عوارض پروتئین در صورت مصرف مازاد

بسیاری بر این باورند که مصرف پروتئین برای بدن مفید است ولی محدودیت مصرف آن را در نظر نمی گیرند. مصرف بیش از حد پروتئین عوارضی دارد که نباید از آن غافل شد. با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

عوارض پروتئین در صورت مصرف مازاد

عوارض مصرف پروتئین

هرچند بدن می تواند کربوهیدرات ها را به شکل گلیکوژن در عضلات و کبد، و چربی های مازاد را به صورت چربی ذخیره کند، اما بدن پروتئین اضافی را نمیتواند ذخیره کند . اگر شما ورزشکاران و مربیان عزیز بدانید مصرف پروتئین های اضافی و بیش از حد، تا چه اندازه میتواند مشکل آفرینی کند از مصرف بیش از اندازه آن خودداری میکنید. در گذشته می پنداشتند حداکثر میزان مورد نیاز پروتئین بدن ۰٫۸ گرم به ازای هر کیلو گرم از وزن بدن است . میزان بیشتر را خطرناک می دانستند.

عوارض مصرف پروتئین های اضافی

رژیم غذایی پر پروتئین موجب دهیراسیون ( کم آبی) در بدن می شود . مقادیر اضافی اوره که با مصرف پروتئین های زیاد همراه است، باید از راه کلیه دفع شود . این اوره حجم زیادی از آب را با خودش از راه ادرار دفع میکند . در برخی ورزشکاران مقدار زیاد اوره ناشی از مصرف پروتئین بالا میتواند موجب نقرس شود. در برخی ورزشکاران مصرف زیاد پروتیین احتمالا به کمبود کلسیم منجر می شود . آخرین تحقیقات انجام شده نشان داده که یک انسان معمولی برای بیمار نماندن به حداقل ۰٫۸ گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن خود به پروتئین نیاز دارد.

بدن با پروتئین های اضافی رژیم غذایی چه میکند؟!

وقتی پروتئین ها بیشتر از مقدار مورد نیاز رشد بافتها، رشد عمومی بدن و یا حفظ و ترمیم بافتها استفاده شوند ، اسید آمینه های اضافی آنها به دو بخش تجزیه میشوند . یعنی نیتروژن به اوره تبدیل و سپس دفع می شود . اسکلت کربنی اسید امینه هم ، یا‌ برای تولید انرژی به مصرف میرسد و یا به شکل چربی ذخیره میشود . ورزشکاران نمی توانند اسیدهای آمینه اضافی را ذخیره کنند. با توجه به دست آورد های جدید پروتئین مورد نیاز بدن بستگی میزان مصرف آن توسط بدن دارد . یک ورزشکار حرفه ای می تواند تا ۵ گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم از وزن خود مصرف کند.

خطر های ناشی از مصرف زیاد پروتئین و غذاهای پروتئینی بسیار پرچرب چیست؟

رژیم های غذایی پرچربی، خطر بیماری های قلبی-عروقی را زیاد میکند، نشان داده شده است، مصرف زیاد چربی، به ویژه چربی اشباع که همراه غذاهای پروتئینی حیوانی مثل گوشت قرمز، شیر پرچرب و انواع پنیر ها است، به افزایش مقادیر چربی های خون و کلسترول و نیز افزایش چربی بدن، فشار خون بالا و بیماری کرونری قلب منجرب میشود، خوردن مقادیر زیاد چربی بویژه اگر در خانواده ی ورزشکار سابقه فشار خون بالا یا بیماری های کرونری قلب وجود داشته باشد، خطرناک است، فشار خون بالا با مقدار نمک زیاد که اغلب با پروتئین های حیوانی زیادی میخورند نه تنها باعث افزایش وزن میشود، بلکه به عادت های بد غذایی نیز مبتلا میشوند.

سایر خطر های مصرف پروتئین های اضافی

رژیم غذایی پر پروتئین موجب دهیراسیون ( کم آبی) بدن می شود . مقادیر اضافی اوره که با مصرف پروتئین های زیاد همراه است، باید از راه کلیه دفع شود . این اوره حجم زیادی از آب را با خودش از راه ادرار دفع می کند . در برخی ورزشکاران مقدار زیاد اوره ناشی از مصرف پروتئین بالا میتواند موجب نقرس شود. در برخی ورزشکاران مصرف زیاد پروتیین احتمالا به کمبود کلسیم منجرب میشود. در کل می بایست در مصرف پروتئین به عوارض پروتئین هم توجه داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا