فرهنگ غذایی چیست؟

فرهنگ غذایی باوری شایع و همه گیر بر این اساس است که ظاهر و فرم بدنی هر فرد نسبت به سلامت فیزیکی، روانی و عمومی بدن ارجحیت دارد. این ایده مبتنی بر این اصل است که کنترل بدن، به ویژه غذای دریافتی به بدن – از طریق محدود کردن نوع ماده خوراکی و میزان دریافت یک پدیده طبیعی است. با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

فرهنگ غذایی چیست؟

فرهنگ غذایی همچنین بوسیله برچسب خوب و بد زدن به انواع مختلف غذاها این نگرش را نسبت به رژیم غذایی القا می‌کند که غذا را به عنوان یک عامل دادوستد ببینید؛ یعنی آنچه که براساس تلاش، شیوه وعادات مصرفی ویا فعالیت بدنی به دست می‌آورید یا حق داشتنش را ندارید.

نه تنها به غذا برچسب زده می‌شود، بلکه ممکن است مردم برای مصرف این غذاها خود را خوب یا بد بدانند. مثلا مصرف کنند خوب یا بد.

آن دسته از مردمی که فرهنگ غذایی را به عنوان یک روش معمول زندگی پذیرفته‌اند ممکن است تصورذهنی بدی نسبت به خود داشته باشند، به طور منظم با گفتگوهای درونی منفی خود را سرزنش کنند و معتقدند که لاغر بودن باعث می‌شود فرد بهتر از آنی باشد که هست و آن را مساوی با سلامتی می‌بینند.

فرهنگ غذایی و اختلال خوردن

فرهنگ غذایی یکی از عواملی است که به اختلال خوردن غذا دامن می‌زند. این پدیده عموما ازعدم تمرکز بر تغذیه مناسب و در اولویت قرار دادن غذاهای فاقد کالری/ یا دارای کالری ناچیز ناشی می‌شود. همچنین می‌تواند بر نحوه نگرش افراد به ورزش نیز تأثیر بگذارد، زیرا فعالیت بدنی می‌تواند به عنوان روشی برای از میان بردن مواد غذایی به اصطلاح بد و دریافت غذاهای به اصطلاح خوب در نظر گرفته شود.

غذا چیزی بیشتر از تامین انرژی می‌باشد

این ایده که غذا فقط انرژی بدن را تامین می‌کند و باید آن را بدست آورد، یک تصورغلط است که می‌تواند اختلالات خوردن را تشدید کند. غذا خیلی بیشتر از تامین سوخت بدن است. غذا جزئی از بخش اجتماعی و فرهنگی زندگی ما است. تمرکز صرف بر روی غذا به عنوان سوخت ویا انرژی بدن- یا خوب در مقابل بد – هر فرد را از لذت بردن و پذیرفتن غذا به عنوان بخش عمیق‌تر و معنادارتری در زندگی خود جدا می‌سازد.

این موضوع اغلب پس از یک تعطیلات طولانی دیده می‌شود، زمانی که تبلیغات درباره رژیم‌های غذایی که عمل سم‌زدایی یا پاکسازی بدن شما را بعد مصرف خوراکی‌های «مضری» که مصرف کردید گوش و چشم‌تان پر می‌شود. این اعمال نه تنها غیرعلمی و بالقوه خطرناک هستند، بلکه این ایده را نیز مطرح می‌کنند که لذت بردن از مصرف غذاهای مختلف باید پیامدهایی داشته باشد.

علاوه بر این، همه مواد غذایی و فواید آن در جهت تامین سوخت مصرف نمی‌شود. بلکه مواد غذایی سرشار از مواد مغذی، مینرال ها، آب، آنتی‌اکسیدان‌ها و سایر مواد لازم و ضروری است که به رشد کلی بدن کمک می‌کنند، اما در تامین انرژی بدن نقشی ندارند.

در حالی که مواد غذایی که انرژی ما را تامین می‌کنند – کربوهیدرات ها، چربی‌ها و پروتئین‌ها -حیاتی ولی در عین حال تنها بخشی از تصویر بزرگتر در مورد تغذیه هستند.

پرهیز از مصرف غذاهای غنی از مواد مغذی برای تامین غذاهای کم کالری، یا محدود کردن مصرف غذا به طوری که میزان لازم و موردنیاز مواد مغذی را برای عملکرد مطلوب دستگاه‌های مختلف بدن تامین نکند، سبب می‌شود تا فواید مهمی را که غذا ارائه می‌کند از دست بدهید.

هیچ تعریف پزشکی برای اختلال خوردن وجود ندارد، اما اغلب به عنوان الگویی از رفتارهای غذایی نامتعارف و الگوهای فکری نامتناسب پیرامون مصرف غذا توصیف می‌شود که هنوز هم با معیارهای و علائم اختلال خوردن مطابقت ندارد. این اختلال بسیار وسیع‌تر است.

فرهنگ غذایی یک عادت ناسالم

برچسب بد یا خوب زدن به خود بر اساس غذاهایی که می‌خورید می‌تواند منجر به بدتر شدن عادات غذایی ناسالم و احتمالا منجر به اختلال شدید خوردن شود.

تلاش مصرانه برای مصرف تنها غذاهایی که به نظر خوب و با مناسب به نظر می‌رسد، می‌تواند یک اختلال خوردن به نام ارتورکسیا ایجاد کند.

ارتورکسیا یک شکل افراطی از وسواس در خوردن می‌باشد – تمرکز وسواسی بر آنچه که فرد معتقد است رژیم غذایی سالم و صحیح است. این وسواس منجر به اختلال در زندگی روزانه اعم از زندگی اجتماعی، عاطفی و غیره می‌شود.

برخی از ویژگی‌های اختلال ارتورکسیا عبارتند از

  • رژیم غذایی با محدودیت
  • دارای تشریفات و قوانین سفت و سخت در رابطه با خوردن غذا
  • اجتناب ازغذاهایی که در دسته «خوب» یا سالم قرار گرفته نمی‌شود.

فرهنگ غذایی به ایجاد ارتورکسیا دامن می‌زند

زیرا منجر به تحریک به خودداری ازغذاها یا محدودیت رژیم غذایی شما می‌شود. به عنوان مثال می‌توان به محدود کردن غذاهای لبنی یا حاوی گندم به جهت‌عدم مصرف گلوتن در صورت نداشتن آلرژی، رژیم‌های افراطی وگانیسم، رژیم‌های غذایی کم چرب یا کم کربوهیدرات گسترده و شدید، سم زدایی، پاکسازی و خودداری از همه GMO‌ها یا غذاهای غیرارگانیک اشاره کرد.

در حالی که برخی از این شیوه‌های غذایی برای برخی افراد در برخی شرایط مناسب و مفید هستند، اما وقتی به یک عادت وسواس گونه ناسالم در ارتباط با نحوه نگرش شما نسبت به خود تبدیل می‌شوند، می‌توانند یک اختلال خوردن ایجاد کنند.

ارتورکسیا می‌تواند منجربه اختلالات دیگری مانند بی‌اشتهایی عصبی و اختلالات وسواس فکری-اجباری، از جمله اختلال نگرش و تصور بد نسبت به بدن شود. اختلالات خوردن می‌تواند مستقیماً ناشی از تصویر بد و نامناسب نسبت به بدن‌تان باشد که به دلیل فرهنگ غذایی و تعریف و تجمید از لاغری پدیدار می‌شود.

تصور شرم و نقص نسبت به بدن باعث می‌شود افراد نسبت به ظاهر بیرونی خود و آنچه به عنوان نقص می‌بینند وسواس پیدا کنند. این تصور اغلب در افراد مبتلا به اختلالات خوردن دیده می‌شود.

فرهنگ غذایی و داشتن تصویری از بدن

سیستم‌های باور و اعتقادی فرهنگ غذایی همانطور که گفته شد لاغری را برابر با سلامتی می‌دانند و این پیام را القا می‌کنند که تیپ های بدن خارج از محدوده «لاغری» ناسالم تلقی می‌شوند. در حالی که کاهش وزن گاهی اوقات می‌تواند یک انتخاب سالم باشد، اما «روش‌های مورد استفاده برای کاهش وزن» همیشه سالم نیستند.

مطالب مختلف در رسانه‌های اجتماعی اغلب داستان‌های کاهش وزن افراد مشهور را جذاب جلوه می‌دهند، بدون اینکه بپرسند آیا روش‌های مورد استفاده سالم یا متناسب با شرایط آن فرد و تفاوت‌های بدنی آن شخص پایدار بوده‌اند یا خیر. این طرز فکر سبب می‌شود که لاغری و تلاش برای کاهش وزن مسیری برای پذیرش بدن خودتان آنگونه که هست، شادی و سلامتی نادیده گرفته شود.

فرم اندام‌هایی که خارج از محدوده هنجارلاغری و پذیرفته شده قرار می‌گیرند می‌توانند کاملاً سالم باشند. ظاهر تصویر جامعی از سلامت هر فرد ارائه نمی‌دهد. رژیم غذایی نامناسب و فعالیت ورزشی بدون در نظر گرفتن اندازه بدن منجربه افزایش خطرات سلامتی می‌شود.

چگونه با فرهنگ غذایی مقابله کنیم؟

در حالی که عموما خودداری از فرهنگ غذایی به دلیل ماهیت همه گیر و شایع آن در تمام جنبه‌های جامعه و زندگی مردم غیرممکن است، روش‌هایی وجود دارند که هم می‌توانید قرار گرفتن در معرض فرهنگ غذایی را محدود کنید و هم از موضع خود دفاع کنید.

از رسانه‌های اجتماعی مبلغ فرهنگ غذایی دوری کنید

از فعالیت و یا مطلع شدن از اخبار و داستان‌های هر گونه رسانه‌های اجتماعی، انجمن‌ها، گروه‌های آنلاین یا وب سایت‌هایی که مبلغ این نوع نگرش هستند که باعث می‌شود احساس کنید به اندازه کافی خوب نیستید، اندام‌تان مناسب نیست، خودداری کنید. مشخص شده است که استفاده از این نوع رسانه‌ها باعث افزایش احساس تصویر ذهنی بد نسبت خود فرد می‌شود، که یکی از جنبه‌های برجسته فرهنگ غذایی است.

داشتن تصور بی‌طرفانه نسبت به بدن را تمرین کنید

موضوع این است که شما باید بر روی آنچه بدنتان می‌تواند در حال حاضر انجام دهد، تمرکز کنید تا اینکه چگونه می‌خواهید به نظر برسید. با توجه به این نگرش ذهن باید شما را از تلاش برای دستکاری یا کنترل ظاهرتان دور کند. درعوض، نگرشتان را به این سمت تغییر می‌دهد که در مورد ظاهر خود دیدگاه یک طرفه نداشته باشید و شما را به پرسش در مورد خودتان وا میدارد و بر احترام بر آنچه که هستید تاکید می‌کند.

تمرین نگرش بی‌طرفی نسبت به بدن می‌تواند به شما کمک کند از فرهنگ غذایی و برچسب‌گذاری خوب وبد بر مواد غذایی دور شوید، در عوض به شما کمک می‌کند تا در راستای احترام به بدن خود همانطور که اکنون هست تلاش کنید.

در مورد سلامت خود آگاهی کسب کنید

مطالعه و آموزش دیدن در مورد سلامت عمومی بدن به شما کمک کند تا درک عمیق‌تری از اینکه چگونه تمرکز صرف بر لاغری و محدودیت غذایی می‌تواند برای سلامتی شما مضر باشد بدست آورید. همچنین به شما کمک می‌کند تا طیف وسیعی از روش‌های سالم زیستن، از تغذیه براساس تیپ و فرم بدنی و فعالیت ورزشی و رعایت الگوهای غذایی مناسب را درک کنید.

کلام پایانی

این تصور که فرهنگ غذایی می‌تواند معضل و بار اضافه گریزناپذیر باشد که همه باید آن را تجربه کنند اشتباه است. مهم است که بدانید رژیم غذایی تنها روش برای کسب سلامتی نیست و لاغر بودن به خودی خود به معنای سالم بودن نیست. اگر با اختلال خوردن دست و پنجه نرم می‌کنید، یا نگران سلامتی، تصویر بدن یا عادات غذایی خود هستید، با یک متخصص تغذیه واجد شرایط صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا