بهترین زمان و طریقه مصرف BCAA که نمی دانستید!

مکمل های ورزشی به ویژه مکمل های BCAA از جمله پرمصرف ترین محصولات به ویژه در میان ورزشکاران حرفه‌ای و یا گروهی از افراد است که قصد دارند حجم عضلات خود را به صورت موثری افزایش دهند. اما نکته مهمی که در خصوص انواع مکمل های ورزشی از جمله BCAA باید به آن توجه داشته باشید آشنایی با بهترین زمان و طریقه مصرف BCAA است. با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

بهترین زمان و طریقه مصرف BCAA که نمی دانستید!

واضح است که استفاده از مکمل های ورزشی با کیفیت و بر اساس برنامه‌های زمان بندی شده به شما کمک می کند تا نتیجه بهتری را از مصرف آن ها دریافت نمایید. چرا که در غیر این صورت، تنها در هر ماه می بایست مبلغی را صرف خرید این محصولات نمایید، بدون آنکه تاثیر مشخصی در راندمان ورزشی خود و یا افزایش حجم عضلاتتان مشاهده کنید.

از این رو و با توجه به تعداد زیاد ورزشکارانی که از مکمل های BCAA استفاده میکنند، در این مقاله قصد داریم تا به صورت تخصصی به بررسی این موضوع بپردازیم. پس اگر شما هم از مصرف کنندگان این نوع مکمل ورزشی هستید و یا قصد دارید در آینده از آن استفاده نمایید، حتما این مقاله را تا انتها در بتادارو بخوانید.

بهترین روش و طریقه مصرف BCAA به چه صورت است؟

همانطور که می‌دانید مکمل های BCAA از ترکیب مناسبی از سه اسید آمینه ضروری شاخه دار یعنی لوسین، ایزولوسین و والین تولید می شوند و بر اساس مطالعات فراوانی که بر روی این نوع مکمل ورزشی صورت گرفته است مشخص شده است که استفاده از آن ها می تواند موجب کاهش احساس خستگی در حین و پس از تمرینات ورزشی، کاهش دردهای عضلانی ناشی از تمرینات و نیز بیشتر شدن تولید پروتئین عضلانی و در نتیجه رشد بهتر ماهیچه ها شود.

اما اگر می‌خواهید نتیجه مطلوبی از مصرف این نوع مکمل های ورزشی دریافت کنید لازم است که نحوه مصرف BCAA را نیز بدانید. از جمله اینکه به میزان دوز مجاز پیشنهاد شده توسط شرکت سازنده و بر اساس سن، جنسیت، وضعیت جسمانی و وزن خود استفاده نمایید. این دوز که می تواند در نتیجه تهیه محلول از طریق حل کردن پودر BCAA در نوشیدنی ها و یا مصرف تعداد مشخصی قرص تامین شود بسیار مهم بوده و در صورت زیادتر یا کمتر بودن نسبت به میزان توصیه شده نتایج متفاوتی را با خود به همراه خواهد داشت.

به طور کلی، بهترین روش و طریقه مصرف BCAA به صورت زیر است:

خانم ها

  • افراد ورزشکار: روزانه ۱۲ گرم، در ۴ الی ۵ وعده
  • افراد غیر ورزشکار: روزانه ۳ الی ۵ گرم در ۲ یا ۳ وعده

آقایان

  • افراد ورزشکار: روزانه ۱۵ الی ۲۰ گرم، در ۵ الی ۸ وعده
  • افراد غیر ورزشکار: روزانه ۵ الی ۹ گرم در ۲ یا ۳ وعده

همچنین در خصوص بهترین روش و طریقه مصرف BCAA باید به این نکته توجه کنید که هیچ‌گاه برای رسیدن سریعتر به هدف نهایی خود، به صورت خودسرانه شیوه مصرف و یا دوز پیشنهادی را افزایش ندهید. زیرا این کار می تواند با عواقبی از قبیل افت قند خون، افزایش سطح نرمال آمونیاک پلاسما، ایجاد اختلال در فرایند های متابولیکی و حتی بروز مشکل در کارکرد طبیعی مغز همراه باشد.

نکته آخری که در خصوص روش و طریقه مصرف BCAA برای دریافت نتیجه مطلوب باید به آن اشاره کنیم این است که باید تلاش کنید تا مصرف این نوع مکمل ورزشی را به یک عادت در خود تبدیل کنید. چرا که بر اساس مطالعات صورت گرفته مشخص شده است که افرادی که برای اولین بار اقدام به مصرف BCAA می نمایند باید حداقل 2 الی 3 هفته به صورت مستقیم مصرف مکمل را ادامه دهند تا نتایج مطلوب حاصل از مصرف آن بروز پیدا کند. سایر افراد نیز در صورتی که مداوما اقدام به مصرف BCAA نمایند، تخریب بافت عضلانی در آن ها بسیار کمتر از سایرین خواهد بود. ضمنا استفاده مداوم از BCAA به صورت محلول به ویژه در مدت زمان فعالیت بدنی به هیدراته شدن بدنتان نیز کمک خواهد کرد.

بهترین زمان مصرف BCAA در چه هنگامی است؟

با توجه به این نکته که بهترین زمان مصرف BCAA مانند انواع مکمل های ورزشی بسته به هدفی که از مصرف آن دارید متفاوت است، به عنوان یک روش مصرف عمومی، می توانید به صورت زیر اقدام به مصرف مکمل های BCAA نمایید:

هدف: افزایش انرژی بدن برای انجام تمرینات ورزشی

بهترین زمان مصرف: حدودا ۳۰ دقیقه پیش از شروع تمرینات

هدف: بهبود رشد عضلات و ریکاوری بدن

بهترین زمان مصرف: تا ۳۰ دقیقه بعد از پایان تمرینات

هدف: افزایش ساخت پروتئین عضلات مابین وعده های غذایی

بهترین زمان مصرف: ۲ ساعت بعد از صرف وعده غذایی

هدف: افزایش میزان لوسین وعده غذایی

بهترین زمان و طریقه مصرف BCAA: در کنار وعده های غذایی که حداقل 30 گرم پروتئین نداشته باشد

همچنین در خصوص بهترین زمان مصرف BCAA باید به این نکته نیز اشاره کنیم که هرچند آزمایش های مختلفی تاکنون در خصوص اثرات مصرف این مکمل در زمان های مختلف صورت گرفته است، با این حال آنچه که از این نتایج بدست آمده است بیان می دارد که مصرف این مکمل قبل، حین یا بعد از تمرینات ورزشی تا حد زیادی به سبک زندگی فرد بستگی دارد.

به عنوان مثال، عده‌ای از افراد ترجیح می‌دهند صبح ها و در شرایطی که همچنان ناشتا هستند ورزش کنند و گروهی دیگر شروع تمرینات ورزشی خود را به بعد از صبحانه موکول می‌کنند. بنابراین باید توجه کنید که زمان انجام تمرینات ورزشی شما چه هنگام است، تا بر اساس آن در خصوص بهترین زمان مصرف BCAA تصمیم بگیرید.

این نکته را هم در نظر داشته باشید که مکمل های BCAA حدودا 30 الی 45 دقیقه پس از مصرف میتوانند سطح اسید آمینه خون را بالا برده و اثر گذاری خود را شروع کنند. بنابراین اگر صبح ها به صورت ناشتا ورزش می‌کنید، بهتر است ابتدا مکمل های BCAA را مصرف کرده، کمی صبر کنید تا اسیدهای آمینه در بدن آزاد شوند و سپس ورزش کنید.

اما اگر زمان انجام فعالیت های بدنی شما در شرایطی است که پروتئین های مصرف شده از طریق رژیم غذایی در بدنتان آزاد شده اند، می توانید مصرف BCAA را در حین و یا پس از تمرینات خود داشته باشید. بر اساس توصیه محققین نیز، بهترین زمان مصرف BCAA قبل و در حین تمرینات ورزشی است که موجب افزایش استقامت، انرژی و ریکاوری عضلات در ورزشکاران به ویژه ورزشکاران استقامتی می شود.

مصرف BCAA در روز استراحت ضرورت دارد؟

به طور خلاصه بله. BCAA نقش مهمی در ترمیم و ریکاوری عضلات ایفا می کند و به همین دلیل مصرف BCAA در روز استراحت هم لازم است تا سرعت ریکاوری افزایش یابد.

جمع بندی

همانطور که در این مقاله بیان شد، استفاده از BCAA در زمان های مختلف می تواند نتایج متفاوتی را با خود به همراه داشته باشد. اما آن چیزی که مشخص است این است که تعیین بهترین زمان و طریقه مصرف BCAA تا حد زیادی به برنامه زندگی روزانه و ورزشی شما بستگی داشته و باید با توجه به آن تعیین شود.

جا دارد در انتهای این مطلب مجدد تاکید کنیم که مصرف BCAA را باید بر اساس نیاز بدنی خود و با توجه به شرایط شخصی‌تان مشخص نمایید تا علاوه بر دستیابی به نتایج مطلوب، از بروز مشکلات ناشی از مصرف بیش از حد مکمل های ورزشی پیشگیری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا