معرفی ورزش چی کونگ

بسیاری از استادان بر این باورند که با تمرین کردن پی در پی می توان تاثیر موثری بر سلامت روح و جسم قائل شد. قابل ذکر می باشد که ورزش علاوه بر بهبود فرایند های جسمی و روانی می تواند زندگی طولانی تر و بدون مریضی نیز با کمترین هزینه به شما هدیه دهد. ورزش چی کونگ یکی از این رشته های ورزشی است که متعلق به چین باستان است. با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

معرفی ورزش چی کونگ

آشنایی با ورزش چی کونگ

چی کونگ از هنر های انرژی زا متعلق به چین باستان است که به وسیله آن می توان هنری واقعی از زندگی را به نمایش گذاشت. گفتنی است ک این سبک از ورزش به هنرجویان این حیطه امکان خوبی را برای پیشرفت و تحول در بسیاری از جنبه های زندگی را می دهد، که این جنبه ها به شرح زیر می باشند.

 1. از نظر جسمانی که به وسیله انجام تمرین های مختلف ایستا و پویا صورت می گیرد.
 2. از نظر نیرو و انرژی که به صورت انجام تمرینات متعدد و سپس کنترل تنفس و تمرکز به روی آن انجام می گیرد.
 3. از نظر روحی که به کمک کنترل فکر و پرورش روح امکان پذیر می شود.

مبدای شروع این ورزش

گفتنی است که چی کونگ از حرفه های بسیار قدیمی برای کنترل و استفاده انرژی های درونی در چین باستان است که در این حرفه فرد هنر جو به خوبی یاد می گیرد تا چکونه انرژی را از محیط اطراف خود کسب و ذخیره نماید تا در زمان نیاز آن را به درون خود در جریان بیندازد. قابل به ذکر می باشد که برای رسیدن به این هدف راه های بسیاری وجود دارد که با تمرین انجام پذیر می شود؛ این راه ها به طور کلی در ۳ دسته از مراقبه های تنفسی، حرکتی و ذهنی طبقه بندی می شود. از این رو در صورتی دیگر می توان این گونه گفت که چی کونگ را می توان در دل بسیاری از هنر های رزمی دیگر چینی به مانند وینگ چون کونگ فو و تای چی چوان مشاهده کرد.

همچنین باید توجه داشت که این رشته ورزشی همان طور که بسیار سازنده و موثر برای سلامتی روح و جسم است، در صورت عدم ظرفیت فرد هنر جو می تواند برایش خطر آفرین نیز باشد. از این رو بایستی استادان گرامی به پرورش ظرفیت های مثبت در ابتدای آموزشات خود برای هنر جو باشند تا در این هنر به خوبی توانایی های خاص و خارق العاده را پیدا و سپس برای کسب انرژی پرورش دهند.

معرفی برخی از تمرین های این رشته

در ادامه ۱۰ تمرین از حرکات ورزشی از این حرفه را آموزش می بینید که در منزل پس از گرم کردن عضلات می توانید انجام دهید.

 • ایستادگی به روی یک پا

با انجام تمرین ایستادن به روی یک پا می توان عملکرد های تعادل و چابکی را به خوبی گسترش داد. گفتنی است که در این تمرین با ایجاد کشش رباط ها به آرامی می توان گردش خون را در بدن به راه بیندازید و در پس آن از فشار اضافه به روی ستون فقرات بکاهید.

این کار را می توانید ۵ مرتبه در طی یک روز انجام دهید. گفتنی است که اگر در روز اول به خوبی قادر به حفظ تعادل نبودید، جای هیچ نگرانی نیست. چرا که پس از انجام تمرینات پیوسته می توانید این تمرین را فرا بگیرید.

 • مدیتیشن تنفسی

ورزش چی کونگ از تمرینات مدیتیشن تنفسی به شمار می آید که در صورت انجام می توان عملکرد های سیستم تنفسی را بهبود بخشید و در نتیجه به تامین انرژی و قدرت در بدن بپردازد. برای انجام این تمرین باید فکر کنید که در حال باد کردن یک بادکنک بزرگ هستید؛ در همین حالت باید انرژی خود را به مرکز بدن انتقال دهید و همین حالت را حفظ کنید.

برای نتیجه بهتر بایستی ۳ الی ۵ مرتبه این تمرین را در طی روز تکرار کنید، اما توجه داشته باشید که مهم تر هر چیزی آن است که بازوهایتان در مقابل بدن تان قرار گیرد.

 • تمرینات مارپیچی دستان

این تمرین از ورزش چی کونگ را به طور کلی قبل از انجام حرکات رزمی انجام می دهند. همان طور که می دانید؛ دست ها در انجام تمرینات چی کونگ برای هدایت انرژی از یک الگوی مارپیچی پیروی می کنند که در نهایت به افزایش انرژی، قدرت بدنی و سلامتی منجر می شود.

همچنین باید توجه داشته باشید که در این تمرین؛ بایستی حرکات انگشتان شما به سوی شکم تان باشد.

 • اسکات دیواری چینی

این حرکت یکی از تمرین های پایه برای نگهداری کانال های چی در نواحی نخاعی و کمری است. گفتنی است که با انجام این تمرین می توان بسیاری از اختلالات عصبی و روانی را بهبود بخشید که در نهایت تاثیر موثری بر روی عملکرد های کلیه قائل می باشد.

این حرکت از رشته ورزشی چی کونگ را می توانید تا هر مرتبه که در توان دارید، انجام دهید. اما بسیاری از کارشناسان موسسه این حرفه برای هنرجو و علاقه مندان این رشته توصیه دارند که بایستی آن را از روزی ۱۰ مرتبه شروع کنید و با مرور زمان نیز افزایش دهید.

 • شبه میوه چیدن

شاید این تمرین بسیار ساده در نظر آید، اما گفتنی است که تاثیر موثری بر روی عملکرد های بدن قائل است. در این تمرین باید دست ها را از کنار سر به سمت بالا ببرید و تصور کنید که می خواهید از درخت، میوه ای بچینید. این روش از قدیمی ترین حرکات این رشته است که در نتیجه عملکرد های کلیه، طحال و پانکراس را بهبود می بخشد و در مفاصل نیز کشش خوبی ایجاد می گردد.

 •  آزمون مقاومت

در قرون وسطا بسیاری از راحبه های چینی از این تمرین برای بالا بردن مقاومت بدنی و در نتیجه افزایش قدرت پاهای خود استفاده می کردند.

باید توجه داشت که در این تمرین نباید به هیچ وجه قوز کنید.

 • تمرین مارپیچی کل بدن

این تمرین در مرور زمان می تواند به تقویت مفاصل و در نتیجه تسکین ماهیچه ها منجر شود. همچنین اتحاد و یک پارچگی اعضای بدن از دیگر ویژگی های انجام این رشته ورزشی است که به شما این امکان را می دهد تا با تکیه بر روی عضلات بدن به کشش آهسته تاندون و رباط ها بی انجامید.

این تمرین را می توانید ۸ مرتبه در طی روز انجام دهید.

 • حلقه اسب دوانی

یکی از اصلی ترین هدف های این تمرین، بهبود عملکرد های جسمانی نیست بلکه ارتقای روح و تقویت ذهن است که از دیگر تاثیرات حرکت حلقه اسب دوانی بر بدن به شمار می آید. گفتنی است که این روش می تواند تاثیر موثری در کاهش درد کمر و در نهایت آزاد شدن انرژی های پایین تنه شود.

برای انجام این تمرین باید تصور کنید که به روی یک اسب نشسته اید که در همان حال باید پاهای خود را ثابت نگه دارید. حالا آرنج تان را از روبه روی قفسه سینه خم کرده و به آرامی بالا آورید تا درست در بالای سر انگشتان تان به یک دیگر برسند. حالا در این مرحله؛ دست هایتان را به سمت پایین حرکت دهید و کمی از آن فاصله بگیرید. تمامی انرژی های جمع شده را با دست به قسمتی از پایین تنه تان حرکت دهید و سپس دست ها را از پشت و درست در روبه روی سینه به یک دیگر برسانید.

 • خیز و نشست بر روی زانو

این تمرین از ورزش چی کونگ می تواند در تقویت مفاصل زانو تاثیر موثری قائل شود که در نهایت از آسیب رسیدن به خود در برابر اجسام سنگین بدن جلوگیری می کند.

در این تمرین نباید وضعیت زانو و کمر خود را از یاد ببرید، چرا که در صورت کوچک ترین بی احتیاطی می توانید آسیب بزرگی را متحمل شوید. حالا باید زانو هایتان را خیلی آرام به سمت جلو خم کنید، در این جا باید توجه داشته باشید که نباید انگشتان تان پا از زانو جلو تر باشد و سپس در همین حالت کمر خود را صاف نگه دارید.

 • چرخیدن دایره ای بر زانو ها

قابل به ذکر می باشد که این تمرین از ورزش چی کونگ به صورت گسترده برای گرم کردن پاها به صورت حرکاتی بالا و پایینی انجام می گیرد. در این صورت بایستی پاهای خود را به اندازه عرض شانه باز کنید و سپس خیلی آرام به روی کمر و زانو های خود خم شوید. دستان تان را به روی زانو قرار دهید و سپس آن را از مچ بچرخانید؛ در این حالت توجه داشته باشید که نباید زانو هایتان از انگشتان پا جلو تر بایستد.

ارتباط این رشته ورزشی با عوامل ضد پیری

قابل به ذکر می باشد که بسیاری از کارشناسان برخی از حرکات ورزش چی کونگ را عاملی مهم در پیشگیری از بروز چین و چروک پوست معرفی می کنند که از این رو در ادامه این مطلب به معرفی برخی از آن ها پرداخته ایم.

 • نفس کشیدن

بسیاری از استادان بر این باورند که با نفس کشیدن به شیوه ای خاص می توان سلامت عمومی بدن را در کنار عمر طولانی ارتقا داد.

 1. از این رو بایستی بینی خود را به آرامی با هوا پر کنید و در طی ۲ الی ۳ ثانیه آن را نگه دارید.
 2. برای پر کردن بیشترین مقدار از ظرفیت ریه هایتان؛ می توانید ۱ تنفس کوچک دیگری نیز انجام دهید.
 3. ۱ الی ۲ ثانیه صبر کنید و حالا به آرامی هوا را از دهان خود خارج کنید. (توجه داشته باشید که در این هنگام باید عمل بازدم را به آرامی انجام دهید.)

گفتنی است که این باورند تنفس به طور کلی سیستم های بدن تان را تعادل می بخشد و در نهایت روند پیری پوست و بدن تان را به تعویق می اندازد.

 • گرم کردن

قبل از انجام ورزش چی کونگ و هر حرفه دیگری باید به نحوه گرم کردن عضلات خود توجه کافی داشته باشید. برای گرم کردن می توانید از نکات گفته شده در ادامه مطلب کمک بگیرید.

 1. خیلی آرام بدن خود را شروع به انجام نرمش های جزئی برای بالا رفتن دمای بدن کنید.
 2. زانوهایتان را کمی به جلو خیلی آرام خم کنید و سپس تمام وزن تان را بر روی دو پایتان تقسیم کنید.
 3. دست ها را به جلو و عقب و سپس دیگر جهت ها حرکت دهید.
 • بهبود عملکرد های کبد و کمر

انجام تمرینات ورزش چی کونگ به صورت پیوسته و مناسب می تواند تاثیر موثری در عملکرد های کبد و کمر قائل شود. برای تحریک و بهبود این اعضای بدن باید نکات گفته شده در ادامه مطلب را مطالعه نمایید.

 1. صاف بایستید و سپس پاهایتان را به اندازه عرض شانه باز کنید.
 2. پاهایتان را کمی رو به جلو خم کنید و بدون آن که زانوهایتان خم شوند، به آرامی پایین بیایید.
 3. به رو به رو نگاه کنید و توجه داشته باشید که اگر این مراحل را به خوبی انجام دهید، ماهیچه های کمرتان به خوبی تقویت می شوند.
 4. در این موقعیت ۱۰ ثانیه بایستید و سپس به آرامی به حالت اولیه باز گردید.

این تمرین را می توانید در طی روز ۶ مرتبه تکرار کنید.

 • صاف کردن کمر

از دیگر تاثیرات ورزش چی کونگ می توان به اصلاح بینایی، تقویت کمر و در نهایت بهبود عملکرد های سیستم گردش خون اشاره کرد. از این رو نکات گفته شده در ادامه مطلب را در نظر داشته باشید؛

 1. صاف بایستید و سپس سر خود را به سمت عقب حرکت دهید.
 2. ۱۵ ثانیه در همین وضعیت بایستید و در این میان نفس هایی عمیق بکشید.
 3. به آرامی سر خود را در موقعیت ابتدایی باز گردانید.

گفتنی است که در طی روز می توانید ۶ مرتبه این روش را تکرار کنید.

 • رفع استرس

قابل به ذکر است که ورزش در بهبود و رفع استرس و اضطراب نقش موثری ایفا می کند.

 1. از این رو صاف بایستید و پاهایتان را به اندازه عرض شانه باز کنید.
 2. کف دست هایتان را به روی سینه قرار دهید.
 3. حالا دست هایتان را باز کنید و مجددا بر روی سینه قرار دهید.
 4. به موقعیت اولیه باز گردید و پس از تنفسی عمیق به انجام دو مرتبه این حرکت بپردازید.

این تمرین را هم می توانید ۶ مرتبه در طی روز تکرار کنید.

 • کشیدن کمر

قابل به ذکر است که این تمرین از ورزش چی کونگ می تواند ظرفیت ریه را ارتقا ببخشد، انرژی بدن را تامین کنید و در نهایت عملکرد های کبد و کلیه و معده و روده را بهبود ببخشد.

 1. از این رو صاف بایستید و دست هایتان را به رو به رو نگه دارید.
 2. نفس عمیق بکشید و سپس دست هایتان را به بالا بیاورید.
 3. همزمان به روی انگشتان پا بایستید و سپس دست ها را به آرامی پایین بیاورید.

به موقعیت اولیه باز گردید و در طی ۶ مرتبه آن را تکرار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا