چه چیزی بخوریم تا اشتهایمان باز شود؟

تغذیه به طور کل موضوعی بسیار بحث برانگیز است؛ آیا رژیم غذایی گیاهخواری بهتر است یا رژیم غذایی متنوعی مانند رژیم مدیترانه‌ای بهترین انتخاب برای سلامتی است؟ چیزی که ما می‌خوریم بر احساس ما و میزان انرژی ما برای انجام فعالیت‌های روزمره اثر می‌گذارد و ضمنا در ریسک ابتلا به بیماری‌ها و به طور کل سطح سلامتی ما نقش دارد. چیزی که ما به عنوان وعده اصلی و میان وعده میل می‌کنیم بر میزان سیری و میزان اشتهایمان در ساعت‌های بعدی اثر می‌گذارد. با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

چه چیزی بخوریم تا اشتهایمان باز شود؟

اگر مواد غذایی مغذی‌تر و طبیعی‌تر را انتخاب کنید که دارای پروتئین زیاد هستند، کمتر احساس گرسنگی خواهید کرد و هوس‌تان برای خوردن یک چیز شیرین یا ناسالم نیز کاهش می‌یابد. اما علم نشان می‌دهد برخی از انتخاب‌های غذایی، اشتهایمان را افزایش می‌دهند.

یک قانون کلی که باید آن را به یاد داشته باشید این است که کالری مورد نیازتان را از یک فنجان یا لیوان نوشیدنی دریافت نکنید. زیرا کالری‌ها به صورت مایع، نسبت به انرژی که از خوردن غذای کامل دریافت می‌کنید، کمتر سیر کننده‌اند. ضمنا آبمیوه فیبر بسیار بسیار کمی دارد. حتما می‌دانید که فیبر یک عنصر غذایی است که واکنش قند خون نسبت به یک وعده غذای خورده شده را تعدیل می‌کند و باعث احساس سیری‌تان می‌شود.

پژوهشی دریافت، نوعی فیبر به نام اینولین، اشتها را کاهش می‌دهد. وقتی شما غذایی می‌خورید که دارای اینولین است، باکتری‌های موجود در روده‌های‌تان ترکیبی به نام پروپیانات تولید می‌کنند به مغزتان سیگنال می‌دهد که شما سیر شده‌اید. در مطالعه‌ای افراد وقتی میلک شیک با اینولین افزوده نوشیدند، ۱۰ درصد کمتر پاستا خوردند. منابع اینولین شامل پیاز، سیر، مارچوبه، تره فرنگی و چغندر قند می‌شوند.

ضمنا آبمیوه و نوشیدنی‌های شیرین شده با قند باعث افزایش ناگهانی قند خون می‌شوند اما وقتی قند خون‌تان بالا رفت، با همان سرعت نیز افت می‌کند. در واکنش به این تغییر ناگهانی شما گرسنه می‌شوید و هوس‌تان برای شیرینی شروع می‌شود. آب و چای بدون شیرینی را جایگزین آبمیوه و سایر نوشیدنی‌های قندی کنید.

خیلی از افراد عاشق خوراکی‌های شور هستند و چیپس سیب زمینی یکی از معروف‌ترین این خوراکی‌هاست. ترکیبی از کربوهیدرات‌ها، چربی و نمک، چیپس را یک خوراکی تقریبا اعتیادآور برای عده‌ای از افراد می‌کند. یک مشکل این است که چیپس، فیبر ندارد و فیبر همان چیزی است که به احساس سیری و جلوگیری از افزایش ناگهانی قند خون کمک می‌کند.

اما روشی که اسنک‌های شور باعث افزایش اشتهایمان می‌شوند، پیچیده‌تر از این حرفهاست. برخی مطالعات نشان می‌دهند وقتی شما شروع به خوردن یک خوراکی نمکی می‌کنید، مغزتان دوپامین بیشتری ترشح می‌کند. دوپامین یک فرارسان عصبی است که جزو سیستم پاداش مغز محسوب می‌شود. برای اینکه دوباره از این احساس خوشایند لذت ببرید، هوس می‌کنید بیشتر از این خوراکی شور بخورید.

بنابراین حتی وقتی که تشنه‌تان است هم ممکن است اشتهای‌تان به خوردن خوراکی شور بیشتر شود. اما همه‌ی اسنک‌های شور یکسان نیستند. اگر دل‌تان یک اسنک شور می‌‌خواهد، می‌توانید به جای چیپس و چوب شور، مغزهای نمکی بخورید. آجیل شور دست کم دارای مواد مغذی بیشتری است و ضمنا قند خون‌تان را بالا نمی‌برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا