ورزش پرفایده اسکی

اسکی یک ورزش بسیار هیجان انگیز و جذاب است، همچنین ورزش اسکی هم برای ذهن و هم برای بدن فواید بسیاری را به همراه دارد. با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

ورزش پرفایده اسکی

فواید ورزش اسکی

شما چه برای تعطیلات زمستانی به کوه های پوشیده از برف بروید و چه در نزدیکی منطقه ای زندگی کنید که بتوانید به راحتی از دامنه ها سرازیر شوید؛ همیشه می توانید در طول ماه های سرد زمستانی ورزش هایی با اسکی را انجام دهید. تمام سنین و تمامی سطوح می توانند از یکروز برفی بهره مند شوند؛ قابل ملاحظه است که اسکی هم برای بدن و هم برای ذهن مفید است. اسکی فواید زیادی برای بدن دارد که می توان به احساس جوانی، شادابی، تقویت قلب و عضلات و غیره اشاره کرد. در این بخش از ورزش و تناسب اندام نمناک به گوشه ای از فواید این ورزش زمستانی اشاره می کنیم.

 

فواید ورزش اسکی

 

اسکی برای بهبود تحریک اعضای بدن :

تحریک اعضای بدن را می توان به عنوان یک توانایی برای حس کردن موقعیت های مختلف قسمت های بدن و تلاش برای حرکت و جابجاکردن آنها،تعریف کرد. به عبارت دیگر، زمانیکه دست هایتان را مقابل صورت تان با چشم های بسته قرار می دهید،شما هم چنان دستانتان را می شناسید حتی اگر نتوانید آنهارا ببینید. اسکی،کمی هماهنگی و تعادل را درگیر خود می کند؛اگر می خواهید به خوبی اسکی بروید و روی پاهایتان بایستید،بایستی از جزئی ترین حرکات و موقعیت های بدن تان آگاه باشید.تحرک اعضای بدن با خستگی کمتر می شود،بنابراین شما در فعالیت های تحریک اعضای بدن بیشتر درگیر هستید.

اسکی برای قدرت(استقامت) استخوان ها و مفاصل:

زانوهای شما بایستی فشار و وزن بدن تان را در زمان چرخیدن و جابجایی سریع در اسکی سرعت را تحمل کنند، ازاینرو زانوهایتان در زمان اسکی قوی می شوند.در کنار کشش زانو هایتان،استخوان ها به علت تاثیر زیاد وزن تان برروی پاها،قوی تر می شوند بنابراین چنانچه در ورزش و تناسب اندام نمناک می خوانید ،نه تنها شما یک روز عالی با اسکی سرعت دارید؛ بلکه از آسیب رسیدن به زانو و افزایش تحرکات کششی،به دور هستید.(مصون هستید).

ورزش اسکی حالت هایتان را تقویت می کند:

اسکی نه تنها حس خوشی و شادی را تقویت می کند و بسیار خوب است؛ بلکه با وجود تکرار و استمرار برای سلامت روحی و جسمی شخصی مفید است.

اسکی مقاومت قلبی-عروقی را افزایش می دهد:

اسکی می تواند به عنوان یک فعالیت استقامت ایروبیک،به سوزاندن کالری و کم کردن وزن فردی کمک کند. افراد تازه کار(مبتدی) نیز می توانند ازطریق راه رفتن در سرازیری ها نسبت به استفاده از بالابر اسکی؛ تمرین هوازی خوبی را انجام دهند.

ورزش اسکی قدرت ماهیچه های بدن بالا می رود

چرا که اسکی شما را در موقعیت اسکوات ثابت که اعضای داخلی و خارجی شما از جمله عضلات عقب ران و ماهیچه سرین، کار می کنند؛قرار می دهد. زیبایی اطراف یا تمرکز بسیار روی دامنه ها در مقابل تان در توجه به پاهایتان؛نیز حواس شمارا پرت خواهد کرد.(تمرکزتان را بهم خواهد زد)؛اما ما اطمینان می دهیم که قطعا نتایج خوب آن را روز بعد حس خواهید کرد.

اسکی تعادل و قدرت ماهیچه را افزایش می دهد چرا که شما به صورت پیوسته در حال تلاش برای متعادل ایستادن در هنگام اسکی هستید و ماهیچه شما تمام مدت درگیر است به علاوه،اسکی چابکی و تعادل شما را به چالش می کشدو به دورشدن از سرازیری ها کمک می کند.

اسکی خواب را بهبود می بخشد:

پس از امتحان کردن یک ورزش جدید به ویژه ورزشی که تمام بدن تان را درگیر می کند،دربهترین حالت ممکن احساس خستگی بسیار می کنید.پس از عبورازدامنه ها،عدم استفاده از اینترنت یا بیدارماندن تا دیروقت را تضمین نمی کنیم ، پتوی تان را برمی دارید و از یک شب پراز آرامش لذت خواهید برد.

اسکی انعطاف پذیری را بهبود می بخشد:

یک بدن منعطف در زمان اسکی بسیار خوب است ، با منعطف شدن، می توانید از رگ به رگ شدن و انبساط عضلات جلوگیری کنید.به طور کلی،حرکات کششی روزانه ی مرتب که برروی گروه ماهیچه های اصلی تمرکز می کند؛عضلات شکم و مفاصل ران را که در اسکی سرعت مورد استفاده هستند را تقویت می کند.

اسکی برای جوان ماندن

اسکی یک ورزش مفرح است که به احساس جوانی و شادابی نیز کمک می کند. افراد مسنی که 12 هفته اسکی می کنند، روحیه شادی و نشاطشان بالا رفته و سلامت بدنی و قدرت و توان عضلانی شان افزایش می یابد و پیری ظاهری از آنان دور خواهند شد.

اسکی باعث نشاط روحی می شود

تحقیقات نشان داده است که اسکی بازها و اسنوبردیست ها از نشاط و روحیه خوبی برخوردار هستند زیرا اسکی تاثیر روحی روانی مثبتی بر فرد گذاشته و روحیه او را بهبود می دهد.

ورزش اسکی برای رهایی از افسردگی زمستانی

بسیاری از افراد در فصل زمستان دچار افسردگی می شوند. به این افراد توصیه می شود در این فصل به نوردرمانی بپردازند. انجام ورزش اسکی برای این افراد حتی از نوردرمانی نیز مفید تر است زیرا یک ساعت ورزش تنفسی در هوای آزاد مانند اسکی به اندازه دو ساعت و نیم نوردرمانی در محیط بسته موثر است.

اسکی برای سلامت روانی

محققان دریافتند افرادی که در طبیعت گشت و گذار داشته اند، به مراتب احساس بهتری داشته اند. در فصل سرد سال که همه در خانه می مانند، اسکی در هوای آزاد سلامت روانی را بهبود میبخشد. انجام ورزش اسکی ، استرس و احساسات منفی را از فرد دور می کند پس بهتر است به جای نشستن در خانه در این فصل به اسکی بروید و لذت ببرید.

اسکی برای ایجاد احساس آرامش

ورزش هایی مانند اسکی تاثیر روحی روانی مثبتی بر فرد گذاشته و روحیه وی را بهبود می دهد و برای ایجاد احساس آرامش مفید است. اگر به استرس زدایی و احساس آرامش نیاز دارید، به این ورزش مفرح بپردازید.

اسکی برای کالری سوزی

اگر می خواهید وزن خود را کم کنید و به دنبال یک تحرک زمستانی برای کالری سوزی بیشتر هستید، حتما اسکی را امتحان کنید زیرا اسکی ورزشی مفرح است که کالری زیادی می سوزاند . انجام 30 دقیقه اسکی سبب سوزاندن 223 تا 298 کالری در یک فرد 70 کیلویی می شود. این ورزش برای افراد کم اشتها نیز مفید است زیرا بعد از این ورزش این افراد احساس گرسنگی زیادی خواهند داشت.

اسکی برای تقویت دستگاه ایمنی بدن

در فصل زمستان افراد بیشتر دچار سرماخوردگی و آنفلوانزا می شوند . تحقیقات نشان داده است ، افرادی که به طور مرتب در این فصل ورزش می کنند کمتر دچار سرماخوردگی می شوند. پس در این فصل ورزش را کنار نگذارید و از خانه نشینی پرهیز کرده و به پیست اسکی بروید.

اسکی یک ورزش اجتماعی است

تمام ورزش ها مخصوصا اسکی سبب ایجاد تبادلات اجتماعی بین افراد می شود. تبادلات اجتماعی سالم احساس بهتری در افراد ایجاد می کند و باعث احساس شای و خوشبختی می شود. پس درفصل زمستان به جای تنها ماندن در خانه به ورزش اسکی بپردازید و اینگونه روابط اجتماعی خود را بالا ببرید.

اسکی عادت غذایی سالم را بهبود می بخشد

زمانیکه قبل از یک روز طولانی اسکی از خواب بیدار می شوید،بایستی قدرت تان را تقویت کنید و در زمان ناهار به سوخت گیری مجدد و در زمان شام به یک وعده غذایی بهبودبخش نیازدارید به طور طبیعی نسبت به خوردن:پروتئین بیشتر،چربی سالم تر،شکر کمتر،میوه ی بیشتر و سبزیجات و غیره؛آگاه تر خواهید شد.

ورزش اسکی برای کاهش استرس

گذراندن یک روز در تپه ها یا کوه های پوشیده از برف،مناظرزیبای طبیعی اطراف،شمارا وادار به از یادبردن استرس روزمره ی زندگی می کند.هم چنین در معرض فواید ویتامین D قرار می گیرید، که از اثرات اختلالات فصلی دور می شوید و به بهترشدن حالتان کمک می کند.

کمک به تعادل و هوشیاری حس جنبش

کمک به تعادل و هوشیاری حس جنبش در ماهیچه،ایستادن قائم برروی ناپایداریها، مهارت تعادل درهنگام تغییر ناحیه و آگاهی بیشتر از موقعیت بدن را موجب می شود. همانطور که در بخش ورزش و تناسب اندام نمناک اشاره شده است طبق موسسه ورزش های پزشکی و قلبی-عروقی در دانشگاه اینس براک؛اسکی سطوح بالایی ازقدرت ایروبیک را برای آسان کردن کشش های کوتاه تکراری در دوره های با شدت کمتر که صورت می گیرد؛ را می طلبد.(می خواهد).

تحقیق آلمانی نشان می دهد که اسکی فواید قابل توجهی دارد که شامل:

مقاومت مرکزی را در نگه داشتن کامل قسمت فوقانی بدن در هنگام حرکت پاها که نیازمند کنترل کیفیتی و مقامت مرکزی خوب است، افزایش می دهد.تحقیق بروسل نیز می گوید:اسکی قدرت کشش پاها و ماهیچه های پایینی را به ویژه در فعالیت ماهیچه ای بیشتر ،قوی می کند.

اسکی بازها با کشش های مقاوم اغلب به مدت 4 الی 6 ساعت در طول روز در سرازیری ها هستند. تحقیق نشان می دهد که اسکی باز های برگزیده انقباض زیاد و فیبرهای ماهیچه مقاومی در پاهایشان دارند.

طبق گزارش پزشکی28% از تمامی آسیب های اسکی،آسیب رسیدن به زانو می باشد شما می توانید تنها در یک مکان مشخص و یک زمان از سال اسکی بروید در جایی که میزان پیشرفت شما آهسته و درصد آسیب پذیری زیاد است.

بسیاری از افرادی که در برفاب راه می روند،چکمه های لغزنده و لباس های بسیار می پوشند،اسکی و میله پرچم را حمل می کنند و این کار به نظر هرکسی جالب نیست.درمیان 84،200 زخمی ورزش زمستانی ثبت شده ی سال گذشته،17،500 نفر آنها مربوط به آسیب ناحیه سر بودند اما محققان باوردارند که از بین 7،700 نفری که زخمی شدند، اگر یک کلاه ایمنی داشتند، مانع مرگ 11 نفر از آنها می شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا