روش های مختلف کاهش وزن و لاغری

روش های مختلف کاهش وزن و لاغری وجود دارد که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند .در این مطلب در خصوص هر کدام توضیحاتی ارائه شده است. با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

روش های مختلف کاهش وزن و لاغری

در حال حاضر پنج روش رژیم غذایی وجود دارد:

الف) قطع كامل استفاده از كربوهیدرات
ب) استفاده از پودرهای آماده شده در غذای رژیم گیرنده كه این پودرها معمولا از پست ترین انواع پروتئین هستند و مصرف خیلی از آنها در كشور سازنده ممنوع است، اما این كشورها آنها را به كشورهای عقب افتاده و كشورهای جهان سوم صادر می‌كنند.
پ) استفاده از پروتئین خالص و حذف كامل كربوهیدارت
ت) استفاده از رژیم چربی خالص و حذف كامل كربوهیدرات و پروتئین
ث) استفاده از هر ۳ گروه غذائی (كربوهیدارت، پروتئین، چربی)

۲- ورزش:

افزایش فعالیت بدن موجب لاغری می‌شود، و پیاده روی بهترین نوع ورزش است. ورزش به تنهائی و بدون پیروی از رژیم غذائی نتیجه مناسبی ندارد.

۳- سونای خشک:

كاهش وزن با تعرق و كاستن از مقدار آب بدن یكی دیگر از راههای لاغری است اما نتایج این روش لاغری فقط چند روز ادامه دارد و پس از مصرف معمول آب و مایعات و نمك، وزن به سرعت به میزان اولیه باز خواهد گشت.

۴- طب سوزنی:

روش بسیار خوبی است كه با زدن سوزن هایی در قسمتهای خاص، در بیمار احساس سیری به وجود می‌آید و این احساس او را از خوردن منع كرده، همین كار سبب لاغری وی می‌شود. متاسفانه بیشتر متصدیان این برنامه، آگاهی كامل از طب سوزنی و مسیر اعصاب اشتها ندارند و به همین دلیل میزان موفقیت در استفاده از این روش در كشورمان ضعیف است. در طب سوزنی حقیقی نباید لیست غذائی خاصی به فرد چاق داد زیرا با استفاده از سوزنهای یاد شده، اشتها كور می‌شود و رغبت به خوردن از بین می‌رود. بنابراین اگر همراه آن لیست غذایی بدهند یعنی این نوع طب سوزنی، تقلبی است.

۵- استفاده از دارو:

داروهائی كه برای درمان چاقی به كار می‌روند، ‌عبارتند از:

الف- داروهای دیورتیك (مُدِرها): با افزایش دفع ادرار باعث كاهش آب بدن و كاهش وزن می‌شود، ‌ولی این روش پایدار نیست زیرا با نوشیدن آب و مایعات بلافاصله وزن به حالت قبلی بر می‌گردد.
ب- مسهل ها (مُلَین ها): سرعت تخلیه باعث كاهش جذب و در نتیجه سبب لاغری می‌شود. استفاده از این روش مضر و غیر علمی است.
پ- داروهای ضداشتها: از جمله اثرات جانبی این داروها افزایش ضربان قلب، فشار خون، بیخوابی، ‌فراموشی، افسردگی و اختلال در نظم است و به همین سب نباید از چنین روشی استفاده كرد.
ت- داروهای هورمونی ( مثل تیروكسین): استفاده از این دارو بدن را دچار عدم تعادل می‌كند و به جای چربیها عضلات را آب می‌كند.
از نظر پزشكی استفاده از این داروها خطرناك است و به علت داشتن ضررهای جانبی فراوان سلامت انسان را به خطر می‌اندازد.

۶- جراحی:

عمل جراحی در چند مورد مختلف برای كاهش وزن به كار می‌رود
الف- برداشتن چربی از زیر پوست و شكم: در این عمل اگر چه شخص لاغر می‌شود، ولی متاسفانه چون عادت پرخوری ادامه دارد، بعد از چند ماه مجدداً چربیها در بدن جمع شده و چاق به حالت اول بر می‌گردد.
ب- جراحی روده: در این روش قسمتی از روده كوچك برداشته میشود تا عمل جذب كمتر انجام شود بنابر این شخص چاق سریعا وزن كم می‌كند، ولی این روش مشكلات فراوانی به دنبال دارد كه توصیه آن مضر است.
پ- جراحی معده: دراین نوع جراحی قسمتی ازمعده برداشته می‌شود تا از عمل هضم و جذب غذا كاسته شود.
ت- بستن فك: فك را با عمل جراحی طوری می‌بندند كه شخص نتواند از لقمه های بزرگ استفاده كند. این امر باعث كاهش كالری دریافتی و لاغری می‌شود ولی متاسفانه پس از باز كردن فك چاقی كم كم به حالت قبلی بر می‌گردد.

۷- آب درمانی:

این روش را یك پزشك از اهالی شوروی سابق برای رهائی از بیماریهای خود ابداع كرد. او خوردن غذا را به مدت ۴۰ روز كاملا ترك كرد و فقط از آب، ویتامینها و مواد معدنی استفاده می‌كرد. او در این مدت ۲۰ كیلوگرم كم كرد ‌و براساس آنچه در كتاب خود (روزه چهل روزه) آورده، بعد ازدو ماه مجدداً به وزن اولیه اش بازگشت!
علم پزشكی به هیچ وجه چنین روشی را قبول نمی‌كند زیرا ضررهای فراوانی به دنبال دارد. علم پزشكی تأكید دارد نباید طی یك هفته بیش از یك كیلوگرم از وزن بدن كم كرد.

8- ساكشن یا مكش چربی ها (liposuction):

در دهه اخیر به طور متداول از این روش استفاده می‌شود. لیپوساكشن عوارض جانبی متعددی دارد:
الف- خطر آمبولی (شایع ترین و خطرناكترین عارضه می‌باشد) و متأسفانه تا حدی كه ممكن است منجر به مرگ بیمار شود.
ب- نامنظمی‌هایی كه بعد از عمل جراحی روی سطح پوست ایجاد می‌گردد.
پ- برگشت سریع چربی ها (۲ الی ۳ برابر حجم قبلی)
ت- منطقه محل عمل سفت، ناهموار و دردناك می‌شود.

۹- گوشواره لاغری:

در حال حاضر دو نوع از این گوشواره ها در بازار موجودند:
نوع اول: متأسفانه بیشتر گوشواره های موجود تقلبی اند و از همین رو هیچ اثری ندارند.
نوع دوم: این نوع روی مركز تنظیم اشتها در هیپوتالاموس مغز اثر می‌گذارد و اشتها را كم می‌كند. همان طور كه می‌دانید هیپوتالاموس كار كنترل و تنظیم درجه حرارت بدن، تعادل آب، فعالیت غده هیپوفیز و ترشحات معده را به عهده دارد. اما طی بررسی به عمل آمده از این افراد، آنها در دراز مدت دچار عوارضی مانند سرگیجه شده اند. لذا استفاده از این روش توصیه نمی‌شود.

۱۰- دستگاه های لرزان:

این روش توسط دستگاه هائی لرزاننده صورت می‌گیرد. این گونه وسائل به خصوص برای زنان، زیان آور است زیرا در بعضی از خانم ها چربی ها معمولا در قسمت پائین بدن ذخیره می‌شوند و در اثر لرزاندن، این چربی ها جابجا شده و از شكم به سمت سینه و قلب می‌روند كه خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می‌دهد.در این گونه روش ها وزن فرد تغییری نمی‌كند، بلكه با انتقال چربی، قطر شكم و كمر كاهش می‌یابد. (البته این روش فقط برای كم كردن سایزها، همراه با رژیم غذائی صحیح مفید خواهد بود).

۱۱- كمر بند لاغری:

این وسیله با ایجاد گرمای بیشتر، باعث از دست رفتن آب بدن می‌شود و چنان كه گفته شد، ‌پس از استفاده از مایعات، دوباره وزن به حالت سابق باز می‌گردد. بنابراین كمربند لاغری تأثیری در كاهش مقدار چربی ندارد، ولی استفاده از بعضی انواع آن پس از كاهش وزن كمكی در برطرف كردن چروكها دارد.

۱۲- دستگاه های برقی:
دستگاه های برقی مانند تشك برقی و غیره، باعث می‌شوند كه وزن بدن در اثر كاهش شدید آب، كاهش یابد ولی هیچ تأثیری در كاهش مقدار چربی ندارند.

۱۳- ژل ها و محلول های لاغری:

ژل یا محلول خاصی برای از بین بردن چربی های ذخیره شده در بدن وجود ندارد، ولی ژلها و محلول هائی وجود دارند كه چروك ها، افتادگی ها و ترك های به جا مانده از رژیم لاغری را از بین می‌برند. البته دو اشكال عمده در استفاده از این گونه مواد وجود دارد. اول: قیمت بالای آن ها، دوم: وجود انواع تقلبی فراوانی از آن ها.

۱۴- دستگاه های افزایش جریان خون:

بعضی از چربی ها موضعی بوده و با حالت های سلولیت معمولا در اثر كندی یا توقف جریان خون و لنف به آن منطقه تولید می‌شود و باعث تجمع مواد سمی و مواد چربی می‌شود.
این دستگاه ها باعث برقراری مجدد جریان خون و لنف در بافتهایی كه دچار سلولیت شده اند می‌شوند و با افزایش Drain لنف و خون و بردن مواد زائد تجمع یافته سبب برطرف كردن استاز، ادم، فیبروز و در نتیجه بهبودی و از بین بردن سلولیت Cellulite و چربیهای موضعی Localized Fat می‌گردند.تحریك فیبروبلاستها همچنین باعث تولید كلاژن Rearrangement collagen می‌شود. وظیفه كلاژن معمولا كمك در رفع چروك (در برنامه های كاهش وزن یا در اثر پیشرفت سن) و افزایش قوام پوست است، همچنین وسیله ای برای كاهش افتادگی های پوست می‌باشد (lifting effect).

۱۵- استفاده از سیستم های مدرن:

امروزه نفوذ تكنولوژی در زندگی بیشتر از هر زمان و غیر قابل اجتناب است، اما نكته ای كه ما به آن ایمان داریم، استفاده صحیح از تكنولوژی مناسب است. در زمینه لاغری سیستم های بسیار مدرنی در آمریكا، فرانسه و ایتالیا ساخته شده كه پس ازتحقیقات فراوان اثرات سودمند درمانی و نداشتن عارضه در آنها به اثبات رسیده است برای اولین بار در سطح خاورمیانه مجموعه ای كامل در ایران گردهم آمده است.
روش كار به این صورت است با شروع رژیم لاغری و یا چاقی یك سری تغییراتی در بدن و به خصوص در پوست و لایه های چربی زیر آن پدید می‌آید.

بوسیله این سیستم ها با تحریك سوخت و ساز، میزان مصرف چربی در سلول ها بیشتر می‌شود و اصطلاحاً چربی بیشتری می‌سوزد. از سوی دیگر با افزایش جریان خون و لنف مواد زاید و ادم موجود در لایه های زیرین پوست توسط جریان خون، لنف و كلیه ها دفع می‌گردد. سلول های سازنده اسكلت پوست نیز در طی این روند تحریك شده و سبب تقویت و نوسازی اسكلت پوست می‌شوند و از شل شدن و افتادگی و ایجاد ترك های پوستی جلوگیری می‌كنند.
عارضه دیگر در رژیم های لاغر كننده كه بسیار بدمنظره است شل شدن عضلات است. سیستم مدرنی تهیه شده است كه با ایجاد تحریكات عضلانی منظم و برنامه ریزی شده عضلات را به طرز بسیار موثری تقویت می‌كند.

۱۶- آموزش تغذیه صحیح:

در این روش، علل و عوامل چاقی بررسی و موشكافی می‌شود و ضمن این كه شرح مفصلی از انواع غذاهای موجود در سفره های معمولی و مقدار كالری هر یك در اختیار فرد قرار می‌گیرد، روش محاسبه مقدار كالری مورد نیاز شخص نیز به او آموزش داده می‌شود. (این كه كدام غذاها و به چه میزانی باعث چاقی می‌شود و كدام غذا را میتوان به صورت آزاد استفاده كرد و…) همگی این آموزش ها طی یك جلسه آموزشی، مطالعه كتاب و پیگیری (با مراجعه دو هفته یك بار) در اختیار فرد قرار خواهد گرفت تا به وزن مطلوب خود برسد.

این روشی است كه دكتر كرمانی در پیش گرفته است و توانسته است با اجرای آن، موفقیت چشمگیری در كاهش و نگهداشتن وزن افراد به دست آورد. تنها راه صحیح و پایدار برای كاهش وزن و نگهداشتن وزن جدید این است كه چاق ها بدانند روش تغذیه گذشته شان اشتباه بوده است. باید از داروها، عمل ها، وسائل ارتعاش، گوشواره ها، كمربندها و دستگاه های برقی، سوناها، ‌لیپوساكشن و مانند آن ها دوری كنند و در فكر ایجاد راه حل و روشی مناسب در تغذیه باشند. باید در رفتارهای خوراكی، ‌سفره ها و خوراكی ها تجدید نظر كرد. باید گذاشت همان سفره هائی كه فرد را چاق كرده اند، او را لاغر كنند. برای همین باید در دانستنی های تغذیه نیز تجدید نظر كرد. باید دانست كه لاغر شدن به معنای گرسنگی كشیدن نیست، بلكه به معنای تنظیم غذاهاست. چاق ها باید بدانند كه رسیدن به اندام مناسب و سلامتی، گنج است؛ و نابرده رنج نیزگنج میسر نمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا