مواد غذایی لازم برای افزایش بافت عضلانی بانوان

بسیاری از بانوان به منظور داشتن استایلی زیبا در پی افزایش بافت عضلانی هستند چرا که در آینده باعث تقویت قدرت بدنی آن ها نیز می شود اما برای دستیابی به این امر داشتن یک رژیم غذایی مناسب نیز تاثیرگذار می باشد که به همین علت آشنایی با مواد غذایی عضله ساز برای بانوان امری مهم بوده که باید نسبت به آن آگاهی داشت. با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

مواد غذایی لازم برای افزایش بافت عضلانی بانوان

یکی از مسائلی که برخی از بانوان اهمیت و توجه زیادی به آن دارند، این است که بدنی خوش فرم و خوش استایل داشته باشند به همین خاطر انواع تمرینات و فعالیت های تناسب اندام را بکار می گیرند تا بدین گونه بدنی عضلانی و ورزیده داشته باشند ولی عامل مهم دیگری که در این زمینه تاثیرگذار می باشند نوع رژیم غذایی می باشد که در همین راستا سعی داریم در این مطلب به معرفی انواع مواد غذایی عضله ساز برای بانوان بپردازیم.

بهترین مواد غذایی عضله ساز برای بانوان

به طور کلی باید گفت عضله سازی در بانوان در مقایسه با آقایان بسیار سخت بوده و نیازمند تلاش بیشتری می باشد. اما بانوان علاوه بر رفتن به باشگاه باید نسبت به نوع برنامه غذایی خود توجه زیادی داشته باشند. بنابراین آشنایی با مواد غذایی عضله ساز برای بانوان از جمله موارد اساسی و موثر در این زمینه می باشد چرا که با خوردن این گونه مواد غذایی که سرشار از مواد مغذی و مفید می باشند در کنار حرکات ورزشی بدنسازی می توان بدنی خوش فرم و عضلانی پرورش داد.

مواد غذایی عضله ساز برای زنان و مردان فرقی ندارد و هر نوع غذایی که موجب تشکیل ماهیچه در مردان می شود برای بانوان نیز همان کاربرد را دارد. مواد غذایی که دارای آهن زیاد و مواد مغذی فراوانی هستند برای خانم ها ضروری و مهم می باشند. در صورتی که در این راه مبتدی هستید باید حتما برنامه ای کاملا اصولی و مناسب که علاوه بر حرکات ورزشی از تغذیه ای درست نیز برخوردار بوده پیروی نمایید و مطابق آن عمل کنید.

ریز مغذی های ضروری برای ایجاد عضله در زنان

آهن برای رشد و شکل گیری عضلات بسیار ضروری می باشد. بانوان به خاطر دوران قاعدگی در طول ماه میزان زیادی از آهن بدن آن ها کم می شود. به همین خاطر اهمیت کسب مواد غذایی عضله ساز برای بانوان که غنی از آهن می باشند امری مهم می باشد.

کلسیم نیز ماده معدنی دیگری می باشد که برای بدن خانم ها ضرورت دارد. از جمله دلایل رایج بروز پوکی استخوان که اغلب پس از ۴۵ سالگی رخ می دهد کمبود میزان کلسیم بدن است. بانوان به خاطر نوسانات هورمونی و یائسگی به میزان زیادی در معرض این بیماری قرار می گیرند. به همین خاطر مطمئن شدن از کسب میزان لازم کلسیم در برنامه غذایی بانوان از اهمیت فراوانی برخوردار می باشد.

منیزیم ماده مغذی مهم و باارزش دیگری می باشد که عملکرد بسیاری در بدن دارد. ارزش و تاثیر منیزیم در خانم ها بخصوص پس از ۴۰ سالگی زیادتر می باشد چرا که منیزیم به مقاومت و تقویت استخوان ها کمک می کند. ویتامین B۱۲ ویتامینی ارزشمند برای بانوان می باشد. این ویتامین می تواند سلول های قرمز خون را تولید نماید و باعث حفظ سلامتی مغز و دستگاه عصبی شود. بدست آوردن این نوع ویتامین در حد کافی برای بانوان به خاطر دوره های قاعدگی ضرورت زیادی دارد.

انواع مواد غذایی مناسب برای عضله سازی زنان

در ادامه مجموعه ای از انواع مواد غذایی مفید و پرخاصیت که برای عضله سازی مناسب و موثر می باشند را معرفی کرده ایم.

تخم مرغ :

تخم مرغ دارای پروتئین با کیفیت زیاد، چربی های بدون ضرر و دیگر مواد مغذی همچون کولین و ویتامین ب می باشد. پروتئین ها از آمینو اسیدها ساخته می شوند و از سویی تخم مرغ دارای مقدار فراوانی آمینو اسید لوسین می باشد. وجود لوسین برای رشد عضله های بدن ضرورت زیادی دارد. همینطور ویتامین های گروه ب برای انواع گوناگونی از واکنش های بدن همچون تامین انرژی نقش بسزایی دارند. تخم مرغ در واقع یک نوع غذا یا میان وعده ای کامل و جزء غذاهای عضله ساز برای افراد می باشد.

سینه مرغ :

از جمله دلایل مهمی که اغلب ورزشکاران سینه مرغ را جزء مواد غذایی عضله ساز به حساب می آورند مقدار پروتئین زیاد آن می باشد. ۸۵ گرم از سینه مرغ تقریبا ۲۶ گرم پروتئین با کیفیت فراوانی دارد. سینه مرغ دارای مقادیر فراوانی از ویتامین های گروه ب می باشد که از جمله ویتامین های مهم برای افرادی می باشد که تحرک بدنی زیادی دارند. همینطور ویتامین ب کمک کرده تا بدن شما کارکرد خوبی در زمان تمرینات و حرکات ورزشی که برای رشد عضله ها مفید بوده، داشته باشد.

جدای از این می توان گفت طبق مطالعات انجام شده مشخص شده است که رژیم هایی که از مقدار پروتئین بالایی برخوردار می باشند در کم کردن میزان چربی بدن نیز کمک می کنند. به همین خاطر سینه مرغ از جمله غذاهای عضله ساز برای افراد به شمار می آید.

شیر :

شیر در واقع مخلوطی از کربوهیدرات ها، چربی ها و پروتئین ها می باشد. تحقیقات مشخص کرده اند که کسانی که حرکات بدنسازی انجام می دهند و در برنامه غذایی خود به صورت مرتب شیر استفاده می کنند عضله سازی در آن ها بالا می رود. بدین ترتیب مطابق نتایج مطالعات انجام شده می توان شیر را در جایگاه یک ماده غذایی عضله ساز به حساب آورد. شیر ضمن تاثیر در عضله سازی به خاطر دارا بودن مقدار فراوانی کلسیم، می تواند در مقاومت سازی استخوان های بانوان کمک کننده باشد.

گوشت گاو :

این نوع گوشت دارای پروتئین فراوانی بوده و از مواد معدنی، کراتین و ویتامین های گروه ب برخوردار می باشد. بعضی مطالعات انجام شده مشخص کرده اند که خوردن گوشت قرمز بدون چربی در برنامه غذایی می تواند عضله سازی همراه با حرکات بدنسازی را بالا ببرد. گوشت گاو از جمله غذاهای عضله ساز به حساب آمده ولی استفاده کافی از آن برای بانوان به خاطر وجود آهن و ویتامین های ضروری خیلی اهمیت دارد.

عدس :

عدس از دیگر مواد غذایی عضله ساز برای خانم ها می باشد که به غیر از پروتئین دارای آهن زیادی نیز می باشد. یک فنجان عدس پخته دارای ۱۸ پروتئین و ۴۰ گرم کربوهیدرات با میزان قند پایینی می باشد. این میزان عدس ۳۷ درصد از احتیاج روزمره شما را به آهن فراهم می کند.

موز :

گلوکز در واقع قندی می باشد که خیلی سریع هضم می گردد و انرژی بدن را فراهم می کند. موز غنی از گلوکز می باشد و میان وعده ای عالی برای پیش از تمرین به حساب می آید. مقادیر زیاد پتاسیم در موز به پیشگیری از گرفتگی های عضلانی در حرکات بدنسازی کمک می کند.

بادام زمینی :

بادام زمینی مخلوطی از کربوهیدرات، چربی و پروتئین می باشد. نصف فنجان بادام زمینی دارای ۱۷ گرم پروتئین، ۱۶ گرم کربوهیدرات و میزان بالایی چربی های غیر اشباع می باشد. بادام زمینی در مقایسه با دیگر ترکیبات گیاهی دارای مقدار بالایی از آمینو اسید لوسین می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا