۹ تا از فواید و خواص شگفت انگیز پودر کاری

پودر کاری ترکیبی از ادویه‌جات با رنگ طلایی و طعم پیچیده است. پودر کاری را می‌توان از انواع مختلفی از ادویه‌جات که معمولا شامل زردچوبه، گشنیز، زیره، شنبلیله و فلفل چیلی می‌شود، تهیه کرد. سایر افزودنی‌های پودر کاری شامل زنجبیل، فلفل سیاه، دانه خردل، برگ‌های کاری و دانه رازیانه می‌شود‌. با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

۹ تا از فواید و خواص شگفت انگیز پودر کاری

این پودر به دلیل وجود بسیاری از ادویه‌جات سالم در آن مزایای زیادی برای سلامتی دارد. در اینجا به ۹ خاصیت شگفت انگیز پودر کاری اشاره می‌کنیم در ادامه با ما همراه باشید.

پودر کاری خاصیت ضد التهابی قوی دارد‌

از آنجایی که پودر کاری سرشار از ادویه‌جاتی نظیر زردچوبه، گشنیز و فلفل چیلی است، تعجبی ندارد که مزایای ضد التهابی داشته باشد. زردچوبه که یکی از اصلی‌ترین ادویه‌های موجود در پودر کاری است، حاوی رنگدانه‌ای به نام کورکومین است. کورکومین به‌ توانایی در مبارزه با التهاب از طریق تنظیم پروتئین‌های التهابی، نظیر اینترلوکین 6 (IL_6) و فاکتور نکروز تومور آلفا (TNF_a) شناخته می‌شود.

در واقع تحقیقات انسانی و حیوانی نشان داده‌اند که زردچوبه و کورکومین به تنهایی، علائم بیماری‌های التهابی نظیر آرتریت روماتوئید، استئوآرتریت و بیماری‌های التهابی روده را تسکین می‌دهند. سایر ادویه‌جات که معمولا در این پودر وجود دارند، از جمله فلفل چیلی و گشنیز نیز خواص ضد التهابی دارند.

فلفل چیلی حاوی ترکیباتی به نام کپسایسین است که مانند یک نیروی ضد التهابی قوی عمل می‌کند. گشنیز از زمان‌های بسیار قدیم به عنوان یک ماده ضد التهاب در طب سنتی مورد استفاده قرار گرفته‌است. تحقیقات انجام گرفته بر روی جانوران جونده نشان می‌دهد که گشنیز علائم بیماری‌های التهابی روده را کاهش می‌دهد‌.

پودر کاری سلامت قلب را بهبود می‌بخشد

مصرف پودر کاری به روش‌های مختلف برای سلامت قلب مفید است. برای مثال تحقیقات نشان داده‌اند که ترکیب ادویه‌جات، جریان خون و عملکرد رگ‌های خونی را بهبود بخشیده وخطر بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد.

مطالعه کوچک بر روی ۱۴ مرد نشان داد که خوردن ۱۸۰ گرم از غذایی که حاوی پودر کاری بود، سبب بهبود جریان خون در سرخرگ بازویی، اصلی ترین منبع خون در بازو، شد. دلیل این امر محتوای آنتی اکسیدانی بالای موجود در این پودر است.

مطالعه‌ی انجام گرفته‌ دیگر بر روی بیش از ۱۰۰هزار نفر نشان داد که سطح تری گلیسیرید در افرادی که ۲ الی ۳ بار در ماه تا یک بار در هفته غذای حاوی پودر کاری مصرف می‌کردند، نسبت به افرادی که پودر کاری را کمتر از یک بار در ماه مصرف کردند، به طرز قابل توجهی پایین‌تر بود‌.

علاوه بر این مطالعات انسانی نشان داده‌اند که مکمل‌های زردچوبه و کورکومین سطح کلسترول را در انسان‌ها کاهش می‌دهد؛ هر چند این نتایج ناشی از مصرف دوز بالایی از این مکمل‌ها است و این میزان بیش از مقدار پودر کاری مصرفی در غذاها می‌باشد.

علاوه بر این برخی تحقیقات نشان داده‌اند که مصرف این پودر، تاثیرات مطلوبی بر سطح فشار خون دارد. هرچند به تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است. به دلیل اینکه سطح بالای فشار خون، تری گلیسیرید و کلسترول عوامل خطر بیماری‌های قلبی هستند، مصرف پودر کاری به بهبود سلامت قلب کمک می‌کند.

پودر کاری اثرات ضد سرطانی دارد

بسیاری از ادویه‌های موجود در پودر کاری خواص ضد سرطانی دارند. بسیاری از مطالعات به این نتیجه رسیده‌اند که زردچوبه به طور ویژه با برخی سلول‌های سرطانی مبارزه می‌کند‌.

کورکومین، ترکیب اصلی فعال در زردچوبه، خواص ضد سرطانی دارد. این ترکیب مرگ سلول‌های سرطانی را القا کرده و از طریق سرکوب مسیر‌های خاص سیگنال‌ها در بدن، از گسترش سلول‌های سرطانی پیشگیری می‌کند.

بر اساس گزارشات تحقیقات حیوانی و آزمایشگاهی، کورکومین با سرطان‌های مختلفی از جمله سرطان پروستات، سرطان سینه و سرطان‌های روده بزرگ و مغز مبارزه می‌کند.

مطالعات انسانی نیز نتایج امیدبخشی در این زمینه داشته‌اند. به طور مثال یک مطالعه بر روی ۱۲۶ فرد مبتلا به سرطان روده بزرگ نشان داد که مصرف روزانه مکمل‌های حاوی ۱۰۸۰ گرم کورکومین به مدت ۳۰ روز، مرگ سلول‌های سرطانی را افزایش و التهاب را کاهش داد. تحقیقات دیگر به طور مشابه نشان داده‌اند که سایر ادویه‌های موجود در این پودر، از جمله فلفل چیلی، گشنیز و زیره نیز اثرات ضد سرطانی قوی دارند.

پودر کاری حاوی آنتی اکسیدان‌های قوی است

آنتی اکسیدان‌ها ترکیباتی هستند که به پیشگیری از آسیب‌ سلولی ناشی از مولکول‌های دوباره فعال شده به نام رادیکال‌های آزاد کمک می‌کنند. وجود بیش از حد رادیکال‌های آزاد در بدن می‌تواند منجر به استرس اکسیداتیو شود، که وضعیتی است که با بیماری‌های مزمن نظیر بیماری قلبی، سرطان و انحطاط ذهنی در ارتباط است.

خوردن غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان می‌تواند تاثیرات استرس اکسیداتیو را کاهش و خطر ابتلا به بیماری‌ها را پایین بیاورد. پودرکاری حاوی آنتی اکسیدان‌های فراوانی نظیر کورکومین، کوئرسین، پین، لوتئین، زاکسانتین و کامینال است.

یک مطالعه کوچک بر روی ۱۷ مرد نشان داد که خوردن وعده‌های غذایی حاوی ۶ تا ۱۲ گرم پودر کاری، در مقایسه با وعده‌های غذایی فاقد پودرکاری به طرز چشمگیری آلانتوئین، نشانگر استرس اکسیداتیو، را کاهش می‌دهند‌. بنابراین افزودن پودر کاری سرشار از آنتی اکسیدان به وعده‌های غذایی، به کاهش استرس اکسیداتیو و خطر بیماری‌ها کمک می‌کند.

به کاهش سطح قند خون کمک می‌کند

مطالعه انجام گرفته بر روی بیش از صد هزار نفر نشان داد که سطح قند خون افرادی که مقدار متوسطی از این پودر مصرف می‌کردند، نبست به افرادی که پودرکاری کمتری مصرف می‌کردند، به طرز چشمگیری پایین‌تر بود.

سلامت مغز را بهبود می‌بخشد

مطالعات انسانی و حیوانی نشان داده‌اند که کورکومین، به طرز چشمیگری نشانگرهای انحطاط روانی را بهبود داده و خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش می‌دهد‌.

احساس سیری را افزایش می‌دهد

در یک مطالعه، مردانی که وعده‌های غذایی حاوی ۶ تا ۱۲ گرم پودرکاری مصرف کردند، کاهش چشمگیر گرسنگی و تمایل به خوردن را گزارش کردند.

خواص ضد قارچی و ضد باکتریایی دارد

این پودر حاوی گشنیز و زیره است، که خواص ضد قارچی و ضد باکتریایی دارند.

سلامت گوارش را بهبود می‌بخشد

مطالعات در حیوانات جونده نشان داده‌اند که کورکومین به سیستم گوارشی کمک می‌کند به درستی کار کند، همچنین علائم اختلالات گوارشی را تسکین می‌دهد. هرچند به تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است.

به یاد داشته باشید که این مزایا بیشتر مربوط به ترکیبات مفرد پودرکاری و نه ترکیب ادویه‌جات موجود در آن است. به تحقیقات بیشتری درباره تاثیر این پودر بر بهبود سلامت نیاز است.

چگونه پودر کاری را به رژیم غذایی خود اضافه کنیم؟

به دلیل اینکه پودر کاری حاوی ترکیب مختلفی از ادویه‌جات است، می‌توان از آن در غذاهای مختلفی استفاده کرد‌. پودر کاری طعم منحصر به فرد و گرمی دارد که باتوجه به ادویه‌جات مورد استفاده در آن، می‌تواند طعم شیرین و ترشی به خود بگیرد.

به یاد داشته باشید که دستورالعمل مشخصی برای تهیه این پودر وجود ندارد و ادویه‌جات مورد استفاده در آن متفاوت هستند. برخی انواع این پودر به دلیل فلفل تند موجود در آن، تند هستند؛ در حالی‌که سایر انواع آن طعم ملایمی دارند.

هنگامی که پودر کاری متناسب با ذائقه‌تان را پیدا کردید، آن را به وعده‌های غذایی خود نظیر ماریناد، سالاد سیب زمینی، کباب، خورش و سوپ اضافه کنید. می‌توانید از پودر کاری برای طعم دادن به هرچیزی، از سبزیجات تا تخم مرغ استفاده کنید. به یاد داشته باشید که به دلیل اینکه پودر کاری معمولا حاوی زردچوبه است، به غذا رنگ طلایی می‌دهد.

نکته پایانی

ترکیب ادویه‌جات مختلف در این پودر، آن را تبدیل به یک ادویه مغذی با فواید بسیار می‌کند. این پودر سرشار از ترکیبات ضد التهابی است و مصرف آن به کاهش استرس اکسیداتیو، بهبود سلامت قلب و سطح قند خون کمک می‌کند. برای بهره‌گیری از خواص این ادویه مفید، آن را به غذاهای خود اضافه کنید و از طعم و خواص آن لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا