نکاتی برای بهتر ورزش کردن

این که ورزش برای سلامت جسم و روح انسان فواید بسیاری دارد غیر قابل انکار است و همه مردم به نوبه خود با فواید مختلف و متنوع آن آشنایی دارند . علاقه به سلامتی ، نشاط ، طراوت وهمچنین تخلیه انرژی در وجود انسان ها یافت می شود و همین دلیل می تواند برای انجام فعالیت ورزشی ، تحرک و شرکت در برنامه های ورزشی کافی باشد. اما در بعضی موارد به دلیل آشنا نبودن با قوانین ورزش کردن دچار آسیب شده و از ورزش رو گردان می شوند.حال فقط برای یک برنامه ورزشی ساده ۲۰ نکته مهم برای بهتر ورزش کردن را در نظر گرفته ایم که خواندن آن و به کار بستن این موارد به سلامت بیشتر کمک می کند. با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

نکاتی برای بهتر ورزش کردن

۱- اگر برنامه ورزشی شما قرار است در ساعات اولیه صبح باشد حداقل یک ونیم ساعت زودتر از لحظه آغاز ورزش از خواب بیدار شوید تا عضلات شما زمان کافی برای آماده شدن و بیدار شدن را داشته باشند.

۲- قبل از اینکه ورزش کردن را آغاز کنید، خصوصا” اگر زمان آن صبح باشد حتما کمی آب، شیر یا آبمیوه تازه بنوشید تا به رفع غلظت خون شما در ساعات اولیه صبح کمک کند.

۳- حرکات کششی و نرمشی را حداقل به مدت ۱۵ دقیقه انجام دهید. حتی اگر برنامه ورزشی شما یک پیاده روی مختصر باشد

۴- اگر می‌خواهید بعد از صبحانه ورزش کنید، حداقل یک ساعت فاصله زمانی بین صبحانه وآغاز ورزش را رعایت کنید، به دلیل اینکه در این مدت خون اطراف معده تجمع می‌کند تا به هضم سریع‌تر و راحت‌تر غذا کمک کند اما برای ورزش کردن شما به حضور خون در عضلات نیاز دارید و این دوگانگی به نفع شما نیست.

۵- با توجه به وضعیت هوا وفصلی که در آن به سر می‌بریم لباس مناسب با هوا را به تن کنید وحتما” از لوازم ورزشی مرغوب استفاده کنید چه بسا که استفاده از لباس و لوازم ورزشی غیر استاندارد بیشتر برای سلامت انسان ضرر داشته باشد.

۶- البته در این قسمت به استفاده از کفش ورزشی مناسب و مرغوب توصیه اکید می‌شود زیرا پا، قلب دوم است.

۷-در حین ورزش کردن آب بخورید البته در تمام طول ورزش می‌توانید آب بخورید اما جرعه جرعه و کم کم تا اندازه‌ای که فقط گلویی تازه کرده باشید و بدن هم دچار کم آبی نشود البته مقدار آن می‌تواند به دمای هوا هم بستگی داشته باشد.

۸- در حین ورزش به فعل و انفعالات بدن دقت کنید. دردهای عضلانی اگر در حد مختصر باشد اشکالی ندارد زیرا به خاطر انجام حرکات ورزشی است ولی اگر این دردها به سوزش در عضلات تبدیل شود خطرناک بوده و بایستی جدی گرفته شود چون ممکن است عضلات دچار پارگی‌های ریز شده باشد.

۹- دردهای مفصلی را در حین ورزش کردن جدی بگیرید در شرایطی که شما در حین انجام حرکات ورزشی در مفاصل مختلف بدن احساس درد و ناراحتی کردید ورزش را متوقف کنید حتی اگر سابقه‌ی درد قبلی در آن نقطه را نداشته‌اید و بلافاصله با شخص آگاه از علوم ورزشی یا پزشکی در میان بگذارید.

۱۰- حتما با توجه به مقدار ضربان قلب خود در زمان استراحت و فعالیت ورزش کنید و برای تعیین مقدار فشار تمرینی از فرمول سنی ورزشی استفاده کنید. (ضربان قلب در حین ورزش: سن – ۲۲۰)

۱۱- با گروه ورزش کنید یا حداقل سعی کنید یک یار تمرینی از نظر قد، وزن، سن و شرایط جسمی و روحی به شما نزدیک‌تر است را انتخاب کنید تا بیشتر از ورزش کردن خود لذت ببرید و کمتر احساس خستگی کنید.

۱۲- ورزش را به مدت منظم در هفته در برنامه خود بگنجانید و حتما اولویت‌هایی را هم برای این برنامه در نظر بگیرید تا اختلالی در اجرای آن ایجاد نشود.

بعد از ورزش

۱۳- بعد از اتمام زمان ورزش حتما برای پایین آوردن دمای بدن و ضربان قلب ۱۰ دقیقه حرکات کششی و نرمشی و راه رفتن آهسته را انجام دهید.

۱۴- در هوای سرد بعد از ورزش بیشتر لباس گرم بپوشید نه در حین ورزش، این اشتباه را که بعضی‌ها در حین ورزش کردن لباس زیاد می‌پوشند و دمای بدن آن‌ها بالا رفته و بعد از ورزش لباس‌شان را در می‌آورند مرتکب نشوید، چون که در حال ورزش دمای بدن بالا هست و ما به کنترل دما بعد از ورزش در هوای سرد بیشتر نیاز داریم.

۱۵- مایعات مانند آبمیوه تازه و آب را فراموش نکنید که البته این مایعات نیز نباید سرد و یخ زده باشند تا سلامت ما را تهدید نکند.

۱۶- بعد از اتمام جلسه تمرین قرار جلسه تمرین بعدی را با دوستان و همراهان خود و حتی با خودتان تنظیم کنید این کار به منظم بودن بیشتر شما در انجام برنامه‌های ورزشیتان کمک خوبی است.

۱۷- بعد از اتمام تمرین حتما” دوش بگیرید این کار هم به تمیز شدن از تعریق، گرد و غبار و دیگر آلودگی‌ها می‌شود و هم به طراوت بیشتر شما بعد از ورزش کمک می‌کند.

۱۸- رژیم غذایی خود را تنظیم کنید و از خوردن غذاهایی که سلامتی شما را تهدید می‌کند بپرهیزید سعی کنید از تمام گروه‌های مواد غذایی خود استفاده کنید.

۱۹- همیشه غذاهایی را بخورید که دوست دارید البته خط قرمز‌ها را هم رعایت کنید.

۲۰- از لحظه‌هایی که ورزش می‌کنید لذت ببرید تلاش کنید که لحظه لحظه ساعات ورزشی شما خاطره‌انگیز باشد.

۲۱- از خاطرات شیرین زمان ورزش کردن خود برای دیگران تعریف کنید و آن‌ها را نیز به ورزش کردن دعوت کنید با این کار شما به جا انداختن فرهنگ ورزش در بین مردم کمک زیادی می‌کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا