حرکات کششی دینامیک برای گرم كردن بدن قبل از ورزش

کشش استاتیک در دنیای علم ورزش که در طول سال‌ها دستخوش تغییرات بسیار زیادی شده است و حرکات کششی دینامیک مدت زیادی نیست بر زبان افتاده. آنچه که در گذشته به عنوان حرکات اصلی برای گرم کردن توسط همه افراد استفاده می‌شد، اکنون به عنوان حرکاتی که مضر هستند و روی عملکرد ورزشی اثر منفی دارند، شناخته می‌شوند. با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

حرکات کششی دینامیک برای گرم كردن بدن قبل از ورزش

هنوز هم بسیاری از ورزشکاران روی انجام کشش‌های ایستا تعصب دارند و ادعا می‌کنند که به آنها کمک می‌کند احساس بهتر و آمادگی بیشتری برای تمرین داشته باشند. خوشبختانه سالها تحقیق در مورد کشش ایستا می‌تواند ما را در مسیر درست برای انتخاب حرکات کششی گرم کردن قرار دهد، مثلا حرکات کششی دینامیک !

دانشی که از تحقیقات درباره کشش ایستا حاصل شده است به ما کمک می‌کند تا درک کنیم که چرا این حرکات بهترین گزینه گرم کردن نیستند و چرا برخی از کشش‌ها گزینه‌های ساده و پیش پا افتاده‌ای برای افرادی است که می‌خواهند تحرک، عملکرد و مقاومت در برابر آسیب را افزایش دهند.

بدون پرده بیان کنم: کشش استاتیک برای افزایش دامنه حرکت موثر است. شما فقط باید آن را به صورت مداوم انجام دهید. تحقیقات نشان می‌دهد که کشش استاتیک در واقع باعث افزایش طول عضلات نمی‌شود، بلکه تحمل شما را در برابر کشش افزایش می‌دهد. بنابراین اگر به طور مداوم حرکات کششی را انجام ندهید، نمی‌توانید از مزایای آن بهره مند شوید.

اگر به مدت ۱۵ تا ۶۰ ثانیه عضلات خود را کشیده و بلافاصله وزنه بزنید، ورزش کنید یا بدوید، کاهش عملکرد را تجربه خواهید کرد. با این حال مطالعات به طور مکرر نشان داده است که اگر شما حرکات کششی دینامیک انجام می‌دهید -بدون نگه داشتن کشش، عضلات و مفاصل را از طریق دامنه حرکتی کامل آنها انجام می‌دهید- افزایش دامنه حرکتی مشابه، بدون از دست دادن قدرت را تجربه خواهید کرد.

سرانجام، برخی از کشش‌های استاتیک می‌توانند مفاصل، رباط‌ها و اعصاب را به گونه‌ای گشتاور کنند که اگر در طول زمان به طور مکرر انجام شود، می‌تواند باعث درد شود یا ثبات را کاهش دهد. این امر خصوصاً برای افراد دارای تحرک بیش از حد هستند (انعطاف پذیری بیش از حد) می‌تواند مشکل ساز باشد.

به راحتی با جایگزین کردن حرکات کششی دینامیک به جای کشش‌های استاتیک می‌توانید اطمینان حاصل کنید که بدون کاهش کیفیت تمرین به درستی گرم می‌شوید.

همسترینگ کوتاه می‌تواند دویدن و کشش‌های پایین بدن مانند ددلیفت و یا سویینگ کتل بل را با سختی مواجه کند. با این حال کشش همسترینگ نشسته – در حالت نشسته پاها را جلوی بدن دراز کنیم و سعی کنیم انگشتان پارا بگیریم – دلیل اصلی که اکثر افراد نمی‌توانند این حرکت را انجام دهند کوتاهی همسترینگ نیست بلکه به خاطر قوی نبودن عضلات قسمت میانی بدن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا