مزایا و معایب مربی بدنسازی هوش مصنوعی

برخی از افراد برای برنامه تمرینی تناسب اندام به ابزارهای هوش مصنوعی مانند ChatGPT روی می‌آورند. با سایت  دانستنی های ورزشی همراه باشید.

مزایا و معایب مربی بدنسازی هوش مصنوعی

کارشناسان سلامت می‌گویند که استفاده از مربی بدنسازی هوش مصنوعی به جای مربی شخصی، مزایا و معایبی دارد و پشتیبانی در لحظه ممکن است بزرگترین مزیت یک مربی شخصی فرد باشد.

ChatGPT از زمانی که در نوامبر ۲۰۲۲ راه اندازی شد، بیشتر به دلیل توانایی غیرعادی آن در استفاده از پردازش زبان برای ایجاد گفتگوی مکالمه همانند انسان، هیایویی را ایجاد کرده است. ربات چت هوش مصنوعی، از نوشتن نامه‌های نوظهور و راهنمای سفرهای شخصی گرفته تا ساخت یک آهنگ رپ تقریباً عالی که ممکن است خودتان آن را بنویسد، جهان را شگفت‌زده کرده است. اما آیا این ابزار جایگاهی در سلامت و تندرستی دارد؟ به طور ویژه، آیا ChatGPT می‌تواند به عنوان یک مربی شخصی عمل کند؟

استفاده از ChatGPT به عنوان مزایا و معایب مربی بدنسازی هوش مصنوعی می‌تواند ابزار ارزشمندی برای به دست آوردن راهنمایی‌ها و اطلاعات اولیه در مورد تناسب اندام و سلامتی باشد و می‌تواند توصیه‌های کلی ارائه دهد، روال‌های تمرینی را پیشنهاد و مفاهیم اساسی را توضیح دهد و سطح متوسطی از انگیزه را ارائه دهد.

دسترسی، راحتی و توانایی پاسخگویی به سوالات شبانه روزی از مزایایی هستند که چت مزایا و معایب مربی بدنسازی هوش مصنوعی برای افرادی که به دنبال بهبود تناسب اندام خود هستند، به ارمغان می‌آورد. بسیاری از مردم به دلیل پاسخ‌های سریع و سهولت کسب اطلاعات بدون برنامه‌ریزی قرار ملاقات یا متحمل شدن هزینه، برای مشاوره تناسب اندام به ChatGPT مراجعه می‌کنند.

متأسفانه، بسیاری از مردم نمی‌خواهند برای سلامتی خود هزینه کنند. آن‌ها تا زمانی که یک وضعیت اورژانس پزشکی برای شان پیش نیاید از مراجعه به پزشک خودداری می‌کنند در نهایت پول بیشتری را برای مشکلات پزشکی خرج می‌کنند.

با این حال روی آوردن به ChatGPT برای کمک به شروع یک روال تمرینی می‌تواند به برخی از افراد کمک کند تا اولین گام را در تمرکز بر سلامت خود بردارند و در زمان آن‌ها برای ایجاد برنامه سلامتی خود صرفه جویی کنند.اگر از ChatGPT برای مشاوره رژیم غذایی و برنامه ریزی وعده‌های غذایی استفاده می‌کنید، حتما احتیاط کنید.در ماه مه ۲۰۲۳، انجمن ملی اختلالات خوردن (NEDA) استفاده از چت باتی را که Tessa نامیده بود برای برنامه Body Positive خود متوقف کرد، زیرا هوش مصنوعی به مردم توصیه‌های مضری را ارائه می‌دهد که می‌تواند باعث تحریک یا تشدید اختلالات خوردن شود.

در حالی که ChatGPT مزایای خود را دارد اما نمی‌تواند جایگزین عمق تجربه، تخصص و رویکرد شخصی که یک مربی انسانی به مشتریان ارائه می‌دهد، شود. مربیان دنیای واقعی اهداف فردی، وضعیت جسمانی، سابقه پزشکی و محدودیت‌های فیزیکی را در نظر می‌گیرند تا برنامه‌های متناسبی در نظر بگیرند که نتایج را به حداکثر برساند و در عین حال آسیب را به حداقل می‌رساند.

کمک و پشتیبانی لحظه‌ای که مربیان واقعی و انسان ارائه می‌دهند را نمی‌توان با هوش مصنوعی تجربه کرد. این پشتیبانی‌ها شامل راهنمایی‌های عملی، اصلاحات در فرم و تنظیمات تمرینی در زمان واقعی می‌باشد. ChatCPT فاقد توانایی ارائه توصیه‌های ظریف و ارزیابی فیزیکی وضعیت افراد یا نظارت بر پیشرفت آن‌ها است که برای طراحی برنامه‌های موثر بسیار مهم است.

همچنین نمی‌تواند با تغییرات غیرمنتظره یا عوامل احساسی که ممکن است بر روند تناسب اندام فرد تأثیر بگذارد، سازگار شود.تمرینات و برنامه‌های غذایی که ChatGPT ارائه می‌دهد ممکن است در رسیدن به اهداف خاص شما نیز موثر نباشد و برای اینکه چیزی فراتر از یک برنامه تمرینی یا وعده غذایی عمومی داشته باشید، باید در اطلاعات گرفتن از ChatGPT کاملاً ماهر شوید.

یک مسئله جهانی که کارشناسان با ChatGPT مطرح کرده‌اند این است که این ابزار می‌تواند اطلاعات قدیمی و اطلاعات نادرست را ارائه دهد. در واقع، در ژوئیه ۲۰۲۳، کمیسیون تجارت فدرال تحقیقاتی را در مورد OpenAI، شرکتی که ChatGPT را ایجاد کرده آغاز کرد تا از طریق جمع آوری اطلاعات شخصی و انتشار اطلاعات نادرست یا نادرست، قوانین حمایت از مصرف کننده را نقض کند.

به طور مشابه، یک مقاله منتشر شده در Frontiers in Artificial Intelligence، به مزایا، محدودیت‌ها، ملاحظات اخلاقی، چشم‌اندازهای آینده و کاربردهای عملی ChatGPT و AI در مراقبت‌های بهداشتی و تنظیمات پزشکی پرداخت.

در حالی که ChatGPT می‌تواند در تحقیق درباره تناسب اندام و برنامه‌های غذایی مفید باشد، اگر فردی نیاز به یک رویکرد کل نگر دارد که بر شرایط منحصر به فرد و ویژه او تمرکز دارد، مورد انسانی همراه با تخصص در تناسب اندام و تغذیه بهترین گزینه است. این مورد به ویژه برای مبتدیان، کسانی که اهداف خاصی مانند افزایش یا کاهش وزن دارند و افرادی که آسیب‌ها یا شرایط سلامتی خاص دارند، مهم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا