همه چیز در مورد چربی زیر پوستی

چربی زیر پوستی در داخلی‌ترین لایه پوست در سطحی از پوست که هیپودرم نامیده می‌شود (سطح لغزنده بافت‌های همبند) است. این داخلی‌ترین لایه پوست که به عنوان هیپودرم نیز شناخته می‌شود، به تنظیم دمای بدن کمک می‌کند و دارای عروق خونی فراوان و اعصاب است. با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

همه چیز در مورد چربی زیر پوستی

چربی زیر پوستی در بدن

چربی زیر پوست در بدن در زیر سطح پوست و بالای عضله قرار دارد. مردان و زنان دارای توزیع متفاوتی از چربی زیر پوستی هستند، به طوری که در زنان چربی زیر پوستی بیشتر در ناحیه باسن و ران تجمع یافته است. حدود ۹۰ درصد چربی بدن در بیشتر مردم از نوع چربی زیر جلدی است.

میزان چربی زیر پوستی به ژنتیک و سبک زندگی هر فرد بستگی دارد و منحصر به هر شخص می‌باشد. رژیم غذایی و ورزش نقش اساسی در کنترل تعدیل میزان چربی زیر جلدی شما دارد.

چربی زیر پوستی در مقابل چربی احشایی

بافت چربی احشایی نوع دیگر چربی در بدن می‌باشد که در اطراف بافت‌ها و ارگان‌های داخلی شما وجود دارد. این نوع چربی از نظر افزایش خطرات تهدید کننده سلامتی جمعیت ناشی از انباشت بیش از حد در نواحی مختلف بخصوص در ناحیه شکم، خطرناک‌تر از چربی زیر پوستی در نظر گرفته می‌شود.

هر دو نوع چربی بدن با خطر بالاتر بیماری قلبی متابولیک در ارتباط مستقیم و تنگاتنگی هستند. با این حال، تحقیقات نشان داده است که چربی احشایی بیشتر با عوامل خطر متابولیک، مقاومت به انسولین، التهاب و مرگ و میر به طور کلی در ارتباط است.

شما می‌توانید چربی اضافی احشایی را به همان روشی که چربی زیر پوست را کاهش می‌دهید کمتر کنید: با یک رژیم غذایی سالم، ورزش و سطح استرس کنترل شده و در آخر خواب کافی.

نقش چربی زیر پوستی

چربی زیر جلدی چند نقش اساسی در بدن ایفا می‌کند.

ذخیره انرژی: انرژی را به شکل لیپید برای استفاده بعدی بدن ذخیره می‌کند و از عضلات شما در برابر آسیب‌های ناشی از ضربه‌ها و فشارهای احتمالی محافظت می‌کند. اعصاب و عروق خونی از این لایه چربی داخلی برای گسترش درلابه لای عضلات‌های شما و سایر لایه‌های پوست استفاده می‌کنند.

بخشی از ساختار پوست: علاوه بر این، به عنوان بخشی از داخلی‌ترین لایه پوست (هیپودرم)، این لایه چربی لایه میانی پوست (اپیدرم) را نیز به یکدیگر متصل می‌کند. پیوند بین عضلات و استخوان‌های شما.

ممکن است التهاب را کاهش دهد: تحقیقات نشان داده است که چربی زیر پوستی نقش محافظتی در بدن در ارتباط با سیستم غدد درون ریز و التهاب ایفا کند. جز سازنده استروژن و سایر هورمون‌های تشکیل شده از چربی نیز می‌باشد.

با این حال، خطرات تجمع بیش از حد چربی زیر پوستی و چربی احشایی، از جمله مقاومت به انسولین، استئاتوز کبدی، سندرم متابولیک و فشار خون بالا می‌باشد.

چه چیزی باعث افزایش چربی زیر پوستی می‌شود؟

همه انسان‌ها با چربی زیر پوستی متولد می‌شوند. اما میزان چربی زیر پوست شما به عوامل مختلفی بستگی دارد، مانند:

ژنتیک: ژنتیک شما در تعیین محل و میزان چربی زیر پوستی شما در نواحی خاصی از بدن نقش دارد. اینکه ژنتیک دقیقا چقدر نقش دارد هنوز در دست تحقیق است.

سطوح فعالیت بدنی شما: کم تحرک بودن با درصد ذخیره چربی زیر پوستی بیشتر در بدن مرتبط است، یعنی به دلیل میزان کالری اضافه‌ای که به جای مصرف و تامین انرژی فعالیت‌های بدنی، ذخیره می‌شود.

تغذیه: مصرف کالری بیشتر از مقدار مورد نیاز برای تامین سطح فعالیت روزانه می‌تواند منجر به افزایش چربی زیر پوستی بصورت مضاعف شود. علاوه بر این، غذاهای بسیار فرآوری شده با مقادیر زیاد شکر و نمک می‌توانند به طور بالقوه باعث چاقی بیشتر ناحیه شکمی، همچنین چربی زیر پوستی شوند.

مقاومت به انسولین یا دیابت: اختلالات متابولیک می‌تواند باعث ذخیره چربی اضافی شود و کاهش چربی را به میزان بیشتری با چالش مواجه کند.

پیری: بالارفتن سن، به ویژه در زنان، می‌تواند منجر به کاهش چربی زیر پوستی اما افزایش چربی احشایی شود.

وضعیت هورمونی: کورتیزول بیش از حد به عنوان یک هورمون استرس، می‌تواند منجر به ذخیره چربی زیر پوستی شود. هورمون لپتین میزان احساس گرسنگی را در بدن شما کنترل می‌کند و می‌تواند بر افزایش وزن تأثیر بگذارد.

سطح مطلوب و سالم چربی زیر پوستی

ممکن است بخواهید بدانید چربی زیر پوستی شما در حالت طبیعی و وضعیت سالم قرار دارد یا خیر؛ با استفاده از چند روش مختلف اندازه گیری میزان درصد چربی زیر پوستی و محاسبه آن می‌توانید تخمین معقولی از داشتن سطح مطلوب و سالم چربی زیر پوستی داشته باشید:

روش DeXA (سنجشگر جذب اشعه ایکس بوسیله پرتو دوگانه) توسط پزشک انجام می‌شود. با این روش میزان توده چربی و توده‌های غیر چربی و سایر ترکیبات بدنی اندازه گیری می‌شود. داخل پرانتز باید بدانید که (درصد چربی‌های بدن از تقسیم کل توده چربی بر کل چربی بدن و ضرب عدد حاصل در ۱۰۰ به دست می‌آید.)

روش وزن کشی هیدرواستاتیک در زیر آب که میزان چربی در آزمایشگاه آزمایش می‌شود.

روش BIA (روش تحلیل آمپدانس بیوالکتریکی) در بسیاری از مقیاس‌های خانگی موجود است که وزن، درصد چربی بدن و وزن و اعداد دیگر را ارائه می‌دهد. این روش ممکن است دقیق‌ترین روش نباشد.

روش اندازه گیری با کولیس پوستی یا کالیپر: بافت چربی را در نواحی خاصی از بدن شما با دو انگشت فشار داده و در محل بیرون آمدگی پوست کالیپر را قرار داده تا سطح چربی بدن شما را اندازه گیری کنند. این روش اگر به بهترین وجه توسط یک پزشک ماهر انجام می‌شود دقیق‌ترین نتایج را بدست می‌دهد.

همچنین می‌توانید به عنوان روش آخر اندازه دور کمر خود را اندازه بگیرید. دور کمر بیش از ۳۵ اینچ ۱۰۵ سانتی متر در زنان و بیش از ۴۰ اینچ ۱۲۰ سانتی متر در مردان حد بالا و خطر در نظر گرفته می‌شود و با چندین عارضه تهدید کننده سلامتی از جمله دیابت نوع ۲ و بیماری قلبی مرتبط است.

مقایسه دور محیط کمر به باسن نیز تصویر شفاف و مشخص‌تری را از میزان سلامت شما در ارتباط با فرم بدنی و توزیع چربی زیر پوستی در نواحی مختلف فراهم می‌آورد.

چطور درصد چربی زیرپوستی را کنترل کنیم؟

بهترین روش برای کنترل سطح چربی زیرپوستی در بدن برای حفظ سلامتی، تمرین عادات سبک زندگی ایده آل و صحیح مانند داشتن فعالیت بدنی پیوسته و منظم و رعایت یک رژیم غذایی مغذی و متعادل می‌باشد.

اگر شما یا با مشورت با یک پزشک متخصص تشخیص داده‌اید که لازم است تا سطح چربی خود را کاهش دهید، باید عادات سبک زندگی‌تان را بررسی کنید، از جمله الگوهای غذا خوردن، خواب، سطح استرس و فعالیت بدنی.

به توصیه دپارتمان کشاورزی و تغذیه آمریکا USDA حداقل ۱۵۰ تا ۳۰۰ دقیقه در هفته فعالیت بدنی با شدت متوسط یا ۷۵ تا ۱۵۰ دقیقه در هفته فعالیت بدنی هوازی با شدت بالا یا ترکیبی از این دو در هفته داشته باشید. انجام تمرینات قدرتی کل بدن نیز دو تا سه بار در هفته توصیه می‌شود. ممکن است برای کاهش وزن به ورزش‌های اضافی نیاز باشد، اما نیازهای تمرینی هر فردی متفاوت است.

پایبندی به یک برنامه تمرینی منظم ورزشی مطمئناً به حفظ درصد چربی بدن در سطوح سالم کمک زیادی می‌کند. در حالی که عادات سبک زندگی سالم مانند فعالیت بدنی مداوم و خواب کافی برای حفظ سطح چربی سالم اهمیت دارند، ممکن است کاهش کالری برای پایین آوردن سطوح چربی نیز ضروری باشد. در برخی از افراد این مورد وجود دارد.

کلام پایانی
چربی زیر پوستی نوعی از چربی در داخل بدن می‌باشد که بدن به علت وظایف مختلف متعددی از جمله تنظیم دما و تولید هورمون به آن نیاز دارد. با این حال، چربی زیر پوستی بیش از حد زیاد ذخیره شده در نواحی مختلف، به ویژه در ناحیه شکم، می‌تواند منجر به خطراتی شود که سلامتی را بطور بلقوه تهدید کند.

حفظ سطح مطلوب چربی بدن در محدوده سالم از طریق رعایت رژیم غذایی مناسب و ورزش منظم و پیوسته، کلید سالم زیستن بخصوص در ایام سالمندی می‌باشد. اگر در مورد سلامتی‌تان یا سطح چربی بدن خود نگران هستید با یک پزشک متخصص تغذیه یا مربی شخصی متخصص در حرفه خود مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا