ورزش EMS چیست؟مزایا و معایب ورزش ems

ورزش  EMS (Electrical Muscle Stimulatio) که به عنوان تحریك الكتریكی عضلانی شناخته شده، نوعی از تکنولوژی است که عضلات شما را از بیرون فعال می‌کند در حالی که شما آن‌ها را از داخل فعال می‌کنید. عضلات بدن شما می‌توانند علاوه بر ایمپالس‌های عصبی صادر شده از مغز شما توسط تحریک الکتریکی سطحی نیز منقبض شوند. این جریان‌ها توسط یک دستگاه الکتریکی به نام EMS تولید می‌شوند و معمولا از طریق پدهایی که بر روی پوست قرار می‌گیرند، سبب انقباض عضلات می‌شوند. با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

ورزش EMS چیست؟مزایا و معایب ورزش ems

در حالی كه جزییات كار وابسته به مدل تجهیزات و نوع نظارتی كه به شما می‌شود، است، اما این ورزش تاثیر گذار است. در استدیو ویلسون،‌ تمرینات شامل یك لباس مخصوص كه خیس می‌شود و ۲۰ الكترود دارد روی گروه‌های عضلانی اصلی مانند سرشانه، جلو بازو و چهارسر می‌نشیند. زمانی كه فرد مشغول انجام تمرینات با وزن بدن و یا با وزنه‌های سبك است، برای مثال ست تمرینات دایره‌ای شامل اسكوات، شنا روی دست، پروانه و… یكی از مربی‌های آموزش دیده  از یك دستگاه بی‌سیم جهت ارسال ایمپالس‌ها با شدت‌های مختلف به  عضلات استفاده می‌کنند.

این ایمپالس‌ها احساس لرزش‌های شدیدی را که نه راحت و نه دردناک هستند، ایجاد می‌كنند و عضلات را به طور غیر ارادی ۴۰ بار در ثانیه منقبض می‌کنند، ۲۰ برابر بیشتر از آن چیزی است که اغلب مردم می‌توانند در حالت عادی با میل خودشان عضلات را منقبض كنند.

ورزش EMS از توانبخشی به استدیوها

ورزش EMS یا تحریک الکتریکی عضله چیز  جدیدی نیست. دکتر جیسون‌داپور پزشک متخصص طب ورزشی در کلمبوس اوهایو می‌گوید: این تکنولوژی مدتی است که در بیمارستان‌ها و توسط ورزشکاران حرفه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای اهداف توان‌بخشی، این تكنولوژی منطقی به نظر می‌رسد: این دستگاه می‌تواند به حفظ و فعال كردن عضلاتی كه پس از آسیب دیدگی یا عمل جراحی دچار آتروفی شده‌اند، كمك كند. برای مثال پس از عمل جراحی زانو، عضلات چهارسر به خواب می‌روند و استفاده از این دستگاه برای كشش زانو و مقابله با سفت شدن آن بعد از عمل ضروری است. بنابراین منطقی به نظر می‌رسد ورزشكاران حرفه‌ایی ممكن است از این دستگاه، كه ارزان و در دسترس عموم نیست، استفاده كنند تا به اهداف رقابتی خود برسند.

ولی اخیراً از آنجا كه تمرینات EMS بیشتر در دسترس عموم قرار گرفته و افراد بیشتری اجازه دارند از آن استفاده كنند، مزایای آن كمتر نمایان می‌شود. با این وجود تحقیقات انجام شده نشان دهنده مزایای تقویت كننده این دستگاه در میان افراد ضعیف، عمل شده یا آسیب دیده است نه فقط كسانی كه جهت تناسب اندام از این دستگاه استفاده می‌كنند، است.

فواید ورزش EMS

EMS یک ابزار عالی برای کمک به توانبخشی پس از آسیب به عضلات است. این دستگاه نه تنها بر روی بازیابی قدرت عضله کار می‌کند، بلکه در ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده نیز مؤثر است. برای افرادی که آسیب زیادی به كمرشان وارد شده و به یک صندلی یا صندلی‌چرخدار در چند ماه محدود می‌شوند، برداشتن اولین گام به سمت پیاده‌روی می‌تواند درد آور و گاهی اوقات غیر ممکن باشد.

تقویت عضلات كمر و عضلات مركزی بدن پس از ماه‌ها بی‌تحرک بودن ترسناک است. EMS می‌تواند برای بازیابی موثر این عضلات و ایجاد قدرت با کم‌ترین درد و استرس به مفاصل، مورد استفاده قرار گیرد. بیماران فیزیوتراپی نتایج شگفت‌ انگیز از خدمات درمانی EMS دیده‌اند و پیشرفت رو به جلو داشتند. یکی از مزایای عمده استفاده از فناوری EMS برای درمان آسیب‌های فیزیکی این است که هیچگونه فشار اضافی بر روی مفاصل، تاندون‌ها یا رباط‌ها ندارد.

شما می‌توانید قدرت عضلات خود را بدون ایجاد هیچ گونه آسیب بیش از حد بازسازی کنید. در تمرینات سنتی، عضلات با استفاده از وزنه‌ها، بهبود می‌یابند به این معنی که وزن و فشار اضافی نیز برای خود مفاصل به کار می‌رود. با این حال، با ورزش EMS هر بار بارگیری، نتیجه مصنوعی جریان‌های الکتریکی است که از عضلات عبور می‌کند. به این معنی که هر گونه فشاری بر روی مفاصل و رباط‌ها به كمترین میزان ممكن می‌رسد.

افراد دارای تناسب اندام كه به دنبال عضله سازی بیشتر هستند، ممكن است در این قسمت نا امید شوند چون این تكنولوژی به سیستم عصبی مركزی كه یك جز اصلی ساخت عضله است را فعال می‌كند. اگر به دنبال رسیدن به تفكیک عضلات و تركیب بدنی عالی هستید، ممكن است به این نتیجه دلخواه نرسید. هیچ تحقیقی این موضوع را كه این تمرینات باعث رشد عضلات مشخصی می‌شود را نشان نداده است. این كه این دستگاه عضلات شما را صد در صد منقبض می‌كند به این معنا نیست كه شما از زمانی كه اسكوات انجام می‌دهید قوی‌تر می‌شوید.

این تكنولوژی، با ارزش حدود ۱۱۰ تا ۱۵۰ دلار،‌ در زمانی كمتر از یك ساعت به تنهایی قادر نیست تا اندام شما را متحول كند. این تكنولوژی باید به عنوان یك مكمل در كنار ورزش‌های قدرتی و یا هوازی دیگر انجام شود تا به عضله سازی كمك كند و نباید  بیشتر از ۳ بار در هفته مورد استفاده قرار گیرد.

معایب ورزش EMS

این دستگاه ریسک‌هایی نیز می‌تواند داشته باشد. یكی از آنها این است كه شما ممكن است تمرین زده شوید! چون شدت تمرینی را كه انجام می‌دهید، به اندازه كاری كه می‌كنید، احساس نمی‌شود. ممكن است كمی زمان ببرد تا بدن شما متوجه شدت تمرینی كه انجام می‌دهید، شود و اگر زمان مشخصی را برای ریكاوری نگذارید، برنامه تناسب اندام شما ممكن است عقب گرد داشته باشد.

ریسك دیگری كه این دستگاه می‌تواند داشته باشد این است كه، آسیب عضله در شرایطی كه می‌تواند ناشی از هرگونه فشار فیزیکی شدید بر روی بدن باشد به وجود آید. الكساندر ارلیخ، فیزیولوژیست ورزشی در نیویورك كه به مدت 6 ماه ورزش EMS را در جلسات تمرینات گروهی امتحان كرده، بیان می‌كند این فشار فیزیكی باعث می‌شود بافت عضلات به سرعت تحت تاثیر قرار بگیرد و ممكن است باعث ایجاد آسیب به كلیه شود.

وی بیان می‌كند EMS  ممكن است برای كسانی كه مشكلات قلبی عروقی دارند خطرناك باشد. كلید تمرینات ایمن این است كه شما با مربی و یا متخصصانی كه سابقه سلامتی شما، ریسك‌ها، سطح آمادگی جسمانی و هرگونه آسیبب و تهدید شما را بشناسند، كار كنید. برای مثال اگر شما آسیب عضله همسترینگ و یا پارگی آشیل داشته باشید این دستگاه ممكن است شرایط شما را بدتر كند.

منابع علمی متفاوتی گزارش کرده‌اند که جلسات طولانی مدت یا استفاده از امواج با فرکانس بالا باعث رابدومیولایسیس (نوعی آسیب عضلانی) در افراد آماتور و حتی ورزشکاران حرفه‌ای می‌شود. نکته‌ی مهم این است که با محدود کردن زمان هر جلسه و عدم استفاده از فرکانس‌های بالا می‌توان به سادگی از این عارضه جلوگیری کرد. درصورت احساس درد شدید ورزشکار بایستی به پزشک (جهت معاینه بالینی و سنجی سرمی آنزیم کراتین کاینز) ارجاع شود.

پس چه كسی از ورزش EMS نفع می‌برد؟

این موضوعات به این معنا نیست كه این تكنولوژی بی‌فایده است و فواید ذکر شده برای آن صحیح نیست. بلكه این تكنولوژی برای كسانی كه تناسب اندام ندارند و یا مدت زیادی بی‌تحرك بوده‌اند می‌تواند مفید باشد. مثلاً اگر شما كارمند هستید و وقت كافی برای انجام تمرینات ندارید، این تكنولوژی برای اندام تحتانی شما كه به اندازه كافی فعال نیستند و ممكن است به پوسچر شما آسیب بزند، می‌تواند مفید باشد. در این شرایط EMS می‌تواند آگاهی بدن شما را بالا ببرد و به شما اطمینان دهد كه بخشی از عضلات شما فعال شده‌اند. همینطور EMS می‌تواند برای تقویت عضلات مبتدیان به كار رود تا از ایجاد آسیب‌های شایع جلوگیری شود.

این تكنولوژی می‌تواند برای كسانی كه اندام مناسبی دارند به تشخیص و اصلاح عدم تعادل عضلات کوچک کمک کند، همچنین می‌تواند برای گرم كردن و یا جلسات ریكاوری مفید باشد و به گروهی از عضلات كه در حال توانبخشی هستند، كمك كند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا