برای چربی سوزی وزنه سنگین بزنیم یا سبک؟

برای افزایش قدرت وزنه سنگین بزنید، برای عضله سازی متوسط به بالا و برای چربی سوزی سبک وزنه بزنید. آیا این همه آن چیزی است که از وزنه زدن سراغ داریم؟ به طور کلی وقتی روی عضله سازی کار می‌کنیم، هم چربی می‌سوزانیم و هم در نتیجه عضلات نمایان تر و بدن کات تر می‌شود البته در صورتی که تغذیه مخصوص عضله سازی و کاهش چربی باشد؛ در این صورت عضله سازی به افزایش سوخت و ساز بدن و کاهش چربی بدن هم کمک می‌کند. با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

برای چربی سوزی وزنه سنگین بزنیم یا سبک؟

انجام تمرین با وزنه سبک تر و تکرارهای بیشتر (15-20 تکرار، 20-30 تکرار، یا 20-50 تکرار) بهتر از یک وزنه سنگین تر با تکرارهای متوسط (8- 12 تکرار) برای کاهش چربی و عضله سازی نیست. تمرینات با وزنه پس از اتمام ذخایر اولیه ATP و CP پس از چند ثانیه اول انقباض شدید عضلانی از کربوهیدرات ها استفاده می‌کنند.

رای افراد با تناسب اندام متوسط، به ۲۰ تا ۳۰ دقیقه فعالیت هوازی مداوم با گروه های عضلانی بزرگ نیاز دارد تا حتی به ۵۰ درصد چربی سوزی برسد چون چربی برای سوزاندن به اکسیژن نیاز دارد. انجام چند تکرار اضافی در یک تمرین با وزنه به اندازه کافی برای سوزاندن چربی اضافی مهم نیست و در واقع ممکن است چربی کمتری بسوزاند. اگر شدت به خطر بیفتد، در صورت استفاده از وزن سبک با تکرارهای زیاد، ممکن است چربی کمتری سوزانده شود. یعنی شدت تمرین در هر صورت در اولویت است.

افراد معمولاً برای کاهش چربی به طور اختصاصی از وزنه‌های سبک و تکرارهای زیاد استفاده می‌کنند، اما این یک اشتباه بزرگ است، به خصوص اگر می‌خواهید قدرت و تون عضلانی زیادی داشته باشید، زیرا وزنه‌ زدن عضلات را به اندازه کافی برای کاهش چربی تحریک نمی‌کند.

تغذیه متمرکز و تمرینات تناوبی با شدت بالا (HIIT) در کنار تمرینات با وزنه چربی بیشتری می‌سوزاند، همچنین از عضله سوزی نیز جلوگیری می‌شود، یعنی تمرینات قدرتی به شما کمک می‌کند عضله‌ای را که از قبل دارید حفظ کنید.

گفتنی است، برای حفظ حداکثر عضله ممکن، باید وزنه هایی را بلند کنید که به اندازه کافی سنگین هستند تا بدن خود را متقاعد کنید که هنوز به آن بافت عضلانی نیاز دارد. برای افرادی که سعی در کاهش چربی دارند، شدت تمرین با وزنه می‌تواند یک شمشیر دو لبه باشد.

هنگام شروع یک برنامه ورزشی، افزایش توده عضلانی ممکن است سرعت کاهش چربی را کاهش دهد و منجر به افزایش وزن اولیه کمی شود. از طرف دیگر کاهش قابل توجه چربی نیاز به شدت، مدت و فرکانس خاصی دارد که ورزشکاران مبتدی ممکن است نتوانند تا زمانی که تحمل بیشتری نسبت به ورزش ایجاد کنند، به آن دست یابند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا