عوارض ترک ورزش چیست؟ چه اتفاقی برای بدن رخ می‌دهد؟

شاید شما به دلایلی مجبور به ترک ورزش شده باشید مثلاً کاهش انگیزه، مهمانی‌های پشت سر هم، تداخل برنامه و یا آسیب دیدگی. چنین شرایطی آن هم در حالی‌که  قبلاً روال تمرینی منظمی داشته اید، بیش از حد تصورتان بدن، ظاهر و احساس‌تان را دست‌خوش تغییر خواهد کرد. در این مطلب با مجله علم ورزش همراه شوید تا به شما بگوییم تَرک ورزش چه آثار منفی دارد. با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

عوارض ترک ورزش چیست؟ چه اتفاقی برای بدن رخ می‌دهد؟

ترک ورزش به مدت چند روز

چند روز ورزش نکردن آسیب چندانی به شما نمی‌رساند. اگر سابقه تمرین منظم دارید، بدن شما از این فرصت برای ریکاوری و ترمیم بافت‌های آسیب دیده استفاده خواهد کرد در نتیجه شما قوی‌تر از قبل به میدان باز می‌گردید. اما یک نکته: اگر در این مدت علاوه بر ورزش نکردن، غذای ناسالم و نوشیدنی‌های الکلی بخورید، احساس ورم و پف کردگی خواهید داشت.

در یک مطالعه تعدادی افراد مبتدی به مدت ۲ ماه تمرین کردند، پس از آن قدرت آن ها به میزان ۴۶ درصد افزایش یافت اما زمانی که تمرین را ترک کردند، قدرت آن ها ۲۳ درصد کاهش یافت. به علاوه هر چقدر آمادگی بدن بالاتر باشد سرعت از دست دادن این آمادگی در زمان ترک تمرین کمتر است.

به طور مثال یک قهرمان سه گانه ممکن است تنها ۵ تا ۱۰ درصد آمادگی خود را در طول یک الی دو ماه بی تمرینی از دست بدهد و همچنین شروع مجدد تمرین برای او آسان تر خواهد بود. برای تمرینات قدرتی با ۷۵ درصد مقاومتی که قبلاً تمرین می کردید، شروع کنید و فشار تمرین را تدریجاً اضافه کنید. احتمالاً در نصف مدت زمانی که از تمرین دور بوده اید به شرایط قبل از ترک تمرین باز خواهید گشت.

تمرین نکردن به مدت یک هفته

با تحلیل رفتن و کوتاه شدن تدریجی فیبرهای عضله احتمالاً با عضلاتی نرم‌تر و شل مواجه می‌شوید. بدن شما در این حالت برای محافظت از بافت‌های عضلانی شروع به ذخیره آب اضافی می‌کند ولی اگر دوباره به تمرینات منظم‌تان برگردید متوجه تغییرات آنچنانی در نوع و شدت ورزش و حتی دویدنتان نمی‌شوید و طی چند جلسه می‌توانید عضلات‌تان را به شکل قبل برگردانید.

بر اساس یک تحقیق که در سال ۲۰۱۰ و در “علم و طب در ورزش و تمرین” منتشر شد، گزارش داده شده ورزشکارانی که زیاد تمرین می‌کردند و بعد به مدت ۵ هفته ورزش را کنار گذاشتند، قدرت‌شان بطور قابل توجهی کاهش یافته است.

ترک ورزش برای چند هفته

تناسب اندام شما در این حالت در سراشیبی قرار خواهد گرفت. با کم شدن تعداد میتوکندری‌ها که نقش تأمین سوخت سلول را بر عهده دارند، توان استقامتی و قدرت‌تان که از عوامل مهم در آمادگی بدنی هستند را از دست می‌دهید. تا جایی که ممکن است بالا رفتن از پله نیز شما را به سرعت خسته کند.

کنار گذاشتن ورزش برای یک ماه

با ترک ورزش برای یک ماه درصد بالایی از قدرت و توده عضلانی شما از بین خواهد رفت و به جای عضله سازی و بالا بردن وزن عضله، به چربی بدن‌تان اضافه می‌شود. ممکن است بیشتر دچار استرس بشوید و با اختلال در ریتم زندگی ۲۴ ساعته خواب آرام شبانگاهی برای شما به یک چالش تبدیل شود.

عوارض ترک ورزش برای چند ماه

متابولیسم بدن‌تان تنبل (کند) می‌شود. در این حالت علاوه بر اینکه کالری بسیار کمی می‌سوزانید، خیلی زود خسته می‌شوید. ضربان قلب‌تان در نتیجه کارکرد بالای قلب به سرعت بالا می رود و شش‌ها نمی‌توانند اکسیژن مصرفی لازم را جذب کنند. قطعاً شما توده عضلانی را از دست می‌دهید و چربی بدن بالا می رود، مخصوصاً اگر سطح فعالیت روزانه شما با فقدان تمرین تحت تأثیر قرار گرفته باشد.

ترک ورزش به مدت یک سال

ترک ورزش برای این مدت، گذشته از افزایش چشمگیر چربی بدن، از دست دادن توده عضلانی و متابولیسمی تنبل، حالا در معرض ابتلا به بیماری‌هایی مثل فشار خون بالا، کلسترول، دیابت نوع ۲، بی‌خوابی و افسردگی نیز خواهید بود. با این حال ورزش نکردن تضمینی برای افزایش وزن نیست.

شما می‌توانید با کم کردن کالری غذا نیز وزن‌تان را ثابت نگه دارید. اما برای سالم ماندن و جلوگیری از بروز بیماری‌هایی که عمدتاً قلبی عروقی هستند، ورزش امری حیاتی است. اگر با خواندن دلایل بالا هنوز متقاعد نشده اید، چه چیزی شما را متقاعد می‌کند؟

ترک ورزش به علت آسیب دیدگی

اثر آن بر بدن: در این مورد، قطعاً شما توده عضلانی را از دست می دهید و چربی بدن بالا می رود، مخصوصاً اگر سطح فعالیت روزانه شما با فقدان تمرین تحت تأثیر قرار گرفته باشد.

زمانی آسیب بهبود پیدا کرد، باید به آرامی و خیلی سبک به تمرین باز گردید. نصف یا کمتر از مقداری که قبل از آسیب دیدگی وزنه می زدید ممکن است خیلی زیاد باشد. وزنه ها را پایین تر ببرید و مقدار وزنه ای را انتخاب کنید که با فرم درست و بدون درد بتوانید تکرار ۱۰ تا ۱۵ تایی را انجام دهید. مصرف پروتئین در رژیم غذایی برای جلوگیری از کاهش توده عضلانی در دوره بی تمرینی را نیز فراموش نکنید.

ترک تمرینات بدنسازی چه عوارضی دارد؟

وقتی برای مدت طولانی تمرین نکنیم، بدن دیگر نیازی به آن همه عضله‌ای که داریم، ندارد، چرا؟ چون بدن ما هوشمند است و می‌فهمد که این حجم از عضله بلا استفاده مانده و برایش هزینه دارد!

بنابراین رفته رفته قدرت و حجم عضلات کاهش پیدا می کند، بهتر است بدانید عضلات ما با مقاومت در برابر فشار تمرین و احساس نیاز به پیشرفت است که رشد می کنند، وقتی چنین نیازی نباشد، طبیعتا قدرت و حجم آن کاهش پیدا خواهد کرد.

آیا قطع ورزش باعث چاقی می‌شود؟

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۴ در مجله‌ “پلاس وان” منتشر شد، نتایج آن حاکی از این بود که بازیکنان فوتبال که به مدت ۶ هفته تمرین نکرده بودند، دچار افزایش وزن و چربی بدن شدند.

این تغییرات در ترکیب بدن می‌تواند ناشی از تغییرات سبک زندگی و غذایی باشد، همانطور که در بالا اشاره شد، ترک ورزش باعث می‌شود، عضلات کم حجم و کم قدرت می‌شوند و اگر باز هم مثل قبل بدن را تغذیه کنیم؛ این بار با حجم کالری اضافی مواجه می‌شود که می‌تواند به افزایش توده چربی بدن منجر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا