کراتین و چربی سوزی ؛ نقش کراتین در چربی سوزی چیست؟

کراتین اغلب به عنوان یک مکمل عضله ساز و توسعه دهنده کیفیت اجرا مورد توجه واقع شده است. اما آیا کراتین و چربی سوزی ارتباطی باهم دارند و می‌تواند برای افرادی که می‌خواهند کاهش چربی داشته باشند، مفید باشد؟ با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

کراتین و چربی سوزی ؛ نقش کراتین در چربی سوزی چیست؟

ضمنا این را هم باید بگوییم که هزاران مقاله و مطلب علمی در مورد این مکمل محبوب نوشته شده است. ما در این مقاله از آنچه که احتمالا هرگز در موردش نشنیده‌اید صحبت خواهیم کرد کراتین مکمل عالی همراه با رژیم غذایست که بطور غیر مستقیم سبب رشد عضله و افزایش چربی سوزی ( کراتین و چربی سوزی ) می‌شود به شرطی که هدف تمرکز بر سوخت چربی‌ها باشد.

فوایدی که شما احتمالاً از کراتین انتظار دارید:

  • افزایش قدرت و توسعه توان
  • به طور خاص، افزایش استقامت عضلانی و کاهش خستگی شدید
  • ریکاوری بهتر و هیدراسیون مجدد پس از تمرین

 

حتی می‌تواند اثربخشی جذب و مصرف کربوهیدرات‌ها را تسریع کند اما با این حال، آیا هر یک از این فواید کراتین را به یک مکمل موثر رژیم غذایی تبدیل می‌کند؟ خب، به نوعی بله

این تاثیرات مثبت مبتنی بر میزان تمرین و تلاشی که می‌کنید حاصل می‌شوند یعنی در واقع نتیجه افزایش یا کاهش وزن نیستند. به هر حال، قوی‌تر بودن خوب است، چه در دوره کات باشید یا چه قصد افزایش توده خالص عضلانی داشته باشید. وقتی که رژیم غذایی دارید، ممکن است از لحاظ تغذیه‌ای نقاط ضعفی را تجربه کنید، بنابراین مصرف کراتین برای افزایش قدرت و جبران آن نقاط ضعف، محل خوبی برای شروع است.

کراتین و چربی سوزی – عوامل اثر گذار بر چربی سوزی کراتین

به طور کلی وقتی صحبت از کراتین و چربی سوزی می‌شود، بدین معنی نیست که کراتین یک مکمل چربی سوز است، بلکه کراتین به وسیله نتایجی که دارد می‌تواند در دوره فعالیت ورزشی شما که به منظور افزایش عضله سازی و کاهش چربی بدن انجام می‌شود، موثر واقع شود.

در واقع کراتین به شما این امکان را می‌دهد با شدت بیشتری ورزش کنید. ورزش شدیدتر منجر به مصرف انرژی بیشتر می‌شود. بنابراین ، کراتین برای کاهش وزن به شما کمک می‌کند تا تمرینات سخت تری داشته باشید. افزایش سطح تستوسترون نیز از جمله موارد قابل توجه است چرا که نقش تستوسترون در چربی سوزی و عضله سازی بالا است.

۱. مبارزه با کمبود

در زمان رژیم گرفتن، خود به خود در معرض کمبود مواد مغذی قرار خواهید گرفت. رژیم غذایی دریافتی از غذاهای غنی از کراتین (مانند گوشت قرمز) مطمئنا کاهش می‌یابد و در معرض خطر کمبود نسبت به سطوح ضروری قرار می‌گیرید. هرچه کالری بیشتری را کم کنید، احتمال کمبود دریافت بهینه کراتین در شما بیشتر می‌شود.

همچنین مشخص شده که مکمل کراتین ضد کاتابولیک است، نیتروژن عضلانی را متعادل می‌سازد و تجزیه بافت عضلانی را در فرآیندهای جایگزینی و ترمیمی کاهش می‌دهد. ئبه طور فعال درایو بسیاری از واحدهای عصبی عضلانی را افزایش می‌دهد. اگر نگران از دست دادن عضله در دوره کات هستید، مکمل دهی درکنار رژیم غذایی یک روش عالی برای محافظت و بهبود سلامت می‌باشد.

۲. بهبود ریکاوری از تمرین

بهبود در این زمینه حتی از اهمیت بیشتری نیز برخوردار است؛ می‌دانیم که کراتین یکی از عوامل اصلی در متابولیسم پس از تمرین، سنتز پروتئین عضله و سایر فرایندهای رشد می‌باشد. زمانی که سعی می‌کنید تا میزان کالری‌تان را متعادل سازید، یک اثر غیر مستقیم دیگر در کاهش عضله ایجاد کرده‌اید پس باید اطمینان حاصل کنید که تغذیه شما اهداف عملکردی‌تان را در تمرین تضعیف نمی‌کند.

هر آنچه در مورد تمرین کردن می‌دانیم به این نکته اشاره دارد که ریکاوری مهمترین جز تمرین است در حالی که دائما دست کم گرفته می‌شود. اگر کراتین بتواند فرآیند ریکاوری را بهینه سازد، که به نظر می‌رسد همه یافته‌ها در جهت تایید آن هستند، قطعاً ارزش سرمایه‌گذاری را دارد.

بگذارید به شما بگوییم وقتی از کراتین و چربی سوزی حرف میزنیم، کراتین مستقیما به شما در ساخت عضله و چربی سوزی کمک نمی‌کند، بلکه بطور غیر مستقیم می‌توانید باعث شود وزن و چربی بیشتری کم کنید. در طول تمرینات، عضلات برای ایجاد نیرو علیه مقاومت یا انجام تمرین کاردیو نیاز به انرژی دارد و انرژی مصرف شده در حین فعالیت توسط ATP (آدنوزین‌تری فسفات) تأمین می‌شود که منبع اصلی انرژی در طول تمرینات شماست.

هنگامی که انرژی شما تخلیه می‌شود و انرژی بیشتری برای انجام چند تکرار و ست دیگر ندارید، اینجا جایی است که مکمل کراتین می‌تواند با تأمین منبع فوری ATP به سلولهای عضلانی شما برای انجام تکرارها و ست‌های بیشتر، نقش اصلی را داشته باشد. هرچه انرژی شما بیشتر باشد، تکرارهای بیشتری نیز می‌توانید انجام دهید، انقباضات عضلانی بیشتری ایجاد کنید و این به طور غیر مستقیم در افزایش عضله کمک می‌کند.

کراتین برای سلامتی

فراتر از تاثیرات مثبت مصرف کراتین، شما همچنان می‌خواهید رژیم غذایی‌تان را برای داشتن سلامت و تندرستی به صورت درازمدت حفظ کنید. امیدواریم به این جمله توجه داشته باشید که آنچه که در زمان عضله سازی به بهترین وجه سبب حفظ و رشد بیشتر عضله می‌شود، در زمان نبود بهترین است.

این مکمل به عنوان یک ترکیب عضلانی و قدرتی شهرت دارد، اما کراتین بجز اسمش یک ویتامین است: دارای اثرات محافظتی از قلب و اعصاب می‌باشد و همچنین یکی از موثرترین و مهمترین اثرات آنتی اکسیدانی هر مکمل در بازار است.

بطور خلاصه:

فوایدی برای داشتن قلبی سالم: مکمل کراتین باعث افزایش سطح انرژی سلول‌های میوکارد و اندوتلیال، سلامت شریانی و بهبود علائم خطر ایسکمی / تصلب شرایین می‌شود. به زبان ساده، می‌توانید قلبی سالمی داشته باشید.

تسریع رشد و محافظت از نورون ها: محافظت از سلول‌های عصبی امری نیست که ما به طور معمول بخاطرش کراتین مصرف کنیم، اما در توسعه عصبی و رشد نورونی بسیار ضروریست است و کمبود آن یک مشکل جدی محسوب می‌شود. بنابراین مصرف مکمل یک انتخاب عالی است – به خصوص از آنجا که کمبود انرژی و کاهش متابولیسم کربوهیدرات از عوامل اصلی در بیمارهای دژنراتیو (ازبین رفتن نورون‌های مغزی) هستند.

انرژی سلولی اصل ماجراست: مکمل قطعا سطح انرژی سلولی را افزایش می‌دهد و خطر مرگ و تخریب سلولی را کاهش می‌دهد به بیان ساده، سلول‌های سالم به معنای یک انسان سالم هستند.

اینها نمونه‌هایی از هزاران فوایدی است که مکمل کراتین می‌تواند برای سلامتی داشته باشد، اما لازم به تاکید است چون این موضوع که کراتین یک مکمل تک-بعدی است را نقض می‌کند. کاملا مشخص است که کراتین فراتر از یک مکمل رشد دهنده عضلانی است.

سخن پایانی کراتین و چربی سوزی

در حالی که بسیاری از مکمل‌ها برای بسیاری از افراد فرعی و اضافه می‌باشند، کراتین یکی از موثرترین اما کم مصرف‌ترین مکمل‌های موجود در بازار است. به این معنا که شاید هنوز افراد به ارزش واقعی آن پی نبرده اند.

استفاده از کراتین به عنوان مکمل عضله سازی راهی عالی برای افزایش و گسترش تاثیرات مثبت حاصل از تمرینات می‌باشد، اما فواید شگفت‌انگیز مکمل را پنهان می‌سازد. این مکمل موضوع هزاران مطالعه است که فواید مثبت آن را بطور گسترده‌ای از طریق تعامل با سایر سیستم‌ها نشان می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا