تاثیر افزایش عضله بدون چربی بر آلزایمر

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که سطوح بالای عضله بدون چربی ممکن است به محافظت در برابر بیماری آلزایمر کمک کند. با این حال، برای درک اینکه آیا این ارتباط علت و معلولی است، تحقیقات بیشتری لازم است. با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

تاثیر افزایش عضله بدون چربی بر آلزایمر

تحقیقات قبلی ارتباط بین چاقی و افزایش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را نشان می‌دهد. طبق مطالعه‌ای که اخیراً در BMJ Medicine منتشر شده است، سطوح بالای عضله بدون چربی می‌تواند به پیشگیری از بیماری آلزایمر کمک کند. با این حال، نویسندگان مطالعه خاطرنشان کردند که برای درک فرآیندهای بیولوژیکی آن به تحقیقات بیشتری نیاز است.

در این مطالعه، محققان اطلاعاتی داده‌های ژنتیکی، توده عضلانی بدون چربی، اطلاعات شناختی و سلامت ۴۵۰۲۴۳ شرکت کننده از Biobank بریتانیا را جمع آوری کردند. سپس با استفاده از تکنیکی به نام تصادفی‌سازی مندلی ارتباط ژنتیکی بین توده عضلانی بدون چربی و انواع ژنتیک را مورد بررسی قرار دادند.

محققان از دستگاه بیوامپدانس، با ایجاد یک جریان الکتریکی در بدن با سرعت‌های مختلف، برای اندازه‌گیری میزان عضله بدون چربی و بافت چربی در بازوها و پاها استفاده کردند. سپس آن‌ها ۵۸۴ نوع ژنتیک مرتبط با توده عضلانی بدون چربی را یافتند.

با اینحال هیچ یک از اینها در ناحیه‌ای از ژنوم شناخته شده برای کدگذاری ژن مرتبط با افزایش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر نبود.همچنین، محققان دریافتند افرادی که دارای سطوح بالای توده عضلانی بدون چربی و انواع ژنتیکی مرتبط هستند، خطر ابتلا به آلزایمر در آن‌ها کاهش می‌یابد.

این یافته‌ها در گروه دیگری از ۷۳۲۹ نفر مبتلا به بیماری آلزایمر و ۲۵۲۸۷۹ نفر بدون بیماری تأیید شد. محققان میزان توده عضلانی بدون چربی و بافت چربی در تنه و کل بدن را اندازه گرفتند.نتایج نشان داد که توده بدون چربی با بهبود عملکرد در کارهای شناختی مرتبط است، اما این ارتباط تأثیر محافظتی توده بدون چربی را بر توسعه آلزایمر توضیح نمی‌داد.

این مطالعه از توصیه‌های فعلی برای حفظ یک سبک زندگی سالم برای جلوگیری از زوال عقل پشتیبانی می‌کند. ایاس داگلاس، یکی از نویسندگان این مطالعه، به مدیکال نیوز تودی گفت: این یک یافته امیدوارکننده است و به سلامت عصبی بیماران کمک خواهد کرد.

داگلاس افزود: برای مراحل بعدی، «مطالعات مداخله بالینی برای تایید این اثر مورد نیاز است.»کارن دی. سالیوان، دکترای ABPP، عصب روانشناس گفت: این مطالعه به خوبی با سایر تحقیقات منتشر شده در سال‌های قبل که بیان می‌کرد بین تشخیص بیماری آلزایمر و کاهش قابل توجه در توده و قدرت عضلانی بدون چربی ارتباط وجود دارد، هماهنگ است. او افزود: «این محققان قصد داشتند از یک رابطه همبستگی فراتر بروند و علت و اثر بین خطر آلزایمر و توده عضلانی را درک کنند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا