چگونه پروتئین وی خانگی درست کنیم؟ طرز تهیه پروتئین وی

پودر پروتئین به دلیل فوایدی که روی عضله سازی، ترمیم بافت‌های آسیب دیده و ریکاوری بدن دارد، به یکی از محبوب‌ترین مکمل‌های غذایی و ورزشی تبدیل شده است. پودرهای پروتئینی بر اساس ماده اصلی تشکیل دهنده آن، انواع مختلفی دارند، مانند پروتئین وی ( آب پنیر)، سویا و کازئین. پروتئین آب پنیر (Whey) بیشتر مورد استفاده است، چون می‌توان آن را یک پروتئین کامل دانست چرا که شامل همه ۹ آمینو اسید ضروری است. با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

چگونه پروتئین وی خانگی درست کنیم؟ طرز تهیه پروتئین وی

از فرایند تولید پنیر، ماده‌ای به دست می‌آید که پروتئین آب پنیر یا وی نامیده می‌شود. وی (آب پنیر) به خودی خود مفید است اما شما می‌توانید با آب گیری ِ بیشتر آن، فوایدش را بیشتر کنید. وقتی وی را آب گیری می‌کنید، پروتئین وی باقی می‌ماند. اگر این پروتئین وی را خُرد کنید می‌توانید از آن در انواع شیک‌ها، اسموتی‌ها، کاپ کیک‌ها و اسکون‌ها استفاده کنید.

برای درست کردن پروتئین وی خانگی با شیر، ابتدا شیر را در دیگ بزرگی بریزید. شما به یک گالون یا ۳.۸ لیتر شیر نیاز دارید. بهتر است از شیر کامل استفاده کنید. همچنین می‌توانید از ۴ فنجان (۹۵۰ میلی لیتر) شیر و ۲ فنجان (۴۷۵ میلی لیتر) خامه استفاده کنید. شیر را تا دما ۱۸۰ درچه فارنهایت (۸۳ درجه سانتیگراد) حرارت دهید. می‌توانید از دما سنج مخصوص آشپزی برای تعیین حرارت استفاده کنید. اگر دما سنج ندارید، صبر کنید تا شیر شروع به جوشیدن کند. ۸۳ درجه سانتی‌گراد، دمایی است که در آن شیر به جوش می‌آید.

اگر از دماسنج استفاده می‌کنید مراقب باشید به ته دیگ برخورد نکند. ۵ قاشق غذاخوری (۷۵ میلی لیتر) آبلیمو اضافه کنید. اگر آبلیمو ندارید می‌توانید از سرکه سفید استفاده کنید. اگر از شیر و خامه استفاده می‌کنید، یک دوم قاشق غذاخوری نمک و ۳ قاشق غذاخوری آبلیمو یا سرکه سفید بریزید.

دیگ را از روی حرارت بردارید، روی آن را با درپوش کاملا بپوشانید و اجازه دهید ۲۰ دقیقه ماند. آن را جایی بگذارید که دیگر تکانش ندهید. یک آبکش سوراخ ریز بزرگ روی کاسه‌ای بزرگ بگذارید و روی آن نیز توری پارچه‌ای مخصوص پنیر قرار دهید. با قاشق یا ملاقه، پنیر لور را در صافی بریزید و مایع باقی مانده را در یک بطری بزرگ ریخته و در یخچال قرار دهید.

بهتر است کاسه را در یخچال بگذارید و دست کم دو ساعت صبر کنید تا آب گیری شود. مایعی که جدا کرده بودید و پنیر لور را با هم در دیگ بریزید و با حرارت متوسط یا زیاد به جوش بیاورید، سپس حرارت را کم کنید تا به طور یکنواخت بجوشد و به غلیظ و فشرده شود. آن را روی سینی که در آن کاغذ شیرینی پزی پهن کرده‌اید بریزید و اجازه دهید خنک شود. سپس آن را بشکنید و به تکه‌های کوچکی تبدیل کنید. ۲۴ ساعت اجازه دهید تا خشک شوند.

حالا باید وی را به شکل پودر در آورید. می‌توانید این کار را با مخلوط کن یا غذا ساز انجام دهید. از آسیاب قهوه نیز می‌توانید استفاده کنید. اگر وی هنوز رطوبت داشت، ۲۴ ساعت دیگر هم آن را پهن کنید تا خشک شود و سپس یک بار دیگر آن را در مخلوط کن بریزید. پودر پروتئین را در یک ظرف دردار بریزید و نگهداری کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا