چرا ورزشکاران ضربان قلب استراحت پایین‌تری دارند؟

ورزشکاران استقامتی اغلب ضربان قلب استراحت کمتری نسبت به سایرین دارند. ضربان قلب بر حسب ضربان در دقیقه (bpm) اندازه گیری می‌شود. ضربان قلب استراحت، نشسته، دراز کش و آرام بهتر اندازه گیری می‌شود. میانگین ضربان قلب استراحت معمولاً بین ۶۰ تا ۸۰ ضربه در دقیقه می‌باشد. با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

چرا ورزشکاران ضربان قلب استراحت پایین‌تری دارند؟

اما در برخی از ورزشکاران این میزان بین ۳۰ تا ۴۰ ضربان در دقیقه است. اگر ورزشکار هستید و یا غالبا ورزش می‌کنید و ضربان قلب  استراحت تان معمولاً کم است، جای نگرانی نیست، مگر اینکه همراه سرگیجه، خستگی یا بیماری باشد. در واقع، ضربان قلب پایین در حین استراحت به این معنی است که در وضعیت خوبی قرار دارید.

ضربان قلب ورزشکاران در حال استراحت ممکن است در مقایسه با عموم مردم پایین‌تر باشد. میزان ضربان قلب یک ورزشکار جوان و سالم ممکن است ببین ۳۰ تا ۴۰ ضربه در دقیقه باشد. این میزان احتمالاً به این دلیل است که ورزش ماهیچه قلب را تقویت می‌کند و در نتیجه قلب با هر ضربان، مقدار بیشتری خون پمپاژ می‌کند و اکسیژن بیشتری نیز به ماهیچه‌ها می‌رسد.

با اینکه ضربان قلب افراد ورزشکار استراحت کمتر از افراد عادی است اما ضربان قلب ورزشکاران در طول ورزش می‌تواند به ۱۸۰ تا ۲۰۰ ضربان در دقیقه برسد.

ضربان قلب استراحت ورزشکاران معمولاً فقط زمانی بسیار پایین تلقی می‌شود که علائم دیگری نیز در پی داشته باشد. این علایم ممکن است شامل خستگی، سرگیجه یا ضعف باشد. علائمی از این دست ممکن است نشان دهنده وجود مشکل دیگری باشند. اگر این علائم را در کنار ضربان قلب آهسته تجربه کردید حتما به پزشک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا