آیا رژیم گیاه‌ خواری باعث افزایش طول عمر می شود؟

کسانی که از رژیم گیاه‌ خواری استفاده می کنند، همواره شهرت دارند به اینکه رژیم غذایی سالم‌تری نسبت به دیگران دارند و طولانی‌تر زندگی می‌کنند.اما بنابر پژوهش‌های مختلف در این زمینه، دلیل عمر طولانی‌ گیاه‌ خواری تنها از رژیم غذائی آن ها نشأت نمی‌گیرد. افراد گیاه خوار به این می‌بالند که رژیم غذایی سالم‌تری نسبت به دیگران دارند. تحقیقات پیشین در این زمینه هم نشان می‌دادند که پرهیز از خوردن گوشت کلید داشتن زندگی‌ای طولانی است. با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

آیا رژیم گیاه‌ خواری باعث افزایش طول عمر می شود؟

البته این، حقیقت دارد. به طور مثال به دلیل پرهیز از مصرف فرآورده های حیوانی، سطح کلسترول خون افراد گیاه‌ خوار پائین‌ است و این امر آن ها را از ابتلا به بیماری‌هایی مانند فشار خون، انسداد عروق و بیماری‌های قلبی مصون نگه می‌دارد. از طرفی دیگر کمبود چربی در رژیم گیاه‌ خواری از چاقی و بالا رفتن چربی خون نیز جلوگیری می‌کند.

اما اینجا این پرسش پیش می‌آید که آیا سالم‌تر بودن گیاه‌ خواران نسبت به افرادی که در رژیم غذایی خود از خوردن گوشت صرف نظر نمی‌کنند، تنها به دلیل گیاه‌ خوار بودن آن ها است؟

بررسی ۱۲ ساله رژیم غذایی مبتنی بر گیاه‌خواری

مرکز تحقیقاتی بیماری‌های سرطانی در آلمان به مدت ۱۲ سال تغذیه شماری از گیاه‌ خواران را زیر نظر داشته است. در میان این افراد انواع مختلف گیاه‌ خواران حضور داشته‌اند، از جمله کسانی که از تمام فرآورده‌های گوشتی حتی تخم‌مرغ، شیر و عسل پرهیز می‌کنند و همینطور کسانی که رژیم غذایی میانه‌رو دارند و گاهی گوشت مصرف می‌کنند.نتیجه این پژوهش کاملا” روشن بود:

الکل و سیگار کمتر، رمز دیگر عمر طولانی

نکته‌ای که در مورد این اعداد و ارقام وجود دارد این است که در این پژوهش میان گیاه‌ خواران مورد بررسی، شمار بسیار کمی به طور افراطی سیگار و الکل مصرف می‌کردند. گیاه‌ خواران مشهور هستند به اینکه در مجموع سبک زندگی سالم‌تری دارند، معمولا” تحصیل‌کرده هستند و ورزش در زندگی آن ها جایگاه ثابتی دارد. اگر پژوهشگران هنگام بررسی این نکات را هم در نظر بگیرند، در نتایج پژوهش چه تغییری ایجاد می‌شود؟

اگر نتایج بررسی‌های مختلفی که تا به حال در این زمینه در سطح بین‌المللی انجام شده‌اند را هم در نظر گرفت و گیاه‌خواران را با افراد گوشت‌خواری که سالم زندگی می‌کنند مقایسه کرد، آنگاه تصویر دیگری حاصل می‌شود: میزان مرگ و میر در این دو گروه فرق چندانی با هم ندارد.

در پژوهشی که مرکز تحقیقاتی بیماری‌های سرطانی آلمان انجام داده، گیاه‌خواران میانه‌رو نسبت به دیگران وضعیت بهتری دارند. اما در مجموع می‌توان گفت: جدا از گیاه‌خوار بودن یا گوشت‌خوار بودن، هر کس سالم‌تر زندگی کند، به‌ طور معمول طولانی‌ تر زندگی می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا