چگونه با جویدن آدامس کالری بیشتری را بسوزانید؟

بر اساس تحقیقات انجام شده در دانشگاهی در توکیو، جویدن آدامس هنگام راه رفتن می‌تواند به سوزاندن کالری بیشتر کمک کند. محققان تحقیقی انجام دادند که در آن ۵۰ شرکت‌کننده ی۲۰ تا ۶۰ ساله حضور داشتند. گروه آزمایش در حالی که دو تکه آدامس را می‌جویدند به مدت ۱۵ دقیقه با سرعت عادی در یک مسیر سرپوشیده راه رفتند. گروه کنترل از همان شیوه پیروی کردند، فقط آن‌ها قبل از راه رفتن ۳۰ میلی لیتر آب نوشیدند که با پودر حاوی همان ترکیبات آدامس مخلوط شده بود. همه شرکت‌کنندگان در حین راه رفتن از‌مانیتور ضربان قلب استفاده می‌کردند. با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

چگونه با جویدن آدامس کالری بیشتری را بسوزانید؟

نتایج نشان داد که ضربان قلب زمانی که شرکت‌کنندگان در حین راه رفتن آدامس می‌جویدند، افزایش می‌یابد. این میزان در مردان میانسال به طور ویژه افزایش یافت. مسافت پیاده روی، ضربان قلب و کالری سوزانده شده این افراد همه افزایش یافتند.

محققان بر این باورند که دلیل آن دوگانه است. اول، جویدن آدامس فعالیت عصبی سمپاتیک را تحریک می‌کند و ضربان قلب را افزایش می‌دهد. دوم، افزایش ضربان قلب را می‌توان به چیزی به نام همزمانی حرکتی-قلبی مرتبط کرد، این معنا که بدن ضربان قلب شما را با قدم‌هایتان هماهنگ می‌کند، بنابراین شما کمی سریع‌تر و مسافت بیشتری را راه می‌روید.

کمک به کاهش حس گرسنگی و اشتها

ممکن است جویدن آدامس باعث احساس سیری بیشتر؛ کاهش اشتها و کاهش گرسنگی ‌شود. در مطالعه‌ی نشان داده شد که جویدن آدامس می‌تواند حس گرسنگی و اشتها را به اندازه یک نوشیدنی پر کالری کاهش دهد!

همچنین در مطالعه‌ دیگری، از شرکت ‌کنندگان خواستند ۳۰ دقیقه بعد از خوردن غذا، آدامس بجوند؛ البته بدون نوع بدون قند. جالب توجه است که با گذشت ۵ دقیقه از آدامس جویدن؛ احساس سیری بیشتری نسبت به شرکت کنندگانی که آدامس نجویده بودند، داشتند.

جویدن آدامس و کاهش کالری مصرفی

در یک مطالعه محققان به این نتیجه رسیدند که وقتی شرکت کنندگان میان وعده صبحانه و ناهار آدامس جویده بودند، نسبت به دیگر شرکت کنندگان هم بین وعده‌های غذایی احساس گرسنگی کمتری کردند و هم در وعده ناهار نیز نسبت به قبل ۶۸ کالری کمتر مصرف کرده بودند.

چه آدامسی برای کاهش وزن مناسب است؟

انواع مختلفی آدامس وجود دارد، مانند آدامس حاوی قند، کافئین یا نیکوتین که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

آدامس بدون قند

شکر نه تنها برای افراد عادی مضر است بلکه برای کسانی که درگیر کاهش چربی هستند، بیشتر مضر است به همین دلیل انتخاب آدامس بدون قند بهتر است. البته لازم است بدانید که آدامس های رایج با آدامس بدون قند در هر ۲ گرم فقط ۲ کالری تفاوت دارند.

آدامس‌های حاوی نیکوتین

نیکوتین، یکی از ترکیبات سیگار است و معمولا کسانی که سیگاری بوده‌اند برای ترک آن از این آدامس‌ها استفاده می‌کنند البته این آدامس به کاهش اشتها و کمتر غذا خوردن هم کمک می‌کند. البته بهتر است بدانید نیکوتین ممکن است در حد کمی متابولیسم بدن را بالا ببرد و به نوعی منجر به کالری سوزی بیشتر شود.

آدامس‌های حاوی کافئین

کافئین همان ترکیب انرژی‌زایی است که در چای و قهوه وجود دارد و می‌تواند به بهبود عملکرد ورزشی و همچین چربی سوزی کمک کند.

البته باید بدانید این آدامس‌ها به طور معمول حاوی ۲۵ تا ۱۰۰ گرم کافئین در هر تکه آدامس هستند، یعنی جویدن چند تکه از آن در طول روز می‌تواند منجر به مصرف بیش از حد کافئین شود، گذشته از این هر چه بدن به کافئین بیشتر عادت کند، نه تنها موجب حس اعتیاد مانند می‌شود، بلکه کارایی خود را نیز از دست می‌دهد.

سخن پایانی

هر چند این نتایج می‌تواند امیداور کننده باشد اما باید بدانید که میزان کالری مصرفی شما بیشتر از هر چیزی اهمیت دارد، همچنین هخنوز مشخص نیست که جویدن آدامس باعث کاهش وزن چشمگیر و یا طولانی مدت شود؛ در واقع می‌توان گفت نتیجه گیری قطعی نیاز به تحقیقات بیشتر دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا