قهوه و تستوسترون، تاثیر کافئین بر افزایش تستوسترون

یکی از مواردی که کاربران سرچ می‌کنند قهوه و تستوسترون است، کافئین موجود در قهوه یک محصول گیاهی و یکی از مهم‌ترین و پر استفاده‌ترین مواد محرک در سرتاسر جهان است و فواید بسیاری برای سلامتی از جمله هوشیاری، بهبود حافظه و کاهش التهاب دارد. با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

قهوه و تستوسترون، تاثیر کافئین بر افزایش تستوسترون

علیرغم این مزایا، کافئین در تعدادی از پیامدهای نامطلوب سلامتی نقش دارد، اثراتی که ممکن است به اختلال در عملکرد تولید مثل و تستوسترون پایین در مردان کمک کند. مطالعات قبلی ارتباط بین مصرف کافئین و سطح تستوسترون در مردان را بررسی کرده اند، اگرچه کمیت و قابلیت تعمیم این مطالعات وجود ندارد و نتایج بین مطالعات متناقض و غیرقابل قطعیت است با این حال در این مقاله به بررسی کافئین و تستوسترون می‌پردزایم.

تِستوستِرون (Testosterone) از هورمون‌های استروئیدی مهم موجود در بدن است، تولید این هورمون در دوره بلوغ جنسی افزایش یافته و عامل اصلی تغییرات فیزیکی این دوران به‌شمار می‌آید. به طور متوسط بدن هر مرد ۲۰ برابر بیشتر از بدن هر زن تستوسترون تولید می‌کند. تستوسترون نقش مهمی در رشد ویژگی‌های جنسی، عملکرد مغز، توده عضلانی و تراکم استخوان در مردان ایفا می‌کند. این هورمون مسئول ایجاد اندام تناسلی خارجی مردانه و خصوصیات جنسی ثانویه است که توسط بیضه‌ها تولید می‌شود. تستوسترون برای حفظ:

با افزایش سن، بدن مردان به تدریج تستوسترون کمتری تولید می‌کند. این کاهش طبیعی از حدود ۳۰ سالگی شروع می‌شود و در طول زندگی مرد ادامه می‌یابد. برخی مردان دارای کمبود تستوسترون به نام مردانه هیپوگنادیسم هستند. این وضعیتی است که در آن بدن تستوسترون کافی تولید نمی‌کند. ممکن است ناشی از مشکلاتی در:

پزشکان می‌توانند از طریق معاینات فیزیکی و آزمایش خون تشخیص دهند که آیا هیپوگنادیسم مردانه دارید یا خیر. اگر پزشک شما تستوسترون پایین را تشخیص دهد، ممکن است آزمایش‌های اضافی را برای تعیین علت انجام دهد.

اما دانشمندان هشدار می‌دهند اطلاعات کافی برای تعیین ایمنی مکمل‌های معمولی تستوسترون وجود ندارد. بسیاری از مردان نیز تغییراتی مشابه علائم هیپوگنادیسم را تجربه می‌کنند. اما علائم آن‌ها ممکن است به هیچ بیماری یا آسیبی مرتبط نباشد. مانند:

از زمانی که کمیته بین‌المللی المپیک ممنوعیت استفاده از کافئین را لغو کرد، علاقه به استفاده از کافئین به‌عنوان یک کمک انرژی‌زا افزایش یافته است. کافئین تأثیرات مفیدی بر جنبه‌های مختلف عملکرد ورزشی دارد، اما تأثیرات آن بر تمرین نادیده گرفته شده است.

یکی از عوامل ممکن در افزایش تستوسترون در واقع کافئین است. یک مطالعه اخیر روی قهوه و تأثیر آن بر بدن مردان نشان داد که کافئین می‌تواند بر هورمون‌های جنسی شما از جمله تستوسترون تأثیر بگذارد. در حالی که هنوز مطالعات بیشتری باید انجام شود، این تحقیق ارتباط جالبی بین سطح کافئین و تستوسترون پیدا کرده است.

این مطالعه که در Nutrition Journal منتشر شد، نشان داد مردانی که به طور منظم قهوه می‌نوشند، احتمال بیشتری دارد که سطح تستوسترون بالایی داشته باشند. این مطالعه هشت هفته به طول انجامید و این افراد را با شرکت کنندگانی که قهوه نداشتند یا فقط نوشیدنی‌های بدون کافئین مصرف می‌کردند، مقایسه شد.

چیزی که شاید برای مردانی که با تستوسترون پایین دست و پنجه نرم می‌کنند دلگرم کننده‌تر باشد این است که تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف کافئین می‌تواند به افزایش سطح تستوسترون شما کمک کند زیرا ممکن است به عنوان یک مهارکننده آروماتاز عمل کند.

این بدان معنی است که کافئین می‌تواند فرآیند تولید تستوسترون را در بدن شروع کند.توجه به این نکته مهم است که اگرچه کافئین ممکن است کمک کند، اما درمانی برای کمبودهای جدی تستوسترون یا کسانی که قبلاً علائم مرتبط با این بیماری را تجربه کرده اند، نیست. با این حال، می‌تواند به حفظ سطح تستوسترون شما کمک کند و شانس شما را برای مبارزه با T پایین کاهش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا