علت و درمان سریع درد عضلات بعد از ورزش و بدنسازی

ورزشکاران، چه حرفه‌ای و چه مبتدی، بدون شک پس از ورزش دچار درد عضلانی می‌شوند. اما چه عواملی باعث درد عضلات بعد از ورزش می‌شود؟ چگونه می‌توان فهمید که دردی که تا ۴۸ ساعت بعد از ورزش ممکن است با شما باشد، طبیعی است یا به دلیل مشکلی ایجاد می‌شود؟ پس با ما همراه باشید تا به شما بگوییم علت درد بدن بعد از ورزش چیست. با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

علت و درمان سریع درد عضلات بعد از ورزش و بدنسازی

پس از تمرین، فیبرهای عضلانی تخریب می‌شوند که در واقع پارگی‌های میکروسکوپی است. نمونه گیری آزمایشگاهی از عضله در روز بعد از ورزش شدید نشان می‌دهد که خونریزی و قطع رشته‌های عضلانی (که فیبرهای عضلانی را در جای خود نگه می‌دارد) به دلیل ساییدگی و پارگی هنگام انقباض عضله می‌تواند باعث درد شود.

نگران نباشید، این طبیعی است و فوایدی برای شما دارد. در حقیقت، هنگامی که فیبرهای عضلانی شما پاره می‌شود، بدن مجدداً عضلات آسیب دیده و دردناک را بازسازی می‌کند و سپس عضلات نسبت به قبل قوی‌تر و بزرگتر می‌شوند، این مکانیزمی است که ورزشکاران حرفه‌ای برای تقویت، حجیم و سریع‌تر شدن عضلات خود استفاده می‌کنند.

به عنوان یک قاعده کلی، هرچه بیشتر ورزش کنید، پارگی‌های میکروسکوپی بیشتری در عضلات و احساس درد بیشتری در عضلاتی خواهید داشت و بدن شما نیز در حال بازسازی و ترمیم خواهد بود.

نکته مهم دیگر این است که این درد ممکن است بعد از ورزش و تا ۴ تا ۶ ساعت بعد از آن ادامه داشته باشد، یا ممکن است بعد از ۱۲ تا ۲۴ ساعت بعد از ورزش شروع شود، که به آن درد عضلانی تاخیری یا DOMS گفته می‌شود.

این بدان معناست که دو روز پس از ورزش احساس درد بیشتری نسبت به روز بعد از ورزش خواهید داشت.

هیچ کس از این نوع درد عضلانی در امان نیست، هم ورزشکاران تازه کار و هم ورزشکاران حرفه‌ای یا بدنسازان DOMS را تجربه می‌کنند. اما برای افرادی که شرایط لازم را ندارند و برای اولین بار مشغول تمرین هستند، می‌تواند باعث اضطراب و ترس شود.

بنابراین، این افراد در مراحل اولیه تمرین به مشورت مربی نیاز دارند. برای درمان یا جلوگیری از میزان درد عضلانی بعد از ورزش، باید به دو مرحله قبل و بعد از ورزش توجه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا