چرا باید بعد از تمرین حرکت کششی انجام بدیم؟

گاهی فرصت حرکات کششی بعد از ورزش را نداریم. بعد از تمرین عجله داریم و به خودمان می‌گوییم، بعداً بدن‌مان را سرد می‌کنیم و این بعداً هرگز نمی‌رسد! بهترین زمان حرکت کششی دقیقاً بعد از ورزش سخت و پُر تنش است؛ یعنی زمانی ‌که عضلات شما گرم است و از گردش خون سریع بهره مندید. باید بدانید حرکات کششی یکی از بخش‌های مهم سرد کردن بدن از فعالیت ورزشی است. با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

چرا باید بعد از تمرین حرکت کششی انجام بدیم؟

وقتی بعد از تمرین بدن‌تان را می‌کشید، هم از نظر فیزیولوژی به نفع شماست و هم از نظر روانشناسی. وقتی ورزش می‌کنید، در عضلات شما اسید لاکتیک تولید می شود، اسید لاکتیک نیز باعث درد و خستگی در عضلات می‌شود، کشش بعد از ورزش می‌تواند درد را کاهش دهد.

از نظر ذهنی هم، حرکات کششی به بدن شما این فرصت را می‌دهد تا از نظر احساسی هماهنگ و تنظیم شود. از طریق کشش نفس می‌کشید و به بدن‌تان گوش می‌دهید. من چه احساسی دارم؟ آیا لازم است اینجا یا آنجا را کمی بیشتر یا کمتر بکشم؟ ارتباط ذهن و بدن برای آرام‌سازی و تسکین فشار مهم است.

هدف واقعی کشش این است که طول بافت همبند را در اطراف ماهیچه افزایش داده و به حرکت درآورید، که این کار هم برای مفاصل و هم برای ماهیچه‌های شما فوق‌العاده است. علاوه بر این، حرکت کششی به جریان خون شما کمک می‌کند، خطر آسیب دیدگی شما را کاهش می‌دهد، به کاهش وزن کمک می‌کند و طبق گفته‌ی میلیون‌ها کارشناس یوگا در سراسر جهان حرکات کششی استرس شما را نیز از بین می‌برد.

احتمالاً بارها شنیده‌اید که کشش بعد از تمرین بسیار مهم است. خبر فوری اینکه این مسئله کاملا درست است. چنانچه به تازگی ۲۰ دقیقه با دستگاه روئینگ قایقی تمرین کرده‌اید، پله‌های نزدیک‌ترین استادیوم فوتبال دبیرستانی را طی کرده‌اید، یا یک تمرین فوق‌العاده وزنه برداری را پشت سر گذاشته‌اید، باید بعد از تعریق چند دقیقه را به حرکات کششی اختصاص دهید. انجام ندادن تمرینات کششی هیچ سودی برای بدن شما ندارد. برای اینکه بدانید انجام ندادن حرکات کششی بعد از ورزش چه عوارضی را برای بدن شما به همراه دارد، ادامه مطلب را بخوانید.

همه می‌دانیم که هنگام ورزش ضربان قلب برای مدتی افزایش می‌یابد. در حالی‌که رسیدن به همچین جریان خونی فوق‌العاده است، با این حال متخصصان فیزیوتراپی می‌گویند که بازگرداندن ضربان قلب به حالت طبیعی پس از تمرین به همان اندازه نیز اهمیت دارد. این عمل در دنیای تناسب اندام با عنوان «سرد کردن» نیز شناخته می‌شود.

بنا بر گفته‌ی متخصصان سلامت، بعد از فعالیت بدنی، قلب شما همچنان سریع‌تر از حالت طبیعی می‌تپد، دمای بدن شما بالاتر و عروق خونی گشاد می‌شوند. این بدان معناست که اگر بلافاصله فعالیت بدنی خود را متوقف کنید بیهوشی و احساس تهوع دور از انتظار نخواهد بود. سرد کردن بدن بعد از فعالیت بدنی باعث کاهش تدریجی ضربان قلب و دمای بدن در انتهای جلسه‌ی تمرینی می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا