چگونه در مبارزات تکواندو پیروز شویم ؟

حضور در مسابقات تکواندو شاید چیزی باشد که شما برای آن برنامه ریزی کرده اید. این حرکت از یک دستی تمرینات و رسیدن به کمربند بعدی شما کمک کرده و اینکه تجربه و مهارت های شما را در مبارزه بهبود خواهد بخشید. در این مقاله قصد داریم طرز آمادگی برای پیروزی در مبارزه تکواندو را به صورت حرفه ای آموزش دهیم. با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

 

چگونه در مبارزات تکواندو پیروز شویم ؟

1. استارت کار

اگر می خواهید در مسابقات تکواندو شرکت کنید باید شروع به یادگیری تکنیک های مربوط به مبارزه شوید. باید علاقه تان را به مربی خود نشان دهید، زیرا او کسی است که می تواند شما را برای شرکت در رقابت های تکواندو آماده کند. در اغلب مسابقات کمربندهای زرد، آبی، قرمز و سیاه به رقابت با یکدیگر می پردازند. اگر هنوز به آن سطح نرسیده اید نگران نباشید، شما باید آموزش های خود را به طور جدی تری دنبال کرده و برای شرکت در مسابقات آمادگی کامل داشته باشید.

2. افزایش استقامت بدنی

بسته به اینکه در چه مسابقاتی شرکت کرده اید مبارزه در سه راند 1-2 دقیقه ای انجام خواهد شد. در بین راندها 30 ثانیه زمان برای استراحت اختصاص داده شده است. به منظور حفظ ریتم و سرعت، شما نیازمند داشتن استقامت بالایی می باشید. هر روز با دویدن در فاصله های زیاد ضربان قلب خود را 70 درصد افزایش دهید. به منظور انجام این کار، سن خود را از 220 کم کنید. عدد بدست آمده حداکثر سرعت ضربان قلب تان می باشد که می توانید به آن برسید. سعی کنید چند دقیقه ای ضربان قلب تان را حد بالا ثابت نگه دارید.

3. کشش بدنی

کشش ثابت به شما این امکان را می دهد که ضربات پای تان بالاتر و سریع تر زده شوند و اینکه کشش از شل شدن عضلات و کشیدگی آن جلوگیری می کند. به تدریج کشش خود را بیشتر کرده و به بالاتر از حد خود برسانید اما مراقب باشید که کششی که انجام می دهید آنقدر تهاجمی نباشد که عضلات یا رباط پا پاره نشوند.

4. تجهیزات حرفه ای

رزمی کاران در مبارزه تکواندو نیازمند hogu (محافظ بدن)، کلاه ایمنی، محافظ بازو و ساق پا، دستکش و بیضه بند (برای مردان) می باشند. مناطق هدف، جلو و اطراف هوگو و جلو و دو طرف سر می باشند. هرگونه حمله و ضربه به دیگر قسمت ها خطا محسوب می شود.

5. تمرین مدام ضربات پا

بیشتر ضرباتی که در طول رقابت ها می زنید ضربات پا می باشند، البته اجازه ندارید که به وسیله پا حریف مقابل را هل دهید. فقط شرکت کنندگان بالای 12 سال (در بعضی از جاها بالای 18 سال) مجاز هستند تا به سر ضربه بزنند. به منظور بهبود در دقت و قدرت ضربات پا می توانید از کیسه بوکس استفاده کنید و ضربات تان را به آن بزنید. شما باید ضربات زیر را به صورت روزمره انجام دهید و هر کدام را 10 بار با هر دو پای تان تمرین کنید.

•    ضربات انحرافی با جلو و پشت پا
•    ضربات برگشتی
•    قلاب های برگشت
•    ضربات از اطراف
•    ضربات کوبیدنی (ضربه تبر)
•    ضربات پرشی عقب
•    قلاب های پرشی عقب

6. تمرین ضربات مشت

در حالی که مشت زدن در تکواندو مجاز است ولی این یک واقعیت شناخته شده است که داورها معمولا به ندرت آنها را حساب می کنند و اغلب بسیاری از ضربات شمارش نمی شوند. با این وجود، کار کردن بر روی بهبود ضربات مشت کار خوبی است چراکه اگر ضربات مشت تان قوی باشند می توانید به وسیله آنها حریف تان را تضعیف کنید. برای تمرین ضربات مشت می توانید از کیسه های سنگین استفاده کنید.

7. تمرین مسدود کردن

مسدود کردن حمله حریف یک اصل مهم است. شما باید انواع مسدود کردن ها را دانسته و آنها را تمرین کنید تا وقتی که در شرایطی قرار گرفتید بتوانید بسته به آن شرایط فورا ضربات حریف را مسدود کنید. برای مثال، اطمینان حاصل کنید که می توانید از دست های خود برای مسدود کردن ضرباتی که به سر زده می شود استفاده کنید.

8. تمرین گریز کردن

یکی دیگر از راه ها برای دفاع از خود این است که در مقابل ضربات فرار کنید. شما باید با بیشترین سرعت ممکن به اطراف، جلو یا پشت بگریزید. این کار سبب می شود که ضربات حریف خنثی شده و بهترین واکنش را در برابر ضربات وارد شده انجام دهید. به یاد داشته باشید که جاخالی دادن در هنگام ضربات حریف نشانه ضعف تان نیست، تکواندو کارهای حرفه ای نیز همین کار را انجام داده و ترجیح می دهند که از برخورد ضربات به خود جلوگیری کرده و از مقابل آنها فرار کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا