مکمل دی ایندولیل متیل (DIM) چیست؟ یک بوستر تستوسترون حرفه‌ای

سلامت هورمون‌ها در تنظیم متعادل آن‌هاست که نقش اساسی در وضعیت سلامت عمومی بویژه در عملکرد ارگانهای مختلف در ارتباط با یکدیگر، افزایش قوای بدنی، تحریک رشد عضلانی، بهبود متابولیسم طبیعی بدن به عنوان یک سیستم کامل دارد که نهایتا به اجرای مناسب فعالیت‌های بدنی مختلف منجر خواهد شد. با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

مکمل دی ایندولیل متیل (DIM) چیست؟ یک بوستر تستوسترون حرفه‌ای

جمله معروفی وجود دارد که می‌گوید: «اجرای بهتر حاصل عملکرد هورمونی بهتر است.» این حقیقت بویژه در ارتباط با تنظیم متعادل هورمون‌های استروژن و تستوسترون در خانم‌ها و همینطور افزایش هورمون تستوسترون در آقایان مشهود است.

این امر تاثیر قابل توجهی بر روی توده عضلات،  قدرت و فرایند ریکاوری داشته است که در نهایت منتهی به بهبود در اجرای تمرینات ورزشکاران استقامتی زن و مرد می‌شود.

دی ایندولیل متیل DIM اخیرا به بحث داغ پیرامون سلامت هورمونی تبدیل شده است. تحقیقات نشان می‌دهند که DIM نقش مهمی در تنظیم هورمون‌ها ایفا می‌کند که در نهایت بوسیله تنظیم تعادل میان استروژن خوب و بد و افزایش سطوح تستوسترون به بهبود وضعیت سلامت عمومی و تندرستی و تقویت اجرا کمک کند.

مقادیر کمتر از حد ایده‌آل هورمون استروژن می‌تواند به یک کابوس برای زنان به هنگام تمرین در باشگاه مبدل شود. استروژن دقیقا یک هورمون آنابولیک یا به اصطلاح سازنده نیست اما تحقیقات اخیر نشان دهنده تأثیر قابل توجه مثبتی بر روی توده عضلانی و قدرت در زنان ورزشکار استقامتی و همینطور زنان غیر ورزشکار بوده اند، بنابراین سطوح استروژن کمتر از حد مطلوب بویژه متابولیت‌های استروژن خوب می‌تواند یکی از علل اساسی در ضعف و تحلیل عضلانی و همچنین اختلال در اجرای فعالیت‌های بدنی، تمرینات زنان در باشگاه و ریکاوری در آن‌ها باشد.

در این مقاله به شرح جزئیات در ارتباط با دی ایندولیل متیل و چگونگی طریقه مکانیسم عمل و کاربرد، فواید و عوارض جانبی آن و اینکه آیا مصرف دی ایندولیل متیل برای شما مناسب است، خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

دی ایندولیل متیل DIM چیست؟

سبزیجات تیره کلم، مانند کلم بروکلی، گل کلم، ترب، شلغم، کلم پیچ حاوی ترکیبی به نام ایندول-۳-کربونیل هستند که حاصل ترکیب آن با اسید معده ماده‌ای به نام دی ایندولیل متیل یا DIM می‌باشد. با مصرف روزانه ۲ کپسول از مکمل DIM، یک فرد متوسط می‌تواند معادل فواید حاصل از مصرف ۲ پوند (تقریبا ۹۰۰ گرم تا ۱ کیلوگرم) سبزیجات تیره کلم را دریافت کند. این ماده همچنین به عنوان جز مواد تشکیل دهنده مکمل ورزشی به شکل پودر نیز موجود است.

دی ایندولیل متیل چگونه عمل می‌کند؟

برای متابولیزه شدن هورمون استروژن توسط بدن، این هورمون حتما باید با اکسیژن به عنوان بخشی از فرآیند متابولیسم هوازی ترکیب شود. دی ایندولیل متیل به متابولیزه شدن استروژن خوب و کاهش استروژن بدن کمک می‌کند و نیز نسبت استروژن خوب به بد را افزایش می‌دهد.

دلیل تقسیم استروژن خوب به بعد کاربرد آن، محلی است که این هورمون استروئیدی در آن یافت می‌شود و یا مسیری است که توسط آن به وجود می‌آید. به عنوان مثال استروژن خوب با فعالیت آنتی اکسیدانی در غشای سلول‌ها به منظور محافظت و جلوگیری از تخریب سلولی، دفع سلول آسیب دیده و رشد سلولی مورد استفاده قرار می‌گیرد که این خود می‌تواند در تسریع فرآیند ریکاوری موثر باشد.

متابولیت‌های استروژن بد به عنوان عامل ایجاد سرطان یافت می‌شوند و توسط چاقی شیوع پیدا می‌کنند یا استرس بیش از حد و یا استرسور به عنوان عامل تولید کننده «رادیکال‌های آزاد» به بوجود آمدن و افزایش آن‌ها دامن می‌زنند.

متابولیت‌های وابسته به چاقی با نام متابولیت‌های استروژن بد به عنوان عامل خطر اولیه در تومور ایجاد کننده سرطان سینه شناسایی شده است. هورمون استروژن در اصل نیاز به مسیر متابولیکی دارد که مانند مکانیسم عمل DIM آن را متعادل ساخته بنابراین متابولیت‌های استروژن  خوب بیشتری به وجود بیاورد.

علاوه برای حفظ استروژن خوب در بدن DIM  آروماتاز را مهار می‌کند. آروماتاز آنزیمی است که تستسترون را به استروژن تبدیل می‌کند. همچنین DIM با بهینه‌سازی هموئستاز هورمونی بطور طبیعی در متابولیسم بهتر بدن شرکت کرده سبب تقویت متابولیسم هرچه بهتر چربی می‌شود. که این کار سبب می‌شود تا تستسترون آزادانه در کل بدن گردش کند، این یعنی به ساختار پروتئینی عضلات افزوده شده، امکان وقوع رشد عضلانی و افزایش هایپرتروفی را ایجاد کند.

افزایش قدرت، تحریک رشد عضلانی، کمک به هر چه بهتر چربی سوزی، اجرای هرچه بهتر فعالیت‌های بدنی و کمک به ارتقاء عملکرد ورزشی از جمله فواید مصرف این مکمل می‌باشد.

امکان دارد کاهش وزن را افزایش دهد

با توجه به اینکه استروژن نقش اصلی در توزیع چربی بدن ایفا می‌کند، مکمل DIM احتمالا می‌تواند به کاهش وزن کمک کند – اگرچه تاکنون تحقیقات انسانی این اثر را تایید نکرده‌اند و فقط در یافته‌های حاصل از پژوهش‌های مرتبط با حیوانات مشهود بوده است.

در عین حال، تحقیقات مرتبط با موضوع تعادل هورمونی، عدم تعادل استروژن – چه خیلی بیشتر از حد ایده‌آل چه خیلی کمتر از این سطح- و افزایش ریسک خطر چاقی و اضافه وزن را هم در مردان و هم در زنان مرتبط می‌دانند. علاوه بر این، مکمل‌های DIM همانطور که پیش‌تر ذکر شد تجزیه چربی را تحریک کرده و از تشکیل سلول‌های چربی جلوگیری می‌کنند.

در یک پژوهش روی موش‌هایی که غذای پرچرب دریافت می‌کردند، تزریق ۲۳ میلی گرم DIM به ازای هر پوند (۵۰ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن آن‌ها) به طور عمده‌ای سبب کاهش تشکیل سلول‌های چربی جدید شدند. به خاطر بسپارید که تحقیقات انسانی پیرامون آن لازم است.

کیفیت خواب را افزایش می‌دهد

سطوح استروژن بسیار بالا با خواب بی‌کیفیت و کاهش ترشح ملاتونین مرتبط است. همچنین هورمون‌های عضله ساز که به هنگام شب ترشح آن‌ها افزایش می‌یابد. ملاتونین هورمونی است که می‌تواند در برابر غلبه استروژن از بدن محافظت کند. این مکمل می‌تواند با تنظیم سطوح هورمون استروژن سبب افزایش کیفیت خواب و کاهش تأثیر مخرب بی‌خوابی بر بدن شود.

استروژن با قاعدگی و یائسگی گره خورده است

عدم تعادل هورمونی بویژه در آغاز دوره قاعدگی و همینطور در اوایل تا اواسط دوره یائسگی برای بانوان مسئله‌ای به شدت بغرنج و درگیرکننده است. علائم PMS  شدید و نیز گُرگرفتگی‌های متعدد در خانم‌ها حاصل تغییرات شدید هورمونی می‌باشد، بویژه خانم‌هایی که ورزش می‌کنند و بالای ۴۰ سال سن دارند این تغییرات کاملا مشهود است. همچنین ضعف در اجرای تمرینات و تحلیل و ضعف توده عضلانی و کاهش سرعت ریکاوری و متابولیسم چربی و فشار بیش از حد بر روی بدن آن‌ها اما عدم نتایج دلخواه آنان از تمرینات به کابوسی بزرگ تبدیل می‌شود.

مکمل DIM  با تنظیم سطوح استروژن و اثر بر روی هورمون‌های مرتبط سبب بهبود این علائم به عنوان مثال کاهش حملات‌ گر گرفتگی، خونریزی شدید در دوره قاعدگی، خونریزی طولانی مدت بیشتر از ۷ روز، همچنین علائم  PMS  تغییرات شدید خلق و خو، عصبانیت غیر قابل کنترل، احساسات افسردگی  و بی‌قراری خواهد شد. همچنین با مهار آروماتاز و افزایش تستوسترون  علاوه بر تاثیر مثبت بر کاهش علائم PMS  به رشد و تقویت عضلات همچنین به بهبود عملکرد ورزشی کمک می‌کند.

کاهنده استرس می‌باشد

استرس عامل به وجود آورنده «رادیکال‌های آزاد» در نهایت سمی شدن بدن است. این حالت طول مدت رسیدن به واماندگی را افزایش می‌دهد. نه تنها در تمرینات خود این را مشاهده می‌کنید بلکه در انجام فعالیت‌های بدنی روزمره نیز که شدت فعالیت کمتر است خستگی را به شدت تجربه خواهید کرد.

تحقیقات نشان می‌دهند کسانی که در معرض استرس زیادتری (در گیر تمرین، فشار کاری و ددلاین‌های متعدد، ترافیک، فرزندانشان) هستند با کاهش میزان پروژسترون روبه رو می‌شوند. کاهش پروژسترون شدیدا میزان استروژن بد در گردش را به عنوان عامل افزاینده رادیکال آزاد در سراسر بدن افزایش می‌دهد.

محققان این تحقیقات خاطر نشان می‌کنند که استفاده از مکمل DIM می‌تواند نقش اصلی در کاهش سطوح بالای استروژن داشته (تنظیم رو به پایین استروژن) بویژه متابولیت‌های استروژن بد و به این ترتیب خستگی را کاهش داده سبب تعدیل استرس شود تا این مکمل با خاصیت سم‌زدایی از بدن شناخته شود.

عوارض جانبی

مجله بریتانیایی سرطان نتایج پژوهشی که بر روی زنان با بیماری سرطان دهانه رحم انجام شده بود را منتشر کرده است که یافته‌های حاصل از این تحقیق بعد از ۶ ماه مکمل دهی ۱۵۰ گرم مکمل DIM نشان دهنده ۷۰٪ از زنان تنها با یک علامت خفیف جانبی حاصل از مصرف مکمل DIM  بودند. این یعنی در بخش عمده‌ای از شرکت کنندگان فقط تیره شدن رنگ ادرار دیده شده است.

۱۸ درصد حالت تهوع، سردرد و نفخ و ۱۳ درصد تغییر در تنظیم دوره قاعدگی بعد از مصرف مکمل DIM  را تجربه کردند. سایر علائم مانند اسهال و استفراغ و خارش پوستی کم تا بسیار خفیف اما معمول در افراد مختلف یافت شده است.

تحقیقات در مقایسه با افراد سالم و بررسی نسبت کل به جز عمومیت جمعیت نشان می‌دهند که بروز این علائم به این علت است که بدن در طول دوره دتکس یا سم‌زدایی حاصل از خروج استروژن بد از سلول‌ها و دفع آن‌ها خارج از بدن می‌باشد. مشابه با هر دوره سم‌زدایی علائم پایدار نخواهد ماند و نتیجه آن بسیار بیشتر از ناراحتی‌هایی است که ممکن است در کوتاه مدت تجربه کنید.

مکمل DIM دارای حداقل عوارض جانبی می‌باشد

این مکمل بر استروژن تاثیر می‌گذارد بنابراین با تغییرات هورمونی در بدن در ارتباط است.  با تاثیر بر هورمون آروماتاز تبدیل استروژن به تستوسترون را مهار کرده و سبب افزایش تستوسترون، رشد و تحریک عضلانی، تسریع فرآیند ترمیم و ریکاوری خواهد شد.
با تاثیر بر کاهش استروژن و تنظیم رو به پایین آن ترشح ملاتونین در شب را افزایش می‌دهد تا به کیفیت خواب بهتر منجر شده و از طرفی بر تحریک هورمون‌های آنابولیک به جهت ساخت و فرآیند رشد عضلانی کمک کند.

با تاثیر بر آروماتاز علاوه بر افزایش تستوسترون سبب کاهش علائم PMS شده که منجر به قاعدگی راحت‌تر و یا دوران یائسگی حفظ هوئستاز هورمونی همراه با بازده بالاتر به جهت سلامت فردی بهتر و اجرای فعالیت‌های مختلف از جمله تمرین می‌شود.
مکمل کاهنده سموم از بدن می‌باشد.  قبل از هرگونه مصرف مکمل با پزشک متخصص مشورت کنید.

آیا مصرف دی ایندولیل متیل برای شما مناسب است؟

جواب کوتاه، بستگی به نیازهای شما با تشخیص پزشک دارد. تحقیقات انسانی بسیاری مورد نیاز است تا حقیقت میزان تاثیر آن بر بدن انسان را نشان دهند. با وجود اطلاعات و آگاهی‌رسانی‌های فراوان در ارتباط با مکمل‌ها، دانستن اینکه دقیقاً چه مکملی برای بدن شما مناسب است بدون اینکه شما را در معرض مواد شیمیایی مضر و غیرضروری قرار دهد، امری دشوار است. توصیه می‌شود پیش از مصرف هرگونه مکمل با پزشک متخصص مشورت کنید.

با این وجود مکمل دهی آن حداقل عوارض جانبی را دارد و فواید گسترده‌ای بر سلامت عمومی بدن از جمله تسریع متابولیسم چربی و رشد توده عضلانی دارد. به حداکثر رساندن توانایی شما در عضله‌سازی و هایپرتروفی بوسیله تأثیر بر کیفیت خواب و تنظیم هورمون‌ها و بطور طبیعی افزایش تستوسترون موجود در بدن امری تایید شده است.

کلام پایانی

حفظ سلامت متعادل هورمونی باید در اولویت اول شما برای عملکرد بهتر در تمرینات‌تان و فعالیت‌های بدنی روزمره باشد. از این رو مکمل دی ایندولیل متیل به عنوان مکمل تنظیم‌کننده هموئستاز هورمون‌های بدن و بوستر تستوسترون حرفه‌ای معرفی شد. اگرچه DIM را بطور طبیعی می‌توانید با مصرف مقادیر بسیار بالای سبزیجات تیره کلم بدست آورید و به علت خواص آنتی اکسیدانی، فیبر، ویتامین‌ها و مینارال‌های موجود در این سبزیجات حتما باید بخشی از بشقاب غذای شما را دربرگیرند، اما بدون مکمل دریافت این خواص امری غیر واقع بینانه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا