آمادگی ذهنی چیست؟ چگونه آن را افزایش دهیم؟

آمادگی بدنی توجه زیادی را به خود جلب کرده است و همینطور دلیل خوبی نیز برای آن وجود دارد. از آنجایی که بدنی سالم از بروز وضعیت‌هایی مانند بیماری قلبی و دیابت پیشگیری و به حفظ سلامت همزمان با افزایش سن کمک می‌کند. آمادگی ذهنی به اندازه آمادگی فیزیکی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که نباید مورد غفلت قرار گیرد. با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

آمادگی ذهنی چیست؟ چگونه آن را افزایش دهیم؟

گنجاندن تمرینات مربوط به بخش تیزهوشی و هوش هیجانی در برنامه روزانه‌تان می‌تواند به کسب فواید ذهنی تیزهوش‌تر و به ارمغان آوردن بدنی سالم‌تر برای سال‌های آینده عمرتان کمک کند.

آمادگی ذهنی به معنای حفظ سلامت مغزی و هیجانی شما در بالاترین شکل ممکن هست و این به معنای تمرینی برای «المپیک روان و مغز» یا به اوج رساندن تست آی کیو نمی‌باشد. بلکه به تمریناتی اشاره دارد که کمک‌تان می‌کند تا:

 

 • آرام شوید
 • فشار و استرس را از روی ذهن‌تان بردارید. نوعی فشارزدایی
 • حافظه مشغول به کار خود را افزایش دهید.

 

ارتباط مغز و بدن

جای تعجبی نیست زمانی که شما هرچه بیشتر به بدن خود رسیدگی کنید، بیشتر به مغز و روان خود کمک می‌کنید. فعالیت بدنی سبب می‌شود تا جریان اکسیژن به مغز شما افزایش یابد. همچنین میزان اندورفین ها، مواد شیمیایی بوجود آوردنده «احساس خوب» را در مغز شما افزایش می‌دهد. به همین دلیل، جای تعجبی وجود ندارد از این رو که افراد متناسب از لحاظ جسمانی نیز مشتاق لذت بردن از سطح بالاتری از آمادگی ذهنی و هوشیاری بیشتری می‌باشند.

مشارکت در برنامه تمرین شدید بدنی به شما کمک می‌کند تا با افسردگی مبارزه کرده و دیدگاه مثبت‌تری نسبت به زندگی پیدا کنید در نتیجه امید به زندگی بیشتری خواهید یافت. این نیز یک روش عالی برای غلبه بر استرس است که خود استرس می‌تواند از نظر روحی و جسمی به شما آسیب برساند.

تمرین ذهنی نیز به همان اندازه مفید است. طبق مطالعه‌ای در موسسه فرآیندهای درحال پیشرفت آکادمی ملی علوم، برخی از ورزش‌های تمرین دهنده حافظه می‌تواند «هوش روان یا در جریان»، که توانایی استدلال و حل مشکلات جدید است را افزایش دهد.

در حالی که ورزش برای ذهن و بدن مفید است، مدیتیشن نیز مفید است. مدیتیشن، همراه با ترکیب سایر روش ها، یک روش جایگزین برای درمان افسردگی است. آرامش ذهن به شما امکان می‌دهد تا با آسوده خاطر و تمرکز بیشتری مسائل را حل کنید.

فواید داشتن آمادگی ذهنی

وقتی بعد از داشتن یک روز طولانی به رختخواب می‌روید، بدن شروع به رهاسازی و آرام شدن می‌کند. اما ذهن همیشه از این قاعده پیروی نمی‌کند. مجسم کردن و تصویرسازی می‌تواند به شما کمک کند. اغلب می‌توانید از طریق تجسم، روند تصویرسازی صحنه یا مکانی آرام، به احساس آرامش برسید. این روش می‌تواند با به کارگیری نورون‌هایی در ناحیه ناخودآگاه مغز، تنش را از بدن و ذهن شما کاهش دهد.

این ناحیه از مغز شما که کمتر غالب است یعنی منطقه‌ای است که احساساتی مانند اعتماد به نفس و خوش بینی را کنترل می‌کند. وقتی به چیزی غیر یا فراتر از نگرانی‌های روزمره خود فکر می‌کنید، فعالیت در ساختارهای عصبی آن ناحیه از مغز خود را افزایش می‌دهید. در نهایت، تصویرسازی ذهنی می‌تواند سلامت عاطفی-هیجانی شما را تقویت کرده و شما را از لحاظ روانی آرام سازد.

چگونه آمادگی ذهنی را بالا ببریم؟

حفظ آمادگی ذهنی به اندازه آمادگی برای انجام یک ماراتن کار دشواری نیست، اما این آمادگی یک مثال خوبی است. می‌توانید به بسیاری از فعالیت‌هایی که قبلاً داشته اید، تمرینات ذهنی اضافه کنید، مانند:

 • مطالعه
 • رویاپردازی یا تصور افکار و خیالات مختلف
 • داشتن حس شوخ طبعی در زندگی

توقف انجام چند وظیفه بطور همزمان یا مولتی تسکینگ

ممکن است فکر کنید که چند وظیفه در آن واحد انجام دادن به شما امکان می‌دهد تا کارهای بیشتری را بطور همزمان انجام دهید، اما در واقع مشکلات بیشتری را نسبت به راه حل‌ها ایجاد می‌کند. تمرکز در آن واحد بر روی یک کار جمعیت خاطر شما را بهبود می‌بخشد و به شما کمک می‌کند تا خلاقیت بیشتری داشته باشید و راه حل‌های بیشتری پیدا کنید برعکس آنچه فکر می‌کنید.

با خودتان مثبت سخن بگویید و دید مثبت نسبت به خود داشته باشید

تأیید مثبت یکی از راه های بهبود کارایی آمادگی ذهنی است. تأیید یا صحبت مثبت با خود، دارای قدرت تقویت مسیرهای عصبی است تا اعتماد به نفس، سلامت و رضایت خاطر شما را به سطح بالاتر و برتری برساند.

برای شروع، لیستی از ویژگی‌های خوب و نقاط قوت خود تهیه کنید. به خود یادآوری کنید که لازم نیست کامل باشید. برای آنچه می‌خواهید بهبود دهید، هدف تعیین کنید و از کوچک شروع کنید تا دچار دلزدگی نشوید. مثل کاهش وزن: مثلا من خوب بلدم کالری‌های مصرفی‌ام را بشمرم این کار را برای دو هفته انجام می‌دهم و در کنار آن حرکاتی که میدانم خوب از پسش بر می‌آیم را اضافه می‌کنم و به مدت ۱۵ دقیقه انجامشان میدهم پس از ۲ هفته کاهش وزنی معادل ۵۰۰ گرم خواهم داشت. به همین سادگی!

فعالیتی متفاوتی را امتحان کنید

تجربیات جدید نیز می‌توانند شما را در مسیر آمادگی قرار دهند. شما می‌توانید مسیرهای جدیدی را به روش‌های مختلف در زندگی روزمره خود بگنجانید:

 

 • غذاهای جدید را امتحان کنید.
 • روش‌های جدیدی را برای انجام کارهای معمول امتحان کنید.
 • به مکان‌های جدید مسافرت کنید.

 

راهی جدید برای رفتن به محل کار یا فروشگاه مواد غذایی در نظر بگیرید

طبق انجمن آلزایمر، تحقیقات نشان می‌دهد که فعال نگه داشتن مغز، نشاط را افزایش می‌دهد. به نظر می‌رسد انجام کارهای جدید به شیوه‌های جدید به حفظ و بازسازی سلول‌های مغزی و ارتباطات آن‌ها کمک می‌کند. حتی ممکن است سلول‌های مغزی جدیدی تولید کند. در واقع، خروج از روتین روزانه می‌تواند به سالم ماندن مغز شما کمک کند.

بازی کنید

بازی‌هایی که استدلال و قسمت‌های دیگر مغز شما را تست می‌کنند، روش‌های سرگرم کننده‌ای برای چالاک و هوشیار نگه داشتن ذهن شما هستند. این بازی‌ها را در نظر بگیرید:

 

 • جدول کلمات متقاطع
 • بازی‌های رومیزی مانند شطرنج یا انواع بازی با مهره‌ها
 • سودوکو

 

بازی‌ها یک روش عالی برای تقویت عضله مغز شما هستند. درست شنیدید مغز هم مانند سایر عضلات شما قابلیت توسعه و رشد دارد. بر اساس مطالعه‌ای در مجله بیولوژی عمومی، حتی بازی‌های ویدیویی اکشن با سرعت بالا نیز می‌توانند توانایی شما را در یادگیری کارهای جدید تقویت کنند. این مطالعه شواهد موثقی را نشان می‌دهد که بازی‌های ویدیویی احتمالا باعث افزایش توجه، زمان واکنش و توانایی تغییر وطیفه و عملکرد در شما شوند.

علاوه بر بازی‌های ویدئویی، هر بازی را که استفاده از موارد زیر را امکان‌پذیر می‌کند امتحان کنید:

 

 • منطق
 • استدلال
 • بدیهیات

 

بخوانید، بیشتر!

خواندن برای مغز شما عالی است. حتی وقتی این جمله را می‌خوانید، مغز شما در حال پردازش هر کلمه است و معنی آن را فوراً به ذهن شما می‌آورد. فراتر از هر ماشینی، خواندن به شما کمک می‌کند تا موضوع را در صفحات قبل از حضورفعلی‌تان بر کلمات تجسم کنید و تصور کنید که صداها در گفتگوی نوشته شده به چه صورت است. این عمل همچنین می‌تواند یک روش آرامش دهنده عالی باشد.

خواندن یک فعالیت عالی است زیرا می‌تواند قدرت تخیل را تقویت و بسیاری از قسمت‌های مختلف مغز را روشن کند. ژانرهای بی‌انت‌ها و انواع مطالب خواندنی وجود دارد. بعید است که چیزهای جالب برای خواندن تمام شوند.

وقت بگذارید

برای آمادگی ذهنی وقت زیادی از شما گرفته نخواهد شد. صرف هر روز چند دقیقه برای آن می‌تواند به شما کمک کند تا احساس بهتر و تفکر واضح‌تری داشته باشید. به یاد داشته باشید که آرامش و تجسم در تمرین آمادگی ذهنی به همان اندازه فعالیت‌های پرانرژی مانند تمرینات حافظه یا بازی مهم است. سعی کنید همزمان یک یا دو فعالیت به تمرین ذهنی خود اضافه کنید، مانند:

 

 • آرام‌سازی مدیتیشن
 • تصویرسازی
 • مثبت اندیشی تاکیید بر نقاط قوت
 • تمرینات حافظه
 • بازی

 

لپ کلام

آمادگی جسمی-ذهنی برای حفظ سلامت مغز و بدن شما مهم است، خصوصاً با افزایش سن. انواع مختلفی از مهارت‌های تقویت ذهن وجود دارد و برای انجام آن‌ها نیازی به رفتن به باشگاه نیستید. آن‌ها شامل موارد فعال کننده مانند یادگیری آهنگ جدید یا بازی و نیز تمرینات آرامش بخش مانند تمرینات مدیتیشن و تصویرسازی است هستند. برنامه آمادگی ذهنی را دقیقاً در کنار برنامه تمرینی‌تان در تقویم خود قرار دهید. ذهن و سلامتی بدن شما ارزشش را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا