فواید بی نظیر ۱۰ گیاه و ادویه خوشمزه برای بدن

استفاده از گیاهان و ادویه‌جات به طرز قابل توجهی در طول تاریخ مهم بوده‌است‌. در طول تاریخ مردم فرهنگ‌های مختلف، از گیاهان و ادویه به منظور افزایش طعم و مزه غذا و نوشیدنی‌ها استفاده می‌کردند. بسیاری از افراد نه فقط با اهداف خوراکی، بلکه با اهداف درمانی از ادویه‌جات و گیاهان استفاده می‌کردند. با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

فواید بی نظیر ۱۰ گیاه و ادویه خوشمزه برای بدن

علم مدرن نشان داده‌است که بسیاری از ادویه‌جات و گیاهان خواص شگفت انگیزی برای سلامتی دارند. در این مقاله از مجله علم ورزش به معرفی ۱۰ مورد از سالم‌ترین گیاهان و ادویه‌جات موجود در جهان می‌پردازیم، که فواید آنها توسط تحقیقات پشتیبانی شده‌است.

۱. فواید دارچین

سطح قند خون را کاهش می‌دهد و حاوی خواص ضد دیابتی قوی است. دارچین، ادویه محبوبی است که در تهیه غذاهای مختلف از آن استفاده می‌شود.

دارچین شامل ترکیبی به نام سینامالدئید است، که مسئول خواص درمانی دارچین می‌باشد همچنین دارای فعالیت آنتی اکسیدانی قوی است که با التهاب مبارزه می‌کند و نشان داده شده که سبب کاهش کلسترول و تری گلیسیرید خون می‌شود.

دارچین تاثیرات شگفت‌انگیزی بر سطح قند خون دارد و می‌تواند با کمک مکانیسم‌های مختلفی نظیر کاهش تجزیه کربوهیدرات در دستگاه گوارش و بهبود حساسیت به انسولین، سطح قند خون را کاهش دهد.

مطالعات نشان داده‌اند که دارچین می‌تواند قند خون ناشتا را در بیماران دیابتی، ۱۰ تا ۲۹ درصد کاهش دهد؛ که میزان قابل توجهی است. دوز مناسب دارچین برای بهره‌گیری از خواص آن، به طور معمول ۰.۵ تا ۲ قاشق چای خوری در روز است.

۲. خواص مریم گلی

مریم گلی نام خود را از کلمه لاتین Salvere به معنی رهایی بخشیدن گرفته است و در قدیم برای کمک به پیشگیری از طاعون مورد استفاده قرار می‌گرفت.

تحقیقات فعلی نشان می‌دهند که مریم گلی قادر به بهبود عملکرد مغز و حافظه، بویژه در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر می‌باشد. بیماری آلزایمر با افت سطح استیل کولین که فرستنده شیمیایی در مغز است، همراه می‌باشد. مریم گلی از تجزیه استیل کولین جلوگیری می‌کند.

در یک مطالعه ۴ ماهه بر روی ۴۲ فرد مبتلا به بیماری آلزایمر خفیف تا متوسط، نشان داده شد که عصاره مریم گلی سبب بهبود عملکرد مغز می‌شود. سایر مطالعات نشان داده‌اند که مریم گلی می‌تواند علمکرد حافظه را در افراد سالم (چه پیر و چه جوان) بهبود بخشد.

۳. فواید نعناع

درد سندرم روده تحریک پذیر را تسکین داده و تهوع را کاهش می‌دهد. مدت‌های زیادی است که از نعناع در طب عامیانه و آروماتراپی استفاده می‌شود. بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که روغن نعناع می‌تواند مدیریت درد سندرم روده تحریک پذیر را بهبود بخشد.

به نظر می‌رسد نعناع سبب شل شدن عضلات روده بزرگ می‌شود، که تجربه درد هنگام دفع مدفوع را تسکین می‌دهد. نعناع همچنین به کاهش نفخ شکم، که علامت شایع مشکلات گوارشی است، کمک می‌کند. همچنین برخی مطالعات نشان می‌دهند که استفاده از نعناع در آروماتراپی می‌تواند به مبارزه با تهوع کمک کند.

در یک مطالعه بر روی ۱۱۰۰ خانم در اتاق زایمان، نشان داده‌شد که آروماتراپی با نعناع سبب کاهش قابل توجه حالت تهوع شد. نعناع در کاهش حالت تهوع بعد از عمل جراحی و زایمان سزارین نیز مفید است.

۴. خواص زردچوبه

زردچوبه ادویه‌ای‌ است که به پودر کاری رنگ زردی می‌دهد و حاوی کورکومین، ترکیب ضد التهابی قوی، است. زردچوبه حاوی ترکیبات متعددی است که خواص پزشکی دارند، که مهم‌ترین آنها کورکومین است. کورکومین یک آنتی اکسیدان قوی است، که به مبارزه با آسیب اکسیداتیو و بهبود آنزیم‌های آنتی اکسیدانی خود بدن کمک می‌کند.

این امر از اهمیت برخوردار است، زیرا باور بر این است که آسیب اکسیداتیو یکی از مکانیزم‌های کلیدی در پیری و بسیاری از بیماری‌ها می‌باشد. کورکومین نیز به شدت ضد التهاب است و با برخی داروهای ضد التهابی منطبق است. تعجبی ندارد که کورکومین با بسیاری از مزایای سلامتی در ارتباط است؛ زیرا در درازمدت التهاب را کاهش می‌دهد و تقریبا نقش مهمی در هر نوع بیماری مزمن دارد.

مطالعات نشان می‌دهند که کورکومین می‌تواند سبب بهبود عملکرد مغز، مبارزه با بیپاری آلزایمر، کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و سرطان و از بین بردن التهاب مفاصل می‌شود.

۵. ریحان مقدس

نباید ریحان مقدس که یک گیاه معروف در هند است را با ریحان معمولی یا ریحان تایلندی اشتباه بگیرید. مطالعات نشان می‌دهند که ریحان مقدس می‌تواند رشد طیف وسیعی از باکتری‌ها، مخمرها و کپک را مهار کند.

نتایج یک مطالعه کوچک نیز نشان داد که ریحان مقدس می‌تواند عملکرد سیستم ایمنی بدن را از طریق افزایش سلول‌های ایمنی خاص در خون افزایش دهد. ریحان مقدس با کاهش سطح قند خون قبل و بعد از غذا، همچنین درمان اضطراب  و اضطراب مرتبط با افسردگی ارتباط دارد. هرچند این مطالعات نسبتا کوچک هستند و قبل از هرگونه ادعایی به تحقیقات بیشتری نیاز است.

۶. فواید فلفل کاین

فلفل کاین یک نوع فلفل قرمز تند است که از آن در تهیه غذاهای تند استفاده می‌شود. عناصر فعال این فلفل، کپسایسین نام دارد که در بسیاری از مطالعات نشان داده شده که اشتها را کاهش داده و چربی سوزی را افزایش می‌دهد‌. به همین دلیل کپسایسین یک ترکیب رایج در مکمل‌های کاهش وزن است.

یک مطالعه به این نتیجه رسید که اضافه کردن یک گرم فلفل کاین به وعده‌های غذایی، اشتها را کاهش و چربی سوزی را در افرادی که به طور منظم فلفل نمی‌خوردند، افزایش داد؛ اما فاقد تاثیر در افرادی بود که به خوردن غذاهای تند عادت داشتند.

برخی مطالعات حیوانی نیز نشان داده‌ که کپسایسین در مبارزه با برخی سرطان‌ها ازجمله سرطان‌های ریه، کبد و پروستات موثر است. البته این تاثیرات ضد سرطانی در انسان‌ها ثابت نشده است.

۷. خواص زنجبیل

زنجبیل یک ادویه مشهور است که در داروهای مکمل از آن استفاده می‌شود. مطالعات دائما نشان می‌دهند که یک گرم زنجبیل (یا بیشتر) می‌تواند حالت تهوع را از بین ببرد. این حالت تهوع شامل تهوع صبحگاهی، تهوع ناشی از شیمی درمانی و دریازدگی می‌شود.

زنجبیل همچنین خواص ضد التهابی قوی دارد و می‌تواند به کنترل درد کمک کند. مطالعه انجام گرفته درباره سرطان روده بزرگ نشان داد که مصرف روزانه ۲ گرم عصاره زنجبیل، نشانگرهای التهاب روده بزرگ را همانند آسپرین کاهش داد. سایر تحقیقات نشان داده‌اند که ترکیب زنجبیل، دارچین، کندر رومی و روغن کنجد، درد و گرفتگی عضلات را در افراد مبتلا به استئوآرتریت کاهش می‌دهد.

۸. مزایای شنبلیله

از شنبلیه به طور رایج در طب سنتی هند، به طور ویژه برای افزایش میل جنسی و مردانگی استفاده می‌شود. اگرچه اثرات شنبلیه بر سطح تستوسترون بی نتیجه است، با این‌حال به نظر می‌رسد اثرات مفیدی بر قند خون دارد.

شنبلیه حاوی نوعی پروتئین گیاهی است که می‌تواند عملکرد هورمون انسولین را بهبود ببخشد. بسیاری از مطالعات انسانی نشان داده‌اند که مصرف روزانه دست کم یک گرم عصاره شنبلیله می‌تواند سطح خون را بویژه در بیماران دیابتی کاهش دهد.

۹. فواید رزماری

عنصر فعال در رزماری، رزمارینیک اسید نامیده می‌شود. نشان داده شده که این عنصر از پاسخ‌های آلرژیک و احتقان بینی جلوگیری می‌کند. در مطالعه‌ای بر روی ۲۹ نفر، برخی افراد ۵۰ میلی‌گرم و برخی دیگر  ۲۰۰ میلی‌گرم رزمارینیک اسید مصرف کردند. علائم آلرژیک در هر دو گروه‌ متوقف شد. همچنین تعداد سلول‌های ایمنی در مخاط بینی و احتقان بینی کاهش یافت.

۱۰. خواص سیر

در قدیم بیشترین استفاده از سیر برای بهره‌گیری از خواص درمانی آن بود. ما می‌دانیم که تاثیرات سیر بر روی سلامتی ناشی از وجود ترکیبی به نام آلیسین در آن است، که بوی متمایز سیر نیز ناشی از آن می‌باشد.

مکمل‌های سیر با بیماری‌هایی نظیر سرماخوردگی‌های معمول مبارزه می‌کنند. اگر به طور مداوم سرما می‌خورید، اضافه کردن سیر به رژیم غذایی‌تان می‌تواند به طرز باورنکردنی برای شما مفید باشد. همچنین برخی شواهد اثرات مفید سیر بر  سلامت قلب را تایید می‌کنند.

اگر سطح کلسترول‌تان بالا است، مصرف مکمل سیر به شما کمک می‌کند؛ زیرا مکمل سیر سطح کلی کلسترول یا کلسترول LDL را ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش می‌دهد. مطالعات انسانی به این نتیجه رسیده‌اند که مکمل‌های سیر سبب کاهش چشمگیر فشار خون در افراد مبتلا به فشار خون بالا می‌شود. در یک مطالعه نشان داده‌ شد که مکمل‌های سیر به اندازه داروهای کاهش‌دهنده فشار خون موثر هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا