رژیم غذایی ولومتریک یا مبتنی بر حجم چیست؟

رژیم غذایی ولومتریک برپایه این اساس استوار است که حجم غذایی که می‌خورید، به جای شمارش و توجه به کالری، منجر به کاهش وزن می‌شود. هنگامی که غذای با حجم بیشتری مصرف می‌شود، از نظر روانی زودتر احساس سیری می‌کنید. این رژیم غذایی از ساختار مشخصی پیروی نمی‌کند و ترکیب همه نوع ماده غذایی در آن موجود است تا اینکه گروه غذایی یا ماده خوراکی خاصی ویا کالری دریافتی روزانه شما را به شدت محدود کند. با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

رژیم غذایی ولومتریک یا مبتنی بر حجم چیست؟

این رژیم توسط دکتر باربارا رولز، محقق تغذیه و چاقی در ایالت پن ایجاد شده است. او تحقیقات خود را در کتابی با عنوان «نهایت رژیم غذایی مبتنی بر حجم» منتشر کرد. این کتاب شامل دستور پخت و مصرف غذاها بر اساس حجم و نکاتی است که به شما کمک می‌کند تا بتوانید روانشناسی این رژیم غذایی را درک کنید و به آن پایبند باشید.

گزارش جهانی ۲۰۲۲ ایالات متحده مربوط به بهترین رژیم‌های غذایی، رژیم غذایی ولومتریک را در رتبه پنجم بهترین رژیم‌های غذایی قرار می‌دهد و امتیاز کلی ۳.۷/۵ را به آن می‌دهد. این رژیم همچنین در رتبه اول بهترین رژیم‌های غذایی کاهش وزن و رتبه پنجم بهترین رژیم غذایی برای تغذیه سالم قرار گرفت.

«فلسفه پشت طراحی و ایجاد این رژیم بسیار ساده است – خوردن مقدار زیادی از غذاهای با حجم بالای آب و ویتامین‌های مختلف به شما کمک می‌کند تا وزن کم کنید چون احساس سیری سریع‌تر و بیشتری خواهید کرد. متخصصان تغذیه معتقدند که این انتخاب هوشمندانه‌ای است، زیرا گزینه‌های مواد مغذی با حجم بالا را مانند سبزیجات و میوه‌ها افزایش خواهید داد که به طور طبیعی کالری کمتری مصرف می‌کنند.» کریسی کارول!

به عنوان یکی از رژیم‌های غذایی با رتبه برتر برای کاهش وزن کلی و تغذیه سالم، فواید قابل توجهی برای داشتن رژیم غذایی ولومتریک خواهید داشت.  تغذیه سالم را در طولانی مدت برای شما فراهم می‌کند: تحقیقات اخیر که توسط محققان تغذیه انجام شده است نشان داد که مدیریت رژیم غذایی با استفاده از اصول موجود در رژیم غذایی ولومتریک می‌تواند به افراد کمک کند نه تنها وزن خود را کاهش دهند، بلکه به یک الگوی غذایی دست پیدا کنند که می‌توانند به طور نامحدود آن را حفظ کنند. اساس این اصول بر پایه پیشرفت تدریجی و هم‌سطح با تغییرات تدریجی در بدن شماست.

به مدیریت وزن کمک می‌کند: یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ که در مجله «چاقی» منتشر شد، ۱۳۲ نفر را بررسی کرده است که در تعدادی از برنامه‌های رژیم کاهش وزن شرکت داشتند. محققان دریافتند که رژیم غذایی ولومتریک بهترین نتایج و بهترین موفقیت را در کاهش وزن پایدار برای مدت حداقل ۲ سال داشته است.

فوق العاده سالم در مقایسه با سایر رژیم‌ها: رژیم‌های غذایی معمول غذاها را محدود می‌کنند، در حالی که در رژیم غذایی ولومتریک مجاز هستید همه انواع غذاها را مصرف کنید. محققان تغذیه، در بررسی رویکرد‌های غذایی مرتبط با رژیم غذایی، دریافتند که این شیوه خاص از غذا خوردن در ایجاد تغییر تدریجی به یک روش مادام العمر غذا خوردن ایمن، سالم و موثر است.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ که شامل تعداد بیش از ۹۵۰۰ بزرگسال بود نشان داده است که هنگام مصرف غذاهای با کالری کم و دانسیته کم انرژی، میزان شاخص توده بدنی (BMI) و دور کمر کاهش می‌یابد، دو شیوه‌ای که پزشکان برای ارزیابی چاقی از آن‌ها استفاده می‌کنند.

داشتن رژیم غذایی مبتنی بر حجم می‌تواند با معایبی همراه باشد، زیرا می‌تواند سبک زندگی و تغذیه‌ای فعلی شما را مختل کند.  می‌تواند زمان بر باشد: به خصوص زمانی که در رژیم غذایی ولومتریک   جدید هستید، این رژیم غذایی بخش قابل توجهی از زمان شما را می‌گیرد. شما باید انتخاب‌های غذایی خود را از نظر محتوای کالری و انرژی مواد غذایی بررسی کنید، بر آنچه می‌خورید نظارت داشته باشید، کالری‌ها را بشمارید و غذای خود را آماده کنید.

برای کسانی که اغلب بیرون غذا می‌خورند، این رژیم غذایی می‌تواند بر مدیریت زمان شما تأثیر بگذارد. عدم پشتیبانی آنلاین: بسیاری از رژیم‌های با برنامه غذایی متفاوت دارای پشتیبان‌ها و اپلیکیشن‌های آنلاین هستند. اما رژیم غذایی ولومتریک برای کسانی که در دنیای مجازی نیاز به حمایت دارند، اطلاعات و حمایت زیادی ارائه نمی‌دهد.

کالری دریافتی روزانه برای کاهش وزن در این برنامه غذایی ۱۶۰۰ کالری برای زنان و ۲۰۰۰ کالری برای مردان است که باید برای اکثر افراد یک هدف ثابت و اصلی باشد. با این حال، نیازهای غذایی هر فرد بسته به فعالیت بدنی، سن و مسائل سلامتی وی می‌تواند متفاوت باشد.

اگر در مورد رعایت رژیم غذایی مبتنی برحجم و اطمینان از دریافت مواد مغذی مورد نیازتان سوالی دارید، باید با یک متخصص تغذیه صحبت کنید. توصیه‌های غذایی در رژیم ولومتریک در چارچوب توصیه‌های غذایی که توسط وزارت کشاورزی ایالات متحده (USDA) بیان می‌شود، قرار می‌گیرد. این رژیم شامل غذاهای سالم و کم کالری، از جمله میوه‌ها، سبزیجات، و غلات کامل برای تأمین انرژی می‌باشد. این رژیم همچنین قندهای مصنوعی و چربی‌های اشباع شده را محدود می‌کند، که باعث کاهش وزن در درازمدت می‌شود.

وقتی رژیم غذایی ولومتریک  را به درستی اجرا می‌کنید، می‌توانید به روشی سالم وزن کم کنید و یاد بگیرید که چگونه بدن خود را با غذاهای متنوع سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی تغذیه کنید. شما مغز خود را طوری آموزش می‌دهید که میل به خوردن غذاهایی که انرژی خوبی دارند، داشته باشد به جای اینکه کالری‌های فاقد ارزش غذایی که همچنان احساس گرسنگی در شما ایجاد می‌کنند، مصرف کنید.

همچنین می‌توانید این رژیم را برای طولانی‌مدت ادامه دهید، نه اینکه پس از استفاده یک رژیم غذایی بلافاصله وزن بیاورید و یا کاهش وزن موقت و به سرعت بازگشت وزن داشته باشید. این رژیم غذایی نیز انعطاف‌پذیر است. شما می‌توانید از بین تعدادی از غذاهای سالم مورد علاقه خود، به جای محدودیت مواد غذایی و استفاده از رژیم‌های محدود کننده که می‌تواند بر سلامت روان شما تأثیر بگذارد، یکی را انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا