تداخل الکل با داروها؛ مصرف کدام داروها با الکل خطرناک است؟

اگر گهگاه یا منظم الکل مصرف می‌کنید، مهم است بدانید که الکل با چه داروهایی تداخل دارد، چرا که مصرف برخی داروها در زمانی که الکل مصرف کرده‌اید ممکن است خطر عوارض جانبی دارویی بیشتر باشد. ترکیب الکل و برخی داروها می‌تواند باعث تداخلات منفی، عوارض جانبی و حتی اوردوز و مرگ شود. این اتفاق می‌تواند با داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه (OTC) و حتی مکمل‌ها یا داروهای گیاهی اتفاق بیفتد.با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

تداخل الکل با داروها؛ مصرف کدام داروها با الکل خطرناک است؟

مصرف داروها زمانی که الکل مصرف کرده‌اید، می‌تواند عوارض غیرقابل پیش بینی داشته باشد. این ترکیب ممکن است اثر دارو یا اثر نوشیدنی را تشدید کند. همچنین می‌تواند اثربخشی دارو را کاهش یا احساس شما را در تأثیرات این نوشیدنی تغییر دهد. مراقب باشید که برخی از داروها، مانند ملین‌ها و شربت‌های سرفه، ممکن است خود حاوی مقداری الکل نیز باشند.

الکل می‌تواند نحوه تجزیه و جذب داروها را تغییر دهد. امروزه صدها دارو در بازار وجود دارد بنابراین فهرست موجود در این مقاله جامع نیست و داروهای دیگری نیز وجود دارند که در فهرست قرار نگرفته‌اند اما می‌توانند هنگام مصرف با الکل خطرناک باشند، بنابراین همیشه قبل از مصرف هر دارویی با پزشک صحبت کنید.

به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) از هر ۱۰ نوجوان و بزرگسال، یک نفر هر روز از داروهای ضد افسردگی یا اضطراب استفاده می‌کند. بسیاری از این داروها با الکل، به ویژه مهارکننده‌های مونوآمین اکسیداز (MAOIs)، مانند پارنات (ترانیل سیپرومین) و ناردیل (فنلزین) تداخل منفی دارند.

هنگامی که با تیرامین، اسید آمینه موجود در شراب قرمز و آبجو ترکیب می‌شود، MAOI می‌تواند باعث افزایش خطرناک فشار خون شود.ترکیب الکل با این داروها می‌تواند باعث شود که بیشتر احساس افسردگی کنید. همچنین می‌تواند خواب آلودگی، سرگیجه، اختلال در کنترل و تعادل حرکتی، مشکل در تنفس، رفتارهای عجیب و غریب و آسیب قلبی یا کبدی را به دنبال داشته باشد حتی برخی از این داروها می‌توانند اثرات این نوشیدنی را تشدید کنند. علاوه بر این، اگر از هر نوع داروی ضد افسردگی استفاده می‌کنید، اگر می‌خواهید الکل بنوشید، با پزشک‌تان مشورت کنید.

تقریبا نیمی از جمعیت ایالات متحده دارای دیابت، پیش دیابت یا مقاومت به انسولین (پیش ساز دیابت) هستند. این بدان معناست که روزانه میلیون‌ها نفر از داروهای دیابت استفاده می‌کنند. افزودن این نوشیدنی می‌تواند منجر به کاهش خطرناک سطح قند خون شود.

میلیون‌ها نفر سالانه داروهای سرماخوردگی، آلرژی و آنفولانزا مصرف می‌کنند که گاهی خواب‌آلودگی و سرگیجه را به دنبال دارد؛ الکل نیز چنین حالاتی را ایجاد می‌کند، بنابراین مصرف هر دو آن‌ها با هم می‌تواند این عوارض جانبی را تشدید کند و باعث اختلال در تعادل و مشکلات حرکتی شود. ترکیب الکل و داروهای سرماخوردگی یا آلرژی می‌تواند خطر مصرف بیش از حد را افزایش دهد.

تقریبا نیمی از بزرگسالان ایالات متحده با فشار خون بالا زندگی می‌کنند؛ داروهای مورد استفاده برای درمان فشار خون بالا می‌توانند با الکل واکنش بدی نشان دهند و باعث سرگیجه و غش، خواب‌آلودگی شدید و آریتمی یا سایر مشکلات قلبی شوند.

این نوع داروها نباید زمانی که الکل در بدن شما است؛ استفاده شوند. داروهای خواب‌آور و الکل هر دو اثرات آرام بخش دارند و می‌توانند یکدیگر را تقویت کنند. عوارض جانبی ترکیب این نوشیدنی با داروهای خواب‌آور ممکن است شامل دشواری تنفس، مشکلات حافظه، رفتارهای عجیب و غیر قابل کنترل، سرگیجه و اختلال در کنترل حرکتی باشد.

چه داروی مسکن OTC باشد یا یک داروی تجویزی، باید قبل از مصرف الکل با پزشک خود صحبت کنید. ترکیب این نوشیدنی با هر نوع داروی ضد درد می‌تواند عوارض جانبی خطرناکی ایجاد کند. به عنوان مثال ترکیب این نوشیدنی با داروهای کاهش درد عضلانی مانند فلکسیریل (سیکلوبنزاپرین) و سوما (کاریسوپرودول)، می‌تواند خطر تشنج، اوردوز و ایجاد مشکل در تنفس را افزایش دهد.

داروهایی برای دردهای جزئی مانند تایلنول (استامینوفن)، موترین و ادویل (ایبوپروفن)، آلو (ناپروکسن) و اکسدرین (استامینوفن و آسپرین) می‌توانند منجر به درد معده، خونریزی، زخم معده و آسیب احتمالی قلب یا کبد شوند. ترکیب الکل با داروهای مسکن قوی برای دردهای شدید مانند مواد افیونی می‌تواند باعث خواب آلودگی و سرگیجه، مشکل در تنفس، مشکلات حافظه شود و شما را در معرض خطر اوردوز قرار دهد.

اگر هر یک از این داروها را مصرف می‌کنید، مهم است که قبل از مصرف هر نوع الکل در هر مقدار، با پزشک صحبت کنید. اگر هنوز هم می‌خواهیدین نوشیدنی را در سبک زندگی خود بگنجانید، شاید پزشک بتواند در مورد چگونگی تعادل بین قرص‌ها و نوشیدنی الکلی راهنمایی‌تان کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا