ضربان قلب چربی سوزی چیست چگونه محاسبه می‌شود؟

ضربان قلب می‌تواند به شما در اندازه گیری شدت ورزش کمک کند. در اکثر افراد، قلب در حالت استراحت بین ۶۰ تا ۱۰۰ بار در دقیقه می‌تپد. با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

ضربان قلب چربی سوزی چیست چگونه محاسبه می‌شود

ضربان قلب در طول ورزش افزایش می‌یابد؛ هر چه سخت‌تر ورزش کنید، ضربان قلب شما نیز بیشتر خواهد شد. هنگامی که در سطح ضربان قلب چربی سوز خود ورزش می‌کنید، بدن شما به جای استفاده از قندها و کربوهیدرات‌های اساسی، از ذخایر چربی برای تامین انرژی استفاده می‌کند. این امر در نتیجه منجر به از دست دادن چربی می‌گردد.

ضربان قلب چربی سوز شما در حدود ۷۰ درصد حداکثر ضربان قلب شما است. حداکثر ضربان قلب شما حداکثر تعداد دفعاتی است که قلب شما می‌تواند در طول انجام فعالیت بتپد. برای تعیین حداکثر ضربان قلب، سن خود را از ۲۲۰ کم کنید. برای مثال، حداکثر ضربان قلب یک فرد ۳۵ساله ۲۲۰ منهای ۳۵ یا ۱۸۵ ضربه در دقیقه است. اگر این فرد بخواهد وارد ناحیه چربی سوزی شود، می‌بایست ضربان قلب خود را به ۷۰ درصد از حداکثر ضربان قلبش برساند، یعنی اگر حداکثر ضربان قلب وی ۱۸۵ است، باید ضربان قلب خود را به حدود ۱۳۰ ضربه در دقیقه برساند.

کارشناسان توصیه می‌کنند که در طول فعالیت‌های شدید، ۷۰ تا ۸۵ درصد حداکثر ضربان قلب خود را مورد استفاده قرار دهید. این به عنوان ضربان قلب هدف شما شناخته می‌شود. ضربان قلب متوسط شما، بین ۵۰ تا ۷۰ درصد از حداکثر ضربان قلبتان کمتر خواهد بود.

هنگام استفاده از نمودار زیر، به خاطر داشته باشید که هر چه سن شما بالاتر باشد، ضربان قلب چربی سوزتان نیز کمتر می‌شود. به عنوان مثال، اگر ۳۲ساله هستید و می‌خواهید عددی بین ۳۱ تا ۳۵ برای ضربان قلب چربی سوز خود انتخاب کنید، باید از عددی بالاتر از ۱۲۹ و کمتر از ۱۳۲ استفاده کنید. برخی از داروها نیز ممکن است بر ضربان قلب شما تأثیر گذار باشند، بنابراین اگر در این مورد نگرانی دارید حتما قبل از هر انتخابی با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

امروزه ابزارهای مختلفی در بازار موجود است که می‌تواند به شما در اندازه گیری ضربان قلبتان در حین ورزش و حتی در حین انجام کارهای روزمره کمک کند. با این اوصاف، لزوماً برای دریافت ضربان قلب اولیه خود به هیچ ابزار یا وسیله عجیب و غریب و پیشرفته‌ای نیاز ندارید.

ارزان‌ترین راه برای اندازه گیری ضربان قلب استفاده از انگشتان برای ردیابی نبض است. ابتدا باید ورزش را متوقف کنید و انگشت خود را روی یک نقطه از نبض روی گردن، مچ دست یا سینه خود قرار دهید. ضربان قلب خود را برای ۶۰ ثانیه بشمارید (یا ۳۰ ثانیه) و تعداد ضربان به دست آمده را در دو ضرب کنید. عددی که به دست می‌آورید ضربان قلب شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا