مصرف روزانه آبمیوه مفید است یا مضر؟

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که نوشیدن آبمیوه برایشان مفید است اما نوشیدنی مضراتی دارد که باید به آن توجه کرد. هنگامی که تأثیر جزء به جزء رفتار‌ها، اعمال و عادات رایج در زندگی روزمره خود را بررسی می‌کنید، واقعاً چه اتفاقی در بدن شما می‌افتد؟ بسیاری از مردم با این عقیده بزرگ شده‌اند که آبمیوه‌هایی مانند آب پرتقال یا آب سیب، یک رژیم غذایی سالم هستند. با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

مصرف روزانه آبمیوه مفید است یا مضر؟

به هر حال، زمانی وجود داشت بعید بود تبلیغات صبحانه‌ای را ببینید که در آن یک لیوان آب میوه به عنوان بخشی از «صبحانه مغذی» وجود نداشته باشد. با اینکه آبمیوه برخی از ویتامین‌ها و مواد معدنی بدن را تأمین می‌کنند، اما دارای اشکالاتی هستند که با ظاهر فریبنده نشان سلامت پوشانده شده‌اند.

اما این موضوع به معنای حذف کامل آبمیوه از رژیم غذاییتان نیست، طبق دستورالعمل‌های رژیم غذایی ۲۰۲۰_۲۰۲۵ آمریکایی‌ها، آبمیوه‌های صددرصد طبیعی بدون قند می‌تواند بخشی از یک رژیم غذایی سالم باشد. با این حال، تمامی فوایدی که در یک تکه میوه است، در آب میوه موجود نمی‌باشد.

با اینکه وزارت کشاورزی ایالت متحده امریکا، مصرف ۱ فنجان آبمیوه را معادل ۱ فنجان میوه توصیه شده روزانه شما در نظر می‌گیرد، اما خاطر نشان می‌کند که مصرف خود میوه فواید بیشتری دارد. از جمله این فواید می‌توان به تأمین فیبر مورد نیاز رژیم غذایی اشاره کرد که می‌تواند به کاهش سطح کلسترول و کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی کمک کند.

زمانی که بیش از حد آب میوه می‌نوشید، باید انتظار افزایش شدید قند را داشته باشید. الکساندر سالسدو متخصص تغذیه در دانشگاه کالیفرنیا بیان می‌کند که با نوشیدن آبمیوه نه تنها قند‌های طبیعی میوه بلکه قند‌های اضافه شده به آب میوه سریعاً جذب بدن می‌شوند. به نقل از بهداشت سن دیگو  این جذب سریع انرژی منجر به افزایش قند خون می‌شود.

لوزالمعده شما هورمونی به نام انسولین تولید می‌کند که به طور مداوم در جریان خون منتشر می‌شود. طبق مطالعه دانشگاه کالیفرنیا سان فرانسیسکو (UCSF)، وظیفه انسولین خارج کردن قند از جریان خون و رساندن آن به سلول‌های ماهیچه‌ای، چربی و کبد می‌باشد تا در آینده برای استفاده ذخیره شود. بدن شما به دقت سطوح انسولین را در جریان خون کالیبره می‌کند و زمانی که سطح انسولین پایینی دارید، قند دوباره به جریان خون آزاد می‌شود.

براساس مطالعات دانشگاه کالیفرنیا، سان فرانسیسکو، دیابت نوع ۲، پیشرفتی از سطح قند خون طبیعی به پیش دیابت و در نهایت تشخیص دیابت آشکار می‌باشد. هر یک از این مراحل با سطح قند خون تعریف می‌شود. پیش دیابت و دیابت زمانی رخ می‌دهند که لوزالمعده نتواند انسولین کافی برای متعادل کردن قند خون تولید کند.

بیمارانی که دیابت دارند یا مشکلاتی در کنترل سطح قند خون خود دارند، شاهد افزایش قند خون با مصرف آب میوه خواهند بود. مصرف زیاد آبمیوه می‌تواند باعث تأثیرات منفی در کنترل قند خون در افراد مبتلا به دیابت و بیمارانی که از دارو‌های استروئیدی استفاده می‌کنند داشته باشد.

براساس انتشارات سلامت هاروارد، یک عدد شاخص گلیسمی بر اساس میزان افزایش آهسته یا سریع سطح گلوکز خون، به غذا‌ها اختصاص داده می‌شود. افراد مبتلا به پیش دیابت یا دیابت باید روی غذا‌های با شاخص گلیسمی پایین تمرکز کنند.

افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ نمی‌توانند انسولین کافی تولید کنند و افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ به انسولین مقاوم هستند. در هر دو نوع دیابت، غذا‌های با گلیسمی بالا می‌توانند منجر به افزایش سطح قند خون شوند.

در دانشگاه ایالتی اورگان، آب سیب دارای شاخص گلیسمی ۴۴ و آب پرتقال دارای شاخص گلیسمی ۵۰ است که فقط کمی کمتر از نوشابه که دارای شاخص گلیسمی ۶۳ است، می‌باشد. بر این اساس عسل دارای شاخص گلیسمی ۶۱ است.

در مقایسه با آب میوه، یک سیب خام کامل دارای شاخص گلیسمی ۳۹ و یک پرتقال خام کامل دارای شاخص گلیسمی ۴۰ است. افرادی که مبتلا به دیابت یا پیش دیابت هستند باید از نوشیدن آب میوه خودداری کنند، زیرا باعث افزایش قند خون می‌شود که در نتیجه منجر به مقاومت به انسولین می‌شود. میوه‌ها را به‌جای نوشیدن به‌صورت آبمیوه، به‌صورت کامل مصرف کنید.

آبمیوه به طور سنتی به دلیل فواید آن مورد توجه قرار گرفته است و علیرغم تأثیر آن بر قند خون، هنوز هم مورد توجه است. آب میوه می‌تواند برخی از فواید سلامتی از جمله انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی را ارائه دهد. آبمیوه‌هایی مانند آب پرتقال و آب سیب حاوی ویتأمین C هستند که به جذب آهن، کاهش التهاب و تقویت ایمنی کمک می‌کند. برخی آب میوه‌ها نیز با کلسیم و آهن غنی شده‌اند که به جریان خون و تراکم مواد معدنی استخوان کمک می‌کند.

اگر آب میوه را به عنوان جایگزینی برای میوه‌های کامل می‌نوشید، فیبر میوه را که یکی از مواد مغذی لازم برای سلامتی می‌باشد را از دست خواهید داد. آبمیوه پرتقال معمولی، مثل برداشتن ۴ تا ۵ پرتقال، فشار دادن کامل آب آن و دور انداختن فیبر آن است، چرا که ۱ فنجان آب پرتقال حاوی ۰. ۵ فیبر است در حالیکه یک پرتقال کامل حاوی ۴. ۴ گرم فیبر است.

به طور مشابه، یک فنجان آب سیب حاوی ۰. ۵ گرم فیبر است، اما یک سیب بزرگ حاوی ۵. ۴ گرم فیبر است. فیبر نقش مهمی در یک رژیم غذایی سالم ایفا می‌کند و سطح کلسترول را کاهش می‌دهد، حرکات روده را عادی می‌کند، سلامت روده را حفظ می‌کند، به شما در حفظ وزن سالم کمک می‌کند و به کنترل سطح قند خون کمک می‌کند.
طبق گفته کلینیک مایو، میوه‌های کامل مانند سیب و پرتقال حاوی نوعی فیبر به نام فیبر محلول هستند که ممکن است سطح کلسترول خون را کاهش داده و سطح قند خون را بهبود بخشد. فیبر محلول همچنین می‌تواند گاز و نفخ را کاهش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا