ناهنجاری سر به جلو و حرکات اصلاحی درمان سر به جلو

ستون فقرات در ناحیه گردن به سمت جلو تحدب دارد. چنانچه این انحنا بیش از حد طبیعیش باشد به آن عارضه سر به جلو می‌گویند. در این این ناهنجاری، سر جلوتر از گردن قرار دارد یعنی هنگامی سر متمایل به جلو باشد لاله گوش و وسط بازو در یک راستا نیستند و لاله گوش جلوتر قرار دارد، بنابراین فشار زیادی رویی مفاصل فکی-گیجگاهی و مفاصل گردن و عضلات پشت گردن وارد می شود. با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

ناهنجاری سر به جلو و حرکات اصلاحی درمان سر به جلو

عامل ایجاد این ناهنجاری را می توان استفاده از بالش های بلند و همچنین عدم قرار گرفتن ستون فقرات در وضعیت صحیح دانست. یعنی فرد به صورت عادت، گردن را نسبت به خط ستون فقرات جلوتر قرار می دهد. همچنین قوز کردن نیز تا حدی بر این عارضه تأثیر گذار است.

 • فرد مشغول به فعالیت‌هایی باشد که به صورت مداوم سر و نگاه رو به پایین باشد، مانند تایپ کردن، نوشتن و …
 • قوز کردن هنگام نشستن و ایستادن
 • رانندگی کردن به این صورت که سر بیش از ۵ تا ۷ سانتیمتر از صندلی فاصله پیدا کند
 • حمل کوله پشتی یا کیف سنگین با یک شانه
 • استفاده از بالشت‌های نامناسب هنگام خواب
 • انجام حرکات ورزشی سنگین که به گردن فشار کند
 • ضربه به سر و گردن

برای تشخیص عارضه گردن به جلو، به دیوار تکیه دهید و پاشنه‌های پا را به اندازه عرض شانه باز کنید سپس باسن را به دیوار فشار دهید، به نحوی که تیغه‌های شانه‌ با دیوار تماس پیدا کند، سپس پزشک (یا هر شخص دیگری) از یک خط کش استفاده می‌کند تا فاصله پشت سر فرد از دیوار اندازه گیری شود.

عوارض ناهنجاری سر به جلو

 • ۱- افزایش فشار روی مفاصل فکی – گیجگاهی
 • ۲– افزایش فشار روی مفاصل گردن
 • ۳-افزایش فشار روی عضلات پشت گردن
 • ۴-افزایش وزن سر در وضعیت گردن به جلو. وقتی سر در وضعیت جلو واقع شده، وزن آن در حدود ۹ کیلوگرم است. در حالی که در وضعیت طبیعی حدود ۴ کیلو و نیم است.
 • ۵-گیر افتادن ریشه های عصبی.از دیگر عوارض ناهنجاری سر به جلو گیر افتادن ریشه های عصبی در ناحیه گردن است.عارضه سر به جلو موجب افزایش گودی گردن، کاهش فضای سوراخ های بین مهره ای، احتمال گیر افتادن اعصاب و فشار روی ریشه های عصبی می شود.
 • ۶–افتادگی شانه
 • ۷-افتادگی سینه
 • ۸-کاهش عملکرد ریوی

تمرین اول

فرد در حالی که به دیوار تکیه می دهد، سر را به سمت بالا می کشد و در عین حال سر را به سمت عقب می کشد و به دیوار تکیه می دهد.در این حال عضلات پشت گردن کشیده می شوند.(الف)

تمرین دوم

فرد در حالی که پشت خود را به  دیوار تکیه داده است، سر را به سمت بالا می کشد و گودی گردن و کمر را نیز کم می کند.(ب)

تمرین سوم درمان سر به جلو

این تمرین برای بهبود وضعیت گردن یکی از تمرینات کششی گردن است که فرد در هنگام کار می تواند انجام دهد به عبارت دیگر، فرد یاد می گیرد که در هنگام کار و انجام فعالیت نیز وضعیت طبیعی را حفظ کند. برای این منظور، وزنه ای در حدود یک کیلوگرم را روی سر قرار می دهد و سر را به سمت بالا می کشد؛ به طوری که گودی گردن کاهش یابد و وضعیت سر و گردن به صورت صاف در آید.

تمرین چهارم

یکی دیگر از تمرینات اصلاحی برای عارضه سر به جلو این است که فرد در حالت ایستاده قرار می گیرد و وزنه ای به میزان یک کیلوگرم را روی سر قرار می دهد. فرد در این حالت سعی می کند که سر را به سمت بالا بکشد و روی مهر های گردن کشش اعمال کند. سپس گودی گردن را کاهش می دهد تا عضلات پشت گردن کشیده شوند.در این حالت وضعیت سر و گردن از حالت تغییر شکل یافته خارج می شوند و در حالت صحیح قرار می گیرند.

تمرین پنجم

فرد در حالت ایستاده قرار می گیرد و سر را به سمت عقب حرکت می دهد.او بی آنکه چانه را به پایین یا بالا ببرد، سعی می کند گودی گردن را کم کند.به این ترتیب گودی کاهش می یابد و سر در وضعیت طبیعی قرار می گیرد.

تمرین ششم

برای تقویت عضلات جلوی گردن که در حرکت خم کردن مهره های گردنی نقش دارند و ثبات دهنده قسمت جلویی گردن نیز محسوب می شوند، فرد دست خود را روی پیشانی قرار می دهد و سعی می کند که سر را به سمت عقب حرکت دهد. در این حال فرد از طرف دیگر سعی می کند سر را به سمت جلو جابه جا کند، به هر حال، مقاومت اعمال می شود و عضلات قسمت جلوی گردن منقبض می شوند؛ ولی حرکتی صورت نمی گیرد.

ورزش هفتم درمان گردن به جلو

برای انجام این حرکت درمانی، دو انگشت را در قسمت جلویی چانه قرار دهید، سپس به آرامی سر را به عقب بکشید، این ار با کمک انگشتان دست انجام می‌شود، ۵ ثانیه در این وضعیت بمانید، به موقعیت شروع برگردید و سپس حرکت را تکرار کنید.

برای اجرای این تمرین درمانی به پشت دراز بکشید، زانوها را خم کنید و کف روی زمین باشد. صورت  به سمت سقف باشد، سپس سر را به آرامی و بدون حرکت دادن گردن، به جلو ببرید، فرض کنید که با بینی یک کمان می‌کشید، در ادامه به آرامی به موقعیت شروع برگردید، این تمرین را می‌توانید ۱۰ بار در روز تکرار کنید.

در پایان لازم به ذکر است فرد باید به نحوه قرار گیری بدن در وضعیت های صحیح توجه کند. در این خصوص می توانید مطلب شیوه صحیح نشستن، ایستادن و راه رفتن و همچنین شیوه صحیح  نشستن پشت کامپیوتر را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا