آیا واقعا ژیمناستیک باعث کوتاهی قد می شود ؟

ورزش ژیمناستیک یکی از بهترین ورزش ها برای کودکان و نوجوانان است اما آیا این درست است که این رشته ورزشی باعث کوتاهی قد می شود؟ با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

آیا واقعا ژیمناستیک باعث کوتاهی قد می شود ؟

آیا  ورزش ژیمناستیک قد را کوتاه می کند؟

شاید با شنیدن پاسخ به این سوال متعجب شوید…

ورزش ژیمناستیک

ورزش هایی مثل تنیس، ژیمناستیک، شنا، رقص باله، اسکیت نیاز به ورزشکارانی در سن پایین دارد. یعنی چی؟ یعنی این که کودکان بهتر از هر کس دیگری می توانند در این ورزش ها موفق شوند.

در این قسمت به خلاصه کردن تحقیقات در این مورد پرداخته ایم که در مورد تاثیرات این ورزش ها می باشد و علاوه بر آن در این مقاله راه کارهایی را به شما خواهیم آموخت که از طریق آن کودک خود را در چنین ورزش هایی ارتقا دهید.

مزایا و معایب خبره شدن در  ورزش ژیمناستیک

آیا تا به حال راجع به قانون ده ساله یا 1000 ساعته چیزی شنیده اید؟

اساسا هر کاری را که بیشتر تکرار کنید، در آن خبره تر خواهید شد و در ورزش نیز باید تلاش بیش از حد و پر تکراری داشته باشید تا بتوانید در آن متخصص شوید. اکنون نتایج مطالعاتی که در دسترس است، نشان می دهد که اگر بخواهیم در مدت کوتاهی در چنین ورزش هایی خبره شویم، نباید منتظر رشد حداکثری باشیم و در واقع باید از زیاده روی کردن پرهیز کنیم و از طرفی خواهید دید که ژیمناستیک کار ها معمولا در ورزش های استقامتی یا شناکننده ها در بازی هایی مثل بسکتبال عالی نیستند.

اما مثلا اگر فرد فوتبالیستی در بین فوتبال هایش، مقداری حرکت ژیمناستیک هم انجام دهد، می تواند زانو و ساق پای قوی تری داشته باشد پس نباید تک بعدی ورزش کرد.

مشکل اینجا است که ژیمناستیک کاران معمولا از سن خیلی پایین این ورزش را شروع می کنند و از طرفی اگر این کار را دیر شروع کنند، توانایی رقابت در مسابقات دانشگاه را نخواهند داشت اما والدین نباید فرزندان خود را فقط محدود به ورزش هایی مثل ژیمناستیک کنند و لابلای آن باید آن ها را در انجام ورزش هایی مثل شنا، فوتبال، بسکتبال و … تشویق کنند.

در واقع هیچ درست و غلطی در انتخاب سن مناسب برای این ورزش ها وجود ندارد.

واقعا ورزش ژیمناستیک قد را کوتاه می کند؟

این ذهنیت اشتباه در خانواده ها که رشته ورزشی ژیمناستیک باعث کوتاهی قد می شود، برخی از خانواده ها را دراین رابطه نگران کرده است ایت در حالی است که کارشناسان به خانواده ها اطمینان می دهند که کوتاهی قد به هیچ وجه ارتباطی به رشته ی ورزشی ژیمناستیک ندارد، مگر اینکه آنها در سن پایین تر از 9 سال حرکات حرفه ای انجام بدهند.

متخصصان معتقدند که انجام ورزش های سنگین در سنین پایین جلوی بلند قد شدن کودکان را می گیرد. اما سوال اینجا است که واقعا اگر ژیمناستیک قد را کوتاه نمی کنند اما چرا ژیمناستیک کاران معمولا قد کوتاه هستند؟

معمولا دو دلیل را می توان برای این مسئله بیان کرد که از یک علت سرچشمه می گیرد:

والدین قد کوتاه

سناریو 1: تمرینات شدید باعث ثابت نگه داشتن قد در این افراد می شود که از قبل هم قد کوتاه بوده اند.

سناریو 2: افراد کم سن با قد بلند سخت تر کار ژیمناستیک را انجام می دهند پس اغلب به ورزش های دیگری مثل شنا روی می آورند که در آن موفق ترند.

آیا ورزش ژیمناستیک باعث کوتاهی قد میشود؟

قهرمانان جوان خانوم اغلب سعی می کنند که در تیم هایی با مهارت بالا وارد شوند تا بتوانند مهارت، فیزیک و سایز خود را بهبود ببخشند و در غیر این صورت تمایلی به انجام این چنین ورزش هایی ندارند و معمولا این نوع انتخاب آن ها از ذهن ناخودآگاه آن ها سرچشمه می گیرد و اغلب خانم ها به سمت مربیانی می روند که خودشان اندام بسیار مناسبی دارند.

حال با این تفاسیر آیا می توان نتیجه گرفت که خانم ها نباید ژیمناستیک انجام دهند یا اینکه آقایان قد کوتاه نمی توانند شنا کنند؟ نه. قهرمانان زیادی در این ورزش ها داشته ایم که تمام این قوانین را نقض کرده اند.

سایز کوچک و قد کوتاه ژیمناستیک کاران معمولا قبل از انجام تمرینات ژیمناستیک اتفاق افتاده است. این افراد اغلب قد کوتاه را ژنتیکی داشته اند، مثلا فردی با قد زیر متوسط از یک خانواده با قد زیر متوسط پا به ژیمناستیک می گذارد و شاید در این ورزش کمی به متوسط نزدیک شود اما باز هم قد او کوتاه است که این تقصیر ژیمناستیک نیست.

** اما مزیت اینجاست که هرچقدر قد کوتاه تری در ژیمناستیک داشته باشید، حرکات را راحت تر انجام خواهید داد و هر چقدر بلند قد تر باشید، نیاز به قدرت و نیروی بیشتری خواهید داشت.**

خطرات مربوط به تمرینات شدید ورزش ژیمناستیک

یکی دیگر از خطراتی که در مورد تمرینات شدید وجود دارد این است که احتمال آسیب دیدگی بالا می رود. در حرکات شدید ژیمناستیک احتمال شکستگی استخوان بالا می رود، مخصوصا در زانو و آرنج و چنانچه ورزش و تناسب اندام نمناک اشاره کرده است تاندون های این افراد نیز معمولا در معرض خطر زیادی است.

چگونه با ورزش ژیمناستیک به رشد کودک خود کمک کنیم ؟

متخصصان پیشنهاد می کنند که این حرکات را حتما تحت نظر یک مربی حاذق انجام دهید.

به همین دلیل باید برای کودکان خود بهترین باشگاه و مربی را انتخاب کنیم .

مربی متخصص و ماهر تشخیص خواهد داد که کودک شما چه زمانی نیاز به ژیمناستیک حرفه ای دارد و فکر نکنید که با تمرین زیاد، رشد کودک شما سریع تر می شود و باید سعی کنید که یک تمرین مناسب همراه با رژیم غذایی متعادل را برای کودک فراهم کنید.

از طرفی تحقیقات اخیر نشان می دهد که ژیمناستیک به خودی خود قد را کوتاه نمی کند و بلوغ را به تاخیر نمی اندازد.، پس فکر نکنید که مقصر قد کوتاه فرزند شما، ژیمناستیک می باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا