بهترین ویتامین برای دونده ها+مینرال ها

اکثر دونده‌ها در هیدراتاسیون بدنی (تأمین آب بدن) خودشان مهارت دارند و بطری‌های حاوی کربوهیدرات و غنی از مواد الکترولیتی و سایر مواد را هرچند ساعت یک‌بار در طول اجرا طولانی و قبل از رقابت‌ها سرمی‌کشند. با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

بهترین ویتامین برای دونده ها+مینرال ها

اما تغذیه دوندگان و سوخت‌رسانی به همین‌ مرحله و به همین شیوه‌ها ختم نمی‌شود، در این مقاله ما به معرفی بهترین ویتامین برای دونده ها می‌پردازیم.آلبرت متینی،متخصص در امر تمرینات مقاومتی از نیویورک، می‌گوید: “هرچه بیشتر می‌دوید، باید توجه بیشتری به وضعیت تغذیه خود، شامل میزان مصرف ویتامین و مواد معدنی دریافتی، بدهید.

از طرف دیگر، بدن شما نیاز به برقراری تعادل میان مواد مغذی و حفظ شرایط پایدار داخلی دارد تا بتواند بهترین اجرای خود را به نمایش بگذارد (صرف نظر از زمان ریکاوری هر تمرین). این در حالی است که گزینه‌ی بهتر به عنوان اینکه همیشه ابتدا رویکرد “نخست تغذیه مناسب” (رسیدن مواد مغذی به بدن قبل از نوشیدن بطری‌های حاوی اکترولیت‌ها و مکمل‌های مورد نیاز) را اتخاذ کنید،

یعنی همیشه تمام مواد مغذی مورد نیاز خود را از رژیم‌غذایی‌تان دریافت کنید، در تمام شرایط واقع بینانه نیست. خلاصه‌ی کلام: چند میلی‌گرم کلسیم به طور روزانه دریافت می‌کنید؟نمی‌دانید؟بله،این همان چیزی است که درباره‌اش به‌ گفتگو می‌پردازیم.

بنابراین اگر می‌خواهید به سرعت بیشتری دست یابید و کیلومترها بدون خستگی بدوید، از یک پزشک متخصص درباره بعضی از ویتامین‌ها، مکمل‌ها و مواد مغذی مناسب دوندگان مشاوره بگیرید. قبل از خرید هرگونه مکمل و این نوع نوشیدنی‌های ورزشی مخصوص دوندگان، از وجود نشانه‌های USP و NFS درج شده بر روی بطری اطمینان حاصل کنید.این نشانه‌ها تایید می‌کنند که محتویات داخل بطری یا ظرف همان‌چیزیست که باید باشد (نه متفرقه). مطلب زیر را برای اینکه بدانید بهترین ویتامین برای دونده ها کدام است را بخوانید.

پزشک متخصص تغذیه در ورزش، تمرین و سلامتی (ماریو اسپانو) معتقد است كه این مورد حتی از تمام ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در این لیست نیز پراهمیت‌تر است، مکمل‌های مولتی ویتامین حاوی بسیاری از مواد مغذی هستند كه بیشتر افراد( دونده‌ها) به میزان ناکافی از آنها را در اختیار دارند.بهترین راهکارها: انتخاب مولتی ویتامینی که حدود ۱۰۰ درصد مصرف روزانه توصیه شده‌ی شما را برای هرنوع ماده‌ی مغذی تامین ‌کند. سپانو می‌گوید: به طور کلی لزومی ندارد که میزان دوز‌ بیش از حد از ویتامین‌ها و مواد معدنی را مصرف کنید و در بعضی موارد منجر به تداخل با فواید حاصله از تمرین شود.او همچنین توصیه می‌کند که برچسب “اکسید” را روی محصولات چک کنید و از خریدن آن‌ها اجتناب کنید. به طور کلی،بدن به بهترین شکل‌ انواع غیراکسیدی مواد معدنی را جذب می‌کند. به عنوان مثال، بدن شما بهتر می‌تواند به جذب و استفاده از منیزیم آسپارتات یا منیزیم گلیسینات در مقایسه با اکسید منیزیم بپردازد.

کلسیم نیز به عضلات شما کمک می‌کند، کلسیم به بازجذب استخوانی کمک می‌کند تا هر اجرا قوی‌تر از قبل انجام گیرد. ماتینی می‌گوید با حفظ سطح کلسیم در حد متناسب، فشار بر استخوان‌ها را برداشته، همچنین وقوع شکستگی‌های ریز را در استخوان‌ها کاهش داده و از پوکی استخوان جلوگیری خواهید کرد تا بتوانید برای چندین دهه تمام رقابت‌های دو خود را پشت‌سر بگذارید.

به عنوان مثال، در یک مطالعه‌ی پژوهشی از آکادمی پزشکی‌ورزشی و توانبخشی آمریکا،به ازای هر فنجان شیر اضافه که زنان دونده به طور روزانه مصرف کرده بودند، خطر ابتلا به شکستگی را تا ۶۲% کاهش دادند.بهترین راهکارها: روش«کلسیم به عنوان تغذیه اصلی» روشی ایده‌آل است،

اما اگر حداقل چند بار در روز لبنیات مصرف نکنید، باید مصرف مکمل‌ها را در برنامه‌ی تغذیه‌ای روزانه‌تان قرار دهید،اسپانو می‌گوید:”سبزیجات برگ‌دار حاوی مقداری کلسیم هستند،اما باید برای نمونه روزانه حدود ۱۰۰برگ اسفناج بخورید تا نیاز بدن‌تان به کلسیم برطرف شود.

علاوه بر این،کلسیم موجود در سبزی‌ها برای جذب و استفاده در مقایسه با کلسیم دریافتی از لبنیات، برای بدن کار راحتی نیست. اسپانو توصیه می‌کند که به میزان یک میلی‌گرم مکمل کلرید سیترات را یک بار در روز با یا بدون غذا مصرف کنید. برخی از مولتی ویتامین‌ها حاوی کلسیم نیز هستند.(اغلب مقادیر کمی از آن وجود دارد.)ویتامین‌های گروه Bویتامین‌های گروه B (تیامین،ریبوفلاوین،فولات،B-6 و B-12) جزو بهترین ویتامین برای دونده ها هستند که مسئول کمک به بدن برای تبدیل غذا به انرژی مورد استفاده‌ی عضلات فعال است.

انرژی بیشتری که شما به آن نیاز دارید، بیشتر توسط ویتامین‌هایB تامین می‌شود.گذشته از تمام این‌ها،طبق تحقیقات دانشگاه ایالتی آریزونا، ورزش احتمالا میزان ریبوفلاوین و ویتامین B-6 بدن را افزایش می‌دهد. با توجه به اظهارات محققان مطالعه، کمبود هر نوعی از گروه‌های ویتامینB به راحتی می‌تواند مانع عملکرد و بهبود عملکرد شما شود.بهترین راهکار‌ها:

مصرف B کمپلکس یا مولتی ویتامین را که حاوی 100٪ درصد مصرف توصیه شده روزانه شما است را رعایت کنید. بخصوص چون پزشک شما سطح ویتامین B فعلی بدن‌تان را بررسی می‌کند،به‌ ویژه اگر گیاهخوار هستید. (زیرا محصولات گوشتی و حیوانی منبع اصلی ویتامین B هستند.)

آهن از اجزای اصلی هموگلوبین است، ترکیبی که مسئولیت حمل اکسیژن در بدن‌تان را بر عهده دارد. اگر سطح آهن بدن‌تان کم باشد،بدن برای اکسیژن رسانی به بافت‌ها،دچار مشکل می‌شود. این اتفاق می‌تواند سطح انرژی بدن‌تان را کاهش دهد،اندام‌ها و عضلات برای فعالیت با حداقل ظرفیت و اجرای اعمال پایه‌ا‌ی بدن،شامل به‌ اجرا درآوردن اعمال و بازسازی آن‌ها،با اختلال مواجه می‌شوند.بهترین راهکار‌ها: بسیار مهم است که قبل از مصرف مکمل آهن با پزشک خود صحبت و میزان آهن خون خود را آزمایش کنید، زیرا از آنجایی که برخی از مردان ژن معیوب برای ذخیره‌سازی آهن را حمل می‌کنند(به این معنی که بدن‌شان آهن اضافی را دفع نمی‌کند.)با این حال، مکمل‌های آهن اغلب در دوران پیش‌یائسگی مورد استفاده قرار می‌گیرند، زیرا زنان از طریق قاعدگی مقدار قابل توجهی آهن ازدست می‌دهند‌.سطوح آهن نیز می‌تواند در گیاهخواران کم باشد.ویتامین Dسطح ویتامینD بدن در این زمان از سال بسیار نوسان می‌کند، زیرا بیشتر ویتامینD مورد نیاز بدن‌مان از راه تغذیه تامین نمی‌شود، بلکه این میزان از نور خورشید به ما می‌رسد. در طول پاییز و زمستان، خورشید با زاویه‌ی غیر مستقیم به زمین می‌تابد، به این معنی که هر روز میزان ویتامینD دریافتی بدن را کم می‌کند و در واقع بدن هر ثانیه ویتامینD کمتری از خورشید تولید می‌کند.افرادی که داخل فضای سرپوشیده تمرین می‌کنند،افرادی که در خلال ظهر در خارج از خانه تمرین نمی‌کنند و یا در طول ماه‌های زمستانی در مکانی بالای‌ ۳۵درجه‌ی شمال شرقی(مناطق شمالی آتلانتا زندگی می‌کنند). در معرض خطر کمبود ویتامین D قرار می‌گیرند. ویتامین D در سلامت استخوان و عضلات نقش مهمی ایفا می‌کند و کمبود آن ممکن است خطر آسیب دیدن آنها را افزایش دهد به همین دلیل جزو ویتامین برای دونده ها است.بهترین راهکار‌ها: شروع مصرف ویتامینD با دوز 1000تا 2000 IU در روز است.(صبر کنید تا آزمایش خون خود را قبل از افزایش دوز دریافت کنید، به یاد داشته باشید که مولتی ویتامین ها معمولاً حاوی ویتامینD نیز هستند).در بعضی افراد این امکان وجود دارد که دوز مصرفی تا مقدار 4000 واحد مکمل ویتامین D اضافه شود تا سطح خون خود را در حد نرمال نگاه دارند،اما مهم است به یاد داشته باشید که ویتامینD ویتامینی محلول در چربی است،به این معنی که بدن شما هر مقدار اضافی از آن را ذخیره می‌کند.شما نمی‌خواهید بیش از آنچه که واقعا نیاز دارید مصرف کنید.زینک و منیزیموقتی نوبت به بهترین ویتامین برای دونده ها می‌رسد، زینک و منیزیم باید در لیست قرار گیرند. منیزیم به انتقال انرژی در بدن شما کمک می کند و زینک به شما کمک می‌کند تا انرژی را متابولیزه کنید تا بتوانید از آن به خوبی استفاده کنید.

دوندگان و سایر ورزشکاران استقامتی به دلیل از دست دادن بیش از حد منیزیم در عرق، به ویژه در معرض کمبود منیزیم هستند، بنابراین مصرف مکمل منیزیم می تواند مفید باشد.امگا۳امگا ۳ حاوی خواص ضد التهابی است که به ریکاوری عضلات و پیشگیری از آسیب کمک می‌کند. تحقیقات نشان داده است که ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) و دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA) می توانند به بهبود ظرفیت استقامتی و کاهش درد عضلانی تاخیری در دوزهای 1.5-2.0 گرم در روز در ورزشکاران کمک کنند.پروتئینبسیاری از دونده‌ها معتقدند که مکمل پروتئین برای وزنه برداران و بدنسازان و به طور کلی برای کسانی مورد استفاده است که ورزش مقاومتی کار می‌کنند و نه برای ورزش ورزشکاران استقامتی. ماتینی می‌گوید: دوندگان مسافت می‌توانند به همان مقدار پروتئین (بیشتر یا مساوی نه کمتر از ورزشکاران مقاومتی) نیاز داشته باشند.

به همین دلیل است که در طول دویدن فوق استقامت، بدن بافت عضلانی را تجزیه می‌کند تا بتواند میزان سوخت مورد‌ نیاز خود را تامین کند. بنابراین، پروتئین برای جلوگیری از تحلیل عضلانی فوق‌العاده مهم است.اگر می‌خواهید چربی‌تان را از دست داده یا در واقع عضله‌ی لاغرتری داشته باشید،

حتی اهمیت آن چندین برابر می‌شود. اکثر دونده‌ها باید ۱/۲ ،۲ گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خود را به طور روزانه دریافت کنند. بنابراین برای مثال، اگر شما ۶۸ کیلو گرم وزن داشته باشید،باید چیزی حدود ۸۲ تا ۱۳۶ گرم پروتئین در روز مصرف کنید.بهترین راهکار‌ها: اگر هنوز پروتئین کافی را از مصرف گوشت، ماهی، تخم مرغ، لبنیات، حبوبات و سویا، دریافت نکرده‌اید، بهترین مکمل پروتئین برای یک فرد ورزشکار استقامتی، پروتئین وی یا همان پروتئین آب پنیر است.مشخص شده است که پروتئین وی نسبت به دیگر اشکال پروتئین به منظور کمک به رشد و ترمیم عضلات برتر است.گزینه‌ی دیگری برای تامین نیاز پروتئینی دوندگان و برخی از دوندگان که گیاه‌خوار هستند،پودر پروتئین شامل ترکیبات سویا و مصرف پروتئین ‌های گیاهی می‌باشند.مطمئن شوید هر مخلوطی از پروتئین که مصرف می‌کنید کامل باشد،به این معنی که تمام نه آمینو اسید ضروری را که فقط می توانید از غذا دریافت کنید را دارا باشند.ریشه‌ی چغندرچغندرها دارای نیتروژن‌های طبیعی هستند، ترکیباتی که در بدن به اکسید نیتریک تبدیل می‌شوند، عروق خونی را افزایش می دهند و مقدار اکسیژن بدن شما را در طول تمرینات شدید افزایش می‌دهد.بر اساس یکی از مقالات مجله‌ی فیزیولوژی کاربردی،با مصرف آب چغندر، می‌توانید مسافت دویدن خود را تا5K به میزان 1-2 درصد افزایش دهید.

علاوه بر این، بعد از مسابقه، چغندر همچنین به بهبود عملکرد عضله کمک می‌کند.بهترین راهکار‌ها: توصیه می‌شود که برای یک هفته قبل از روز مسابقه حدود ۱/۱ تا ۲-۳فنجان آب چغندر (لبو) بنوشید. اگر به طعم و مزه‌ی آن عادت ندارید، کپسول‌های پودری ریشه‌ی چغندر را امتحان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا