۷ دروغی که بدنسازان به شما می‌گویند از زبان قهرمان ۳ دوره مسترالمپیا

خواه بازیگران هالیوودی، بدنسازان حرفه‌ای یا اینفلوئنسرهای با دنبال‌کننده‌های زیاد باشند بیشتر آنها توصیه‌های بدنسازی را به اشتراک می‌گذارند که به داروهای بهبود دهنده عملکرد متکی هستند. با سایت  دانستنی های ورزشی همراه باشید.

۷ دروغی که بدنسازان به شما می‌گویند از زبان قهرمان ۳ دوره مسترالمپیا

شاید اعتراف کنند شاید هم نه حتی شاید به انواع تفکر اشتباه در بدنسازی نیز بپردازند. البته این کار خطری برای سلامتی‌شان است، چون استروئیدها و دیگر بهبوددهنده‌های عملکرد (تقویت‌کننده‌ها) می‌توانند همان‌طور که به شکل مداومی در تحقیقات نشان داده شده است، اثرات زیان‌آوری به خصوص روی سلامتی قلبی عروقی داشته باشند.

اما برای افرادی غیراستروئیدی که این نکات و توصیه‌ها را می‌بینند مشکل دیگری نیز وجود دارد: بسیاری از نکات و توصیه‌هایشان بدون داروهای تقویت‌کننده عملکرد به نتیجه نمی‌رسد و می‌توانند شما را در معرض خطر مصدومیت‌های ناشی از استفاده زیاد از حد قرار دهند یا فقط باعث ناامیدی‌شان شوند وقتی نمی‌توانید به استانداردهای مد نظرتان دست یابید.

براندون لیریو (Brondon Lirio) بدنساز حرفه‌ای و مدیر وب‌سایت یک شرکت آموزش شخصی آنلاین (Battleground fitness) در این باره می‌گوید: هر چیزی درباره یک بدنساز طبیعی متفاوت به نظر می‌رسد و ترمیم و بهبودی متفاوتی در مقایسه با یک ورزشکاری که از داروهای تقویت‌کننده استفاده می‌کند خواهد داشت.

چیزی که باید درباره براندون بدانید: او سابقه قهرمانی سه دوره در مسابقات بدنسازی طبیعی (نچرال) حرفه‌ای (PNBA) مستر المپیا را در فیزیک کلاسیک در کارنامه دارد؛ به این معنی که او این رقابت را بدون استفاده از دارو برنده شده است. او تا جایی که توانسته است بدون کمک هیچ ماده شیمیایی عضله‌سازی کرده است.این ورزشکار ۳۵-ساله عنوان می‌کند که شخصاً هیچ چیزی علیه وزنه‌بردارها یا بدنسازهایی که از استروئید استفاده می‌کند؛ ندارد.

اما کسی که می‌خواهد سالم‌تر و ایمن‌تر باشد و از داروهای افزایش‌دهنده عملکرد دوری کند باید درباره اهدافش واقع‌گرایانه‌تر عمل کند. آنها نباید خودشان را با ورزشکارانی که ممکن است این‌ها را مصرف کنند مقایسه کنند. “آنها مانند رفتن به اتاق زمان هستند جایی که یک شخص عادی یک کاری را که ۵ یا ۱۰ سال برای آن زمان می‌گذارد در کسری از زمان انجام داده و سپس آن را به صد صدک می‌رساند” و این حقیقت را نیز اضافه کنید که اینفلئونسرهای فیتنس به ورزشکاران طبیعی می گویند که به سادگی فقط سخت‌تر کار کنند؛ این در حالی است که آنها از این داروها استفاده می‌کنند.

اگر می‌خواهید عضلات خوب و مناسبی بدون استفاده از داروها بسازید، از توصیه‌هایی لیریو که به سختی به دست آمده‌اند استفاده کنید. این هشت افسانه که در جامعه بدنسازی برای بهبود عملکردشان آمده است را نادیده بگیرید تا به محافظت از شما در برابر مصدومیت و به حداکثر رساندن افزایش اندازه عضلات و عملکرد شما به شکل طبیعی کمک کنند.

زمان بیشتر یا کار بیشتر مهم نیست. هیچ وزنه‌برداری طبیعی نمی‌تواند با این داروها رقابت کند. داروهای افزایش‌دهنده عملکرد (PEDs) طبق گفته لیریو: ضرورتاً مانند یک کد تقلب در بازی‌های ویدئویی هستند. یک مصرف‌کننده استروئید از هر گرمی پروتئینی که میل می‌کند و از هر تکرار وزنه‌ای که در باشگاه انجام می‌دهد بیشترین سود را می‌برد و سریع‌تر هم ریکاوری می‌شوند بنابراین آنها می‌توانند عضله‌سازی بیشتری انجام دهند.

بنابراین، مهم نیست که چقدر سخت یا برای چه مدتی تمرین می‌کنید، ” حتی اگر شما یک تجسمی از یک انسان شماره یک با کدگذاری ژنتیکی باشید، از نظر جسمانی و فیزیولوژی برای شما غیرممکن است که شبیه یکی از ۱۶ بدنسازهای جهانی شوید که از این داروها استفاده می‌کنند. حتی اگر از سنی که من بدنسازی را شروع کردم شروع کنید (از ۵ سالگی)، ۰.۰ درصد شانس برای من وجود دارد تا شبیه آنها شوم.

اما این نباید ورزشکارانی که سخت تمرین می‌کنند را دلسرد کند، اما انتظارات بدنسازها را کاهش داده و به آنها اجازه می‌دهد تا روی چیزی که در واقعیت می‌توانند به شکل پایداری به آن دست یابند تمرکز کنند.

عضله‌سازی و عضله‌سوزی شما به تعادل بین دو مکانیسم بستگی دارد: تجزیه پروتئین عضلانی (MPB)، جایی که پروتئین‌ها برای استفاده در فرایندهای مختلف بدن به اجزای سازنده جدا می‌شوند و سنتز پروتئین عضلانی (MPS) وقتی آمینواسیدها به منظور ترمیم پارگی‌های ریز در عضلات و ساخت فیبرهای عضلانی بیشتر استفاده می‌شوند. وقتی مقدار MPS بیشتر از مقدار MPB باشد، بدن شما عضله بیشتری می‌سازد.

تمرینات قدرتی باعث ایجاد یک دوره MPS می‌شود که طی آن بدن شما پروتئینی را که خورده‌اید برای عضله‌سازی استفاده می‌کند. اگر به اندازه کافی پروتئین نخورید، بدنتان مواد خام موردنیاز برای این کار را ندارد؛ بنابراین، بله با افزایش مصرف پروتئین می‌توانید به ساخت عضله بیشتر کمک کنید اما خوردن مانند یک بدنسازی که از داروهای بهبود دهنده عملکردی استفاده می‌کند شما را شبیه آنها نخواهد کرد.استروئیدها MPS را به حالت اوردرایو (overdrive) می‌فرستند که اجازه می‌دهد تا ورزشکاران فرایندها را با حتی پروتئین بیشتر سوخت‌رسانی کنند. ” اگر تستوسترون مشتق شده از آزمایشگاه را مصرف کنید و آن را در واقع به کاری که انجام می‌دهید تجزیه کنید، شما در واقعاً آنزیم‌های سنتز پروتئین را مصرف کرده‌اید.

اما اگر شما به صورت مصنوعی سطوح تستوسترون خود را افزایش ندهید، می‌توانید فقط MPS زیادی را تحریک کنید؛ بنابراین می‌توانید فقط از مقدار زیاد پروتئین استفاده کنید.با این حال حالا سؤال این است که چقدر پروتئین مناسب است؟ در یک مطالعه ۲۰۱۴، افراد تمرین کرده مقاومتی که دو گرم پروتئین به ازای هر پوند از وزن بدنشان در هر روز مصرف کرده بودند در مقایسه با گروهی که کمتر از یک گرم به ازای هر پوند وزن بدنشان مصرف کرده بودند بیشتر عضله‌سازی نکرده بدوند.

مطالعات دیگر مانند این یکی نشان دادند که خوردن بیشتر از ۰.۸۲ گرم به ازای هر پوند وزن بدن در یک روز فواید اضافی بیشتری برای ترکیب بدنی فراهم نمی‌آورد. از انجایی که مطالعات بر اساس میانگین هستند، حد بالایی می‌تواند کمی بالاتر باشد، بنابراین لیریو پیشنهاد می‌کند از ۱ تا ۱.۲ گرم به ازای هر پوند وزن بدن استفاده کنید (برای مثال، اگر ۱۸۰ پوند (۸۱ کیلوگرم) وزن دارید، مصرف ۲۱۶ گرم پروتئین در روز برای اهداف عضله‌سازی را در نظر بگیرد).

هرچند مقایسه با دیگران به هیچ وجه درست نیست اما اینکه بخواهید خودتان را با ورزشکارانی که امکانات عجیب‌و‌غریب ریکاوری دارند و یا از این داروها استفاده می‌کنند باعث سرخوردگی و ناامیدی‌تان خواهد شد.

به جای این کار روی خودتان تمرکز کنید؛ خواب کافی و باکیفیت داشته باشید، سبک زندگی کم‌استرس و کم‌اضطرابی داشته باشید و در کنار آن همانقدر که به ورزشتان اهمیت می‌دهید و به آن تعهد دارید به تغذیه سالم و مقوی نیز اهمیت بدهید.

خودتان را با گذشته خودتان مقایسه کنید و با برطرف‌کردن اشتباهات‌تان یک بدن و ذهن سالم (فقط روی داشتن بدنی سالم تمرکز نکنید بلکه روی ذهن سالم هم تمرکز کنید چون این دو روی هم تاثیر می‌گذارند.) بسازید.ا

ز یاد نبرید که هرچقدر هم تغذیه خوب، تمرینات خوب و سبک زندگی سالمی داشته باشید اما اگر خواب شبانه کافی یا مناسبی نداشته باشید، اثرات بالقوه عضله‌سازی و ریکاوری خود را کاهش خواهید داد. چون در اصل خواب شبانه باکیفیت و کامل است که به عضله‌سازی و ریکاوری شما کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا