رژیم نوردیک چیست؟ همه چیز در مورد این رژیم جالب

رژیم نوردیک سرشار از مواد مغذی مانند غلات کامل، انواع توت‌ها، میوه‌ها، سبزیجات، ماهی و محصولات لبنی کم چرب است. همچنین قند افزوده و مواد غذایی فرآوری شده در آن خیلی کم است و تهیه و استفاده مواد غذایی دراین رژیم نسبت به سایر رژیم‌های غذایی به گونه ایست که با محیط زیست سازگارتر باشد. به طور کلی، این یک رژیم بسیار مفید می‌باشد. با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

رژیم نوردیک چیست؟ همه چیز در مورد این رژیم جالب

این رژیم غذایی توسط گروهی از دانشمندان، متخصصان تغذیه و سرآشپزهای حرفه‌ای در شهر کپنهاگ در دانمارک، برای بهبود سلامت عمومی مردم آن کشور ایجاد شده است. به گزارش جهانی سازمان بهداشت این رژیم در رتبه نهم بهترین رژیم‌های غذایی قرار داده است و امتیاز کلی ۳.۶/۵.۲ را به آن می‌دهد.

رژیم غذایی نوردیک بر محصولات غذایی مانند ماهی و سایر غذا‌های رایج در مناطق شمالی اروپا تمرکز دارد. این رژیم غذایی مشابه رژیم مدیترانه‌ای است، با این تفاوت که به جای روغن زیتون در تهیه آن از روغن کانولا استفاده می‌شود. محققان معتقدند تأکید بر غذا‌های غنی با ارزش غذایی بالا انتخابی منطقی برای داشتن یک رژیم غذایی سالم می‌باشد؛ زیرا، خطر بیماری را کاهش دهد.

انواع توت‌ها، سبزیجات، ماهی، غلات کامل و روغن کانولا. این‌ها مواد غذایی اصلی تشکیل دهنده رژیم غذایی نوردیک هستند که در یک دهه گذشته به عنوان رژیم غذایی بسیار سالم، خوشمزه و پایدار شناخته شده‌اند. این رژیم غذایی می‌تواند از چاقی جلوگیری کند و خطر بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت نوع ۲، فشار خون و کلسترول بالا را کاهش دهد.

تا به حال، هر تحقیقی که در مورد رژیم نوردیک انجام شده است، در درجه اول با تأثیر مثبت رژیم غذایی بر سلامت عمومی بدن پس از کاهش وزن مرتبط بوده است. اما پژوهش جدیدی که توسط محققان دانشگاه کپنهاگ انجام شده است، به وضوح نشان می‌دهد که رژیم نوردیک فواید مثبت فراوانی صرف نظر از داشتن کاهش وزن بر سلامت عمومی بدن دارد.

تعجب‌آور است که اکثر مردم بر این باورند که اثرات مثبت بر سطوح قند خون و کلسترول صرفاً به دلیل کاهش وزن است. در حالی که مکانیسم‌های دیگری نیز در کار هستند.

محققان فنلاند، نروژ، سوئد و ایسلند نمونه‌های خون و ادرار ۲۰۰ فرد بالای ۵۰ سال را که همگی دارای BMI بالا و در معرض خطر ابتلا به دیابت و بیماری‌های قلبی عروقی بودند، بررسی کردند. شرکت‌کنندگان به دو گروه تقسیم شدند- به یک گروه غذا‌هایی را طبق مواد غذایی موجود در رژیم نوردیک سرو کردند و گروه کنترل رژیم غذایی معمول خود را داشتند. پس از شش ماه مطالعه و آزمایش، نتیجه مشخص شد.

گروهی که به مدت شش ماه از رژیم نوردیک استفاده می‌کردند، به طور قابل توجهی سالم‌تر بودند، سطح کلسترول پایین‌تری داشتند، سطح کلی چربی اشباع شده و غیر اشباع در خون پایین‌تری داشتند، و در این گروه تنظیم گلوکز در مقایسه با گروه کنترل بهتر بود.

محققان این مطالعه توضیح می‌دهند: برای اینکه تأثیر وزن را در گروه آزمایش حین دریافت رژیم غذایی نوردیک از بین ببریم سعی می‌کردیم که وزن آزمودنی‌ها را ثابت نگاه داریم، بطوریکه که از آن‌ها خواستیم در صورت کاهش وزن غذای بیشتری بخورند. در نتیجه یافته‌ها حاکی از آن بود که رژیم نوردیک به تنهایی فواید بسیاری برای بدن انسان دارد حتی اگر کاهش وزن رخ ندهد.

ابداع‌کنندگان این رژیم غذایی پیشنهاد می‌کنند که هوشمندانه غذا بخورید به این معنا که فقط میوه‌ها و سبزیجاتی را که از قبل مصرف می‌کردید و خودتان دوست دارید تهیه کنید و مقدار زیادی توت، ماهی و غلات کامل به آن اضافه کنید. روغن کانولا و کم چرب را به این ترکیب افزوده و همه چیز آماده است. رژیم غذایی نوردیک به قدر کافی انعطاف‌پذیر هست تا سایر نیاز‌های غذایی‌تان را برآورده سازد.

اگر در دوران بارداری و شیردهی هستید، یا بچه‌های کوچکی دارید که ماهی دوست دارند، باید مراقب سطح جیوه درون ماهی‌هایی که می‌خورید و سرو می‌کنید، باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا