درمان بورسیت لگن؛ مصدومیت شایع ورزشکاران

بهترین درمان برای بورسیت لگن یا هر نوعی از بورسیت، درمانی است که هدف آن کنترل‌کردن التهاب ناشی از این شرایط باشد. مانند هر برنامه درمانی دیگر، همیشه با پزشکتان قبل از شروع هر درمان خاصی مشورت کنید. قبل از اینکه به راه‌هایی برای درمان بورسیت لگن اشاره کنیم، اجازه دهید نخست با بورسیت آشنا شویم. با سایت  دانستنی های ورزشی همراه باشید.

درمان بورسیت لگن؛ مصدومیت شایع ورزشکاران

بورسیت یک شرایط دردناکی است که کیسه‌های کوچک از مایع پر شده را تحت تأثیر قرار می‌دهد – این کیسه‌ها بورس (Bursa) نامیده می‌شوند – که وظیفه آنها ضربه‌گیری بین استخوان‌ها، تاندون‌ها و عضلات نزدیک مفاصل است. بورسیت زمانی اتفاق می‌افتد که ملتهب شود. رایج‌ترین نقاطی که بورسیت در آنها اتفاق می‌افتد، شانه‌ها، آرنج‌ها و لگن و زانوها هستند.

درد، ورم و حساسیت در نزدیک مفصل رایج‌ترین نشانه‌های بورسیت هستند که در ادامه به نحوه درمان آن اشاره خواهیم کرد. اما نخست اجازه دهید ببینیم که بورسیت لگن به چه شکل است و دلایل ایجاد آن شامل چه مواردی می‌شود. با ادامه مطلب با علم ورزش همراه باشید.

بیشتر بورسیت‌های لگنی وقتی اتفاق می‌افتند که بورس بزرگ قرار گرفته در بالای دستگیره استخوانی نزدیک استخوان ران (فمور) ملتهب شود. به این دلیل که این ناحیه از فمور، تروکانتر بزرگ (Breater trochanter) نامیده می‌شود، بورسیت لگن را می‌توان بورسیت تروکانتریک نیز نامید.

بورسیت لگن ممکن است با یک درد و حساسیت خفیف در بخش انحنای بیرونی بالای ران شروع شود، یا ممکن است یک درد تیز محدودکننده مفصل نیز باشد که با گرمی و ورم قابل مشاهده‌ای در ناحیه تحت تأثیر قرار گرفته همراه شود.

همچنین ممکن است به مرور زمان دردناک‌تر و ماندگارتر شود.بیشتر افرادی که بورسیت لگن دارند زمانی متوجه علائم آن می‌شوند که برای مدت طولانی روی آن ناحیه تحت تأثیر قرار گرفته دراز بکشند یا بنشینند. بالارفتن از پله یا برخاستن از یک صندلی عمیق نیز می‌تواند باعث شعله‌ورشدن درد بورسیت لگن شود. هر کاری که باعث درگیری لگن شود می‌تواند درد را تشدید کند.

بورسیت‌های لگنی را می‌توان به دو دسته حاد و مزمن تقسیم‌بندی کرد. در مورد حاد، یک درد کوتاه‌مدت ناگهانی که برای چندین ساعت و چندین روز شروع شده و سپس از بین می‌رود اما در مورد مزمن، درد برای مدت طولانی‌تری از چند روز تا چند هفته نیز دوام می‌یابد. بورسیت مزمن لگن می‌تواند فروکش کرده و دوباره اتفاق بیفتد، در حالی که بورسیت حاد زمانی می‌تواند تبدیل به مزمن شود که با یک آسیب لگنی تشدید شود.

همانند بورسیت‌های آرنج و شانه، استفاده تکراری مثل انجام دادن مکرر یک حرکت و فشاری که به بورس وارد می‌شود – که به آسیب استفاده زیاد از حد مشهور است – دلیل اصلی بورسیت لگنی است.

وقتی بورس لگن آسیب‌های کوچک تکراری را تحمل می‌کند، اثرات تجمعی این آسیب‌ها می‌تواند باعث ایجاد التهاب، درد و محدودیت در نوع آسیب شدیدتر شود.بورسیت‌های لگنی مرتبط با آسیب زیاد از حد ممکن است با دویدن، بالارفتن از پله، دوچرخه‌سواری، ایستادن برای زمان طولانی یا هر فعالیتی که فشار تکراری را روی مفصل لگن و بافت‌های حمایت‌کننده اعمال کند ایجاد شود.

هر آسیب ناشی از حادثه‌ای برای ناحیه لگن (جایی که بورس در آن قرار گرفته است)، می‌تواند باعث تحریک بورسیت شود. این حوادث می‌توانند شامل افتادن روی بیرون لگن، کوبیدن لگن به یک سطح سخت یا حتی درازکشیدن روی کناره لگن برای یک دوره طولانی باشد.

این نوع از ترومای مستقیم به بورس می‌تواند باعث التهاب در پوشش آن شده و باعث شود که کیسه بورس پر از خون شود. حتی بعد از اینکه بدن سرانجام دوباره خون را جذب می‌کند، التهاب و علائم درد ممکن است همچنان باقی بماند.

اضافه وزن قابل‌توجه می‌تواند یکم دلیل زیر بنایی اصلی یا یک عامل کمک‌کننده قابل توجهی برای توسعه بورسیت لگن باشد. وزن بدن اضافی ممکن است بورس را با فشار روی خود مفصل لگن تحت تأثیر قرار بدهد، و باعث تغییر در بیومکانیک چرخه راه‌رفتن یا هر دو شود.

هر گونه ناهنجاری ستون فقرات یا شرایط جسمانی که می‌تواند روی بیومکانیک یا هم‌ترازی لگن تأثیر بگذارد می‌تواند باعث تحریک بورسیت لگن شود. این اختلالات می‌توانند روی وضعیت بدنی یا شیوه راه‌رفتنتان، اسکلیوز یا آرتریت بخش پایینی ستون فقرات کمری (lumbar) تأثیر بگذارد.

نابرابری طول پا یا داشتن یک پایی که کوتاه‌تر از پای دیگری است نیز یک شرایطی است که می‌تواند باعث تغییر بیومکانیک لگن و ملتهب شدن بورس در اطراف آن شود.

بورسیت لگن یک شرایط رایجی است که می‌تواند به ناراحتی در امتداد مفصل لگن منجر شود. افرادی با بورسیت لگن اغلب از علائم مانند ناراحتی با فعالیت بدنی و پیاده‌روی همراه با درد در هنگام سعی کردن برای درازکشیدن روی بخش تحت تأثیر قرار گرفته در شب شکایت دارند.

خوشبختانه، درمان بورسیت های لگنی معمولاً با چند گام ساده دست‌یافتنی است. تلاش‌هایی برای محدود کردن فشار مستقیم روی بورس، کاهش التهاب و بازیابی حرکت عادی مفصل لگنی بطور کلی می‌تواند به راه‌حلی برای رفع علائم منجر شود. به ندرت به درمان‌های تهاجمی برای کاهش درد بورسیت لگن نیاز می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا