. با این حال، ابتدا باید با یک مربی متخصص ورزشی مشورت کنید تا مطمئن شوید که کدامیک از فعالیت‌ها برای ناتوانی خاص شما مناسب هستند.  دوچرخه‌سواری کم فشار و آرام با دوچرخه ثابت یک فعالیت خوب برای افراد مبتلا به آرتروز است. در حین ترک سیگار، رژیم غذایی معقولی داشته باشید.

کلام پایانی برای افزایش وزن پس از ترک سیگار

نکته حائز اهمیت در رابطه با ترک سیگار اینست که کاملا وضعیت و شرایط فعلی‌تان را درک کنید.  اگر پس از ترک سیگار نگران افزایش وزن‌تان هستید، اما فکر می‌کنید که دو روند ترک سیگار و رژیم گرفتن بصورت همزمان سخت و دشوار می‌باشد، ابتدا سیگار را ترک و سپس برنامه کاهش وزن خود را شروع کنید. حتما پیش از هر تصمیمی با پزشک خود مشورت کنید و حتما پزشک‌تان شما را در داشتن برنامه غذایی و تمرینی متناسب با سن جنسیت وضعیت بدنی‌تان راهنمایی خواهد کرد.

بیاد داشته باشید اگر اخیراً سیگار را ترک کرده‌اید و متوجه شده‌اید که احتمالا بیشتر هوس شیرینی‌ها و غذاهای چرب کرده‌اید، شما دیوانه نشده‌اید – یک دلیل کاملاً واقعی و منطقی علمی برای آن وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا